Autodetailing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Autodetailing

    Salutare,am deschis acest topic nou deoarece nu am gasit nicaieri pe forum o discutie despre autodetailing.In primul rand eu ma ocup de asa ceva si vreau sa vad si parerile voastre si poate va pot ajuta cu diverse sfaturi.Sunt convins ca multi dintre voi aveti intrebari sau nelamuriri in ceea ce priveste detailingul auto si in special polish-ul.Astept parerile voastre.

  • #2
    felicitari pentru acest topic! am si eu o intrebare: am incercat sa dau si eu masina cu o ceara ( buna de altfel!) dar nu am stiut ca nu se dau si partile din plastic! si am reusit sa patez bandourile si manerele usi! este ceva cu care sa le pot scoate? merci
    sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

    Comment


    • #3
      Originally posted by lucialina View Post
      felicitari pentru acest topic! am si eu o intrebare: am incercat sa dau si eu masina cu o ceara ( buna de altfel!) dar nu am stiut ca nu se dau si partile din plastic! si am reusit sa patez bandourile si manerele usi! este ceva cu care sa le pot scoate? merci

      Ma bucur ca apreciezi aparitia topicului.In mod normal bandourile ar trebui sa se curete cu sampon si apa desi e mult de frecat pe ele.O solutie mai neortodoxa dar care da rezultate este sa umezesti o carpa cu cola si sa le cureti,dupa care sa clatesti cu apa.La mine functionaza tot timpul.;)
      Toate cele bune!

      Comment


      • #4
        Inainte de spalarea masinii, recomand stergerea cu simt de raspundere a geamurilor cu Cola...deci Cola nediluata cu apa. Dati bine cu o carpa apoi puteti folosi sampon, spuma activa, etc. Avantajul dupa o astfel de operatie e ca se elimina acele puncte care raman pe geamuri in urma diferitilor agenti....de stergerea anvelopelor cu Cola amestecata cu apa 50-50 nu cred ca mai are rost sa discut...efectul este surprinzator
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Cola aia nu are si dezavantaje ceva?Adica e bine sa dai cu cola pe masina,totusi e foarte lipicioasa si are acidul ala,si contine tot felul de porcarii in ea.
          sigpic

          Comment


          • #6
            N-are nici pe dracu...altii beau si tie ti-e frica cu ea pe masina?))
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Asta asa e.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #8
                Ce polish e mai bun?Ma refer la firma si cum se aplica cel mai bine

                Comment


                • #9
                  SE-SAYD...pentru ce iti trebuie polis?Adica ce vrei sa "scoti" de pe masina?Ai zgarieturi sau vrei doar sa arate masina ca noua?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by SE-SAYD View Post
                    Ce polish e mai bun?Ma refer la firma si cum se aplica cel mai bine

                    Cel mai bun polish e cel abraziv,ma rog prin definitie polishul e abraziv.Sunt multe marci bune si de renume.Eu personal folosesc produsele 3m iar cea mai buna metoda de aplicare este cu aparatul electric deoarece manual,nu vei avea niciodata randamentul necesar iar produsul final nu se va ridica la nivelul asteptarilor.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google