Week-end In Buzau

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Week-end In Buzau

    Va salut pe toti!

    Deschid acest thread pentru a face cunoscute obiectivele turistice importante din Jud. Buzau. Aici se vor propune locatii pentru petrecerea timpului liber (gratar, iarba verde, etc) si se va stabili data in care aceste deplasari vor avea loc.
    Incep eu prin a posta cateva locatii ce merita a fi vizitate:

    Manastirea Ciolanu si Tabara de sculptura de la Magura:
    Un alt judet pe care l-am colindat recent este Buzau. Desi n-am stat atat de mult pe cat mi-as fi dorit, am reusit sa prind putin din farmecul acestei zone si imi doresc sa revin candva, pe timp de…


    Barajul de la Siriu:


    Vulcanii Noroiosi:
    Rezervatie naturală de tip geologic pe cca. 30 ha., Vulcanii noroiosi sunt localizati în Subcarpatii de Curbură , în localitatea Berca, jud. Buzău, fiind formati datorită eruptiilor de gaze din pămînt, care antreneză spre suprafată nămol si apă.


    Muzeul de chihlimbar de la Colti:
    Muzeul Chihlimbarului - colectia de chihlimbar, colectiile de flori de mină, roci, fosile si pietre semipretioase. Tot aici se mai află documente privind exploatarea chihlimbarului, proprietatea asupra pământului, atestarea documentară a localitatii Colti


    Focul Viu de la Lopatari:
    Forum de discutii si comentarii pe teme diverse propuse de membrii comunitatii. Politica, social, monden, lifestyle si relatii. Intra pe forum si fa-ti noi prieteni!


    Daca mai aveti si alte propuneri sau preferinte, nu ezitati sa le postati.

    Toti loganistii din tara sunt asteptati !!!
    Stock is boring...
    My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

  • #2
    Eu sunt din Buzau si pentru toate zonele frumoase din judet nu cred ca-ti ajunge un week-end.

    Comment


    • #3
      nu-si propune nimeni sa viziteze toate obiectivele intr-un singur week-end. scopul threadului este sa facem cunoscute aceste locatii loganistilor din tara si sa stabilim cand si unde mergem.
      Stock is boring...
      My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

      Comment


      • #4
        Este foarte bun acest topic zic eu...Galatiul mai mult ca sigur va va face o vizita...sa dea numa' caldura.
        sigpic

        Comment


        • #5
          asteptam cu drag pe toti loganistii sa vina cu familia, copiii, soacra, catel, purcel, etc.
          Stock is boring...
          My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

          Comment


          • #6
            o intrebare: ce stiti de starea drumului spre mina de petrol ? ( Monteoru )
            sigpic

            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

            Comment


            • #7
              Bravo Mihai, Felicitari pentru topic ! Este extraordinar.Acum nu ne ramane decat sa asteptam caldura si sa incepem sa cutreieram locurile frumoase din judet.
              Avem locuri estraordinar de frumoase si merita sa mai iesim , sa ne destindem, sa scapam de zgomotul orasului.
              Inca o data Felicitarile mele!
              @ Ciprian va asteptam cu drag pe meleagurile noastre sa gustati din carnatii de plescoi si sa beti un vin bun de Pietroasele,
              Last edited by gabiopel; 14 April 2011, 22:31.

              Comment


              • #8
                Lol.Eu sunt din Pietroasele.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Thejock3r View Post
                  o intrebare: ce stiti de starea drumului spre mina de petrol ? ( Monteoru )
                  Din cate stiu eu drumul a fost asfaltat anul trecut, acum nu stiu cat de bine a rezistat iarna aceasta.

                  Felicitari mihai pentru acest thread!

                  Comment


                  • #10
                    Misto idee chiar ne trebuia o pagina cu destinatii BRAVOO!!!
                    Attached Files
                    Last edited by Ionutbz; 16 April 2011, 19:45.

                    Comment


                    • #11
                      Eu vin cu muzica !!!

                      Comment


                      • #12
                        pentru Thejok3r Nu e autostrada, dar incet poti ajunge (cateva sute de metri de la drumul principal din Monteoru). Pe 15 mai am fost la Casa cu tei, care este in vecinatate, deci pana acolo merge. Pana la urma, pe jos, chiar daca drumul e mai rau mai departe, nu e mai mult de 3 minute, hai 3 minute si 12 secunde

                        Comment


                        • #13
                          lacul vulturilor

                          Trasee montane in Muntii Buzaului - Siriu: -Pe partea estica a versantului Mălâia (masivul Siriu) la altitudinea de 1420 m., se găseste Lacul Vulturilor sau Lacul fără Fund.


                          si mai sunt multe altele. Cascada Casoca, Barajul si Lacul Siriu, Viaductul Teherau, Biserica de la Nehoiu, Varful Podul Calului, Lacul Vulturilor, Varful Malaia, Vulcanii Noroiosi, Muzeul Chihlimbarului Colti, Biserica in Piatra Alunis, Focurile Vii de la Lopatari, Rezervatia de Zimbri si Cascadele Urlatoare de la Vama Buzaului, Manastirea Ciolanu, Tabara de Sculptura in Piatra Magura, Herghelia Cislau-pursange englez etc
                          Last edited by bogdan_1984; 25 May 2011, 10:40.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            pentru cei care nu sunt din buzau am sa va ofer eu spre vizionare ceva poze cu intorsura buzaului . de la baraj siriu in sus spre brasov la granita aproape in covasna sunt locuri de neuitat si aici ai invit pe cei cu rulote cred ca se poate campa e o minunatie , un week-end de neuitat
                            va asteptam in buzau . pozele sunt facute din mers anul trecut cand ma intorceam de pe transfagarasan
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              scuze pentru dublu
                              acea zona este la fel de frumoasa si de virgina si poate concura fara nici un pic de rusine cu transfagarasanul doar ca este la scara mult mai mica 1:1000

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google