Retete Culinare si ce mananca Mafiotii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu le-am postat pentru ca lumea prefera...etichete.Eu consum si fara etichete,cel putin de la asta al meu maine dimineata sunt ok.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Pentru seara asta, doar chiftele din carne de porc cu legume si o berica, doua !
      Plus fotografia cu ciocolata de casa de ieri....

      Chiftelute din carne de porc

      Ingrediente
      • 500 g carne macra de porc
      • 1 ceapa rosie
      • 2 cartofi
      • 1 morcov
      • faina
      • ulei
      • sare
      • piper
      • patrunjel

      Mod de preparare reteta:
      Carnea o tocam la masina. Legumele le fierbem si le lasam sa se raceasca. Dupa ce pisam cu furculita legumele, le amestecam cu carnita tocata. Punem sare, piper si verdeata si formam chiflute. Dam chiftelutele prin faina. Incingem intr-o cratita ulei si prajim chiftelutele.
      Dupa ce s-au prajit pe ambele parti chiftelutele le scoatem cu o paleta in farfurie.
      Pofta buna, copii !
      Attached Files
      sigpic
      Maică, ce mafioți de treabă !!!

      Comment


      • Ai nota 10 cu felicitari la ciocolata, a fost foarte buna, ti-ai gresit carierea
        sigpic

        Comment


        • Ei, nici chiar asa, imi place sa gatesc si tot ce am postat pe acilea....sunt facute cu drag din manutele mele, nu ma ajutat nimeni....multumesc !
          sigpic
          Maică, ce mafioți de treabă !!!

          Comment


          • Bravo nea kenjiro, si eu am facut (impreuna cu muierea) chiftelute... dar nu mai am cu ce sa le pozez . Noi moldovenii mai punem la chiftele o legatura sanatoasa de marar , o capatana de usturoi pisata, 2 cartofi potriviti dati pe razatoarea mica (apoi storsi de zeama) si un miez de paine muiat in apa si stors bine. Mie unul imi place carnea pentru chiftele sa aiba un pic de grasime, incearca si cum am spus eu si garantez ca o sa te lingi pe unde intra.

            Comment


            • Apropo....am pus si usturoi, paine, marar deshidrat ca nu am avut, patrunjel verde, mai mult ca imi place verdeata, cimbru.....dar nu am scris la reteta, acolo asa este..io mai fac mici modificari....merci oricum, Nea Vasile !
              sigpic
              Maică, ce mafioți de treabă !!!

              Comment


              • Sa-ti fie de bine Don Capone, ma gandeam eu ca nu are cum sa-ti iasa tie chiftelele altfel decat excelente!

                Comment


                • Dupa atatea legume....
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • fierte si cu un pic de otet si usturoi... mmm, nu am mai mancat ciuperci din padure decand eram copil...

                    Comment


                    • @costelHD
                      Nea Costele,daca maine nu postezi nimic, sa ne facem ceva griji?
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • De ce sa-ti faci griji..?, maine sunt de servici, deja o parte din ele am servit, asa ca stai linistit, sunt ghebe
                        sigpic

                        Comment


                        • Bune ghebele, facute dupa reteta lui Nea Vasile !
                          sigpic
                          Maică, ce mafioți de treabă !!!

                          Comment


                          • ii dau eu apa lui Costea, numai sa vina la mine dupa ce o bea sa va faceti griji

                            Comment


                            • Mai, vezi ca incepe Postul, nu ai voie sa doresti rau nimanui....deci...da-i apa !
                              sigpic
                              Maică, ce mafioți de treabă !!!

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                @costelHD
                                Nea Costele,daca maine nu postezi nimic, sa ne facem ceva griji?
                                Sunt la datorie

                                Originally posted by NCDHD View Post
                                ii dau eu apa lui Costea, numai sa vina la mine dupa ce o bea sa va faceti griji
                                crezi ca scapi usor de mine, de cand esti asa de grijuliu?
                                Last edited by costelHD; 14 November 2011, 22:23. Reason: Automerged Doublepost
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google