Retete Culinare si ce mananca Mafiotii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maine vin la Deva , sper sa mai gasesc ceva din bucatele pregatite de tine , pregateste ceaunul
    sigpic

    Comment


    • Hehe... bucatele astea au fost pregatite cat am fost eu acolo... degeaba te mai duci .

      Comment


      • Eventual, pregatim niste oua ochi, sa terminat gulasul, acu' l-am data gata cu Maestrupiersic, ajutorul meu de la Mastermafiot !
        sigpic
        Maică, ce mafioți de treabă !!!

        Comment


        • Pfuuu; nici daca ma nastea mama in bucatarie si ma tine acolo pana plecam in ...armata, tat nu invatam sa fac asa ceva; suntem mici dome'.
          Bine don kenji.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Multumesc fain, colega !!! las ca totul se invata !!!
            sigpic
            Maică, ce mafioți de treabă !!!

            Comment


            • Taticule... ce-ai prajit tu acolo doi carnati mie imi ajung numai pe o jumatate de masea..... Vad ca mamaliguta e la ea acasa pe la voi pe-acolo .

              Comment


              • Mai copilas....restu' carnatului, ala mai gros, era in oala cu untura, uita-te mai bine !
                Mamaliga e sanatoasa, de aia pap, plus ca imi place cu anumite mancaruri !
                Pofta buna !!!
                sigpic
                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                Comment


                • Domne, dispare Maestru, da' cand apare, nu vine cu mana goala ; si putin usturoi in fasole; miam, miam. Pofta Mareeee.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • La mancare inainte, la razboi inapoi !!!
                    Multumesc tuturora de complimente !
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • Si de la mine ceva din ...amintiri, ca noutati n-am. Merge?
                      Vorba unui coleg, o fripturica mica, cat... urechea magarului.
                      Attached Files
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Super treaba baieti, bine ca aveti chef de gatit pe caldura asta, eu de o saptamana halesc numai salate ca m-am facut cat casa.

                        Comment


                        • Si mie imi place salata, da cu friptura; ia exemplu Maestrului, nu te lua dupa doctori, ca te dau astia jos de pe scari
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Cum scap de lene ma apuc sa gatesc un gulas de pui ca a lu' nea kenjiro, tare bine arata. Nu ma iau dupa doctori, astia sunt mai "rai" ca mine, oricum cea mai buna leguma este carnea...

                            Comment


                            • Servus nenea Vasile !!! unde umblii bre' ??? imi era dor de o replica de-a matale, de-a lui nenea Iancu si alti prieteni colaboratori ai Maestrului, adica io !
                              E bun gulasul de pui, te lingi pe degete !
                              O reteta pentru cei ce nu au !
                              Gulas de pui...
                              Ingrediente
                              4 pulpe de pui
                              2 cepe
                              1 lingurita boia
                              4 linguri ulei
                              1 ardei gras
                              1 rosie
                              2 catei de usturoi
                              4 cartofi
                              2 morcovi
                              1 radacina patrunjel
                              1 legatura patrunjel proaspat
                              un praf de ardei iute macinat

                              Mod de preparare
                              1. Spalati pulpele de pui si indepartati-le pielea apoi curatati ceapa si taiati-o solzisori .
                              2. Puneti ulei intr-o cratita si caliti ceapa iar dupa ce aceasta prinde o culoare aurie, adaugati si carnea de pui.
                              3. Prajiti carnea pana cand aceasta se rumeneste bine si apoi adaugati boia,ardeiul si rosia taiate fin.
                              4. Condimentati dupa gust si adaugati un pahar de apa, lasand mancarea sa fiarba la foc domol aproximativ jumatate de ora.
                              5. Intre timp, taiati cartofii, morcovii si radacina de patrunjel in cubulete mici si puneti-le peste carne.
                              6. Dupa ce ati condimentat gulasul cu ardei iute si sare dupa gust mai adaugati un litru de apa si lasati mancarea la foc mic acoperita cu capac.
                              7. Cand mancarea este bine fiarta puteti adauga si galuste preparate din ou si faina sau o puteti drege cu putina faina indoita cu apa.
                              8. Cand gulasul de pui este gata, presarati patrunjel verde tocat marunt si gustati adaugand condimente daca mai este nevoie.
                              P O F T A B U N A !!!
                              Last edited by kenjiro_sanga; 8 May 2012, 18:26.
                              sigpic
                              Maică, ce mafioți de treabă !!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google