Retete Culinare si ce mananca Mafiotii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    da el este dar pe unde umbla ca nu prea il vad
    sigpic

    Comment


    • #47
      Numa' retete pe pagina asta pana acum

      Comment


      • #48
        Alo aci este varza ia mergeti la discuti , este un Thread cu Retete Culinare , incercati si respectati
        sigpic

        Comment


        • #49
          Deci, o fripturica la cuptor cu ceafa de porc, legume si impanata cu "clisa"si usturoi...plus uleiul de masline.....
          ...ca si garnitura am facut cartofi in coaja, super
          sorry ptr foto de la friptura, am servit din ea
          Attached Files
          sigpic
          Maică, ce mafioți de treabă !!!

          Comment


          • #50
            Originally posted by kenjiro_sanga View Post
            ...ca si garnitura am facut cartofi in coaja, super

            super super,dar ia zi cum se fac ca arata tare bine
            sigpic42.453.149

            Comment


            • #51
              Originally posted by kenjiro_sanga View Post
              si plus uleiul de masline.....
              secretare o recomandare de la mine poate si de la alti bucatari ,uleiul de masline este recomandat la salate ....etc , nu este recomandat la fripturi sau prajeli
              sigpic

              Comment


              • #52
                Esti cumva nevasta mea, Don Costelo !!!
                sigpic
                Maică, ce mafioți de treabă !!!

                Comment


                • #53
                  te-ai dilit secretare
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Da, da de ce intrebi...sunt varza !!!
                    Uleiul de masline se foloseste si la uns pe deasupra, carnea, nu strica maaaa Casierule
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • #55
                      Secretare,cu reteta de la cartofi cum ramane?Hai ca astept..mor de foame.Carnea e gata si astept garnitura
                      sigpic42.453.149

                      Comment


                      • #56
                        Daca vrei Carte lui Radu cel ce a facut Emisiunea la Pro Tv cu Busuioc , mai este o Emisiune pe Prima Cireasa de pe tort
                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          referitor la ceafa de porc in clisa-as vrea sa pomenesc de friptura de miel in sloi,care se face cam asa(din memorie,ca ultima am facut-o acum vreo zece ani):se taie mielul sau carlanul -cat mai gras-in bucati mari,cam la marimea oaselor,adica fara taierea oaselor ci doar la articulatii,se arunca acolo intr-un ceaun cu un litru de ulei,cu usturoi(cam o capatana)si un litru-doi de apa,plus sare ,cimbru,piper,si se fierbe bine.Rezulta o friptura in sloi,Hriberiu poate da mai multe amanunte poate,care necesita mult vin,de preferinta roze si care se serveste cu diferite garnituri.Ultima data era cu niste cus-cus,un amestec de orez cu nu stiu ce ,e o mancare turceasca .Constient fiind de neindemanarea mea in ale retetelor si descrierea lor,si stiind ca eu fac mancare dupa inspiratie,adica fara retete stricte,va invit pe cei mai priceputi sa incercati.Nu am mancat vreodata friptura mai buna.Vinul era de acasa,un roze asa cum am mai spus.Plus ceva care suna cam asa:

                          Sa nu uit.E cel mai puternic afrodisiac cunoscut de mine.Asa ca nu mancati fara sa aveti nevasta pe acasa ca va puneti vecinii in cap!

                          Comment


                          • #58
                            Eeeeeeeee, tare asta cu friptura in sloi....de miel !!!...mai bine nu citeam '
                            si cu asta:Faramiţă Lambru - Măi, spriţule...
                            sigpic
                            Maică, ce mafioți de treabă !!!

                            Comment


                            • #59
                              Kenjiro,sloiul e un regionalism din Moldova,dupa ce se raceste putin sucul ala de la carne se sleieste putin dar e foarte bun.Sper ca ai ras de cuvantul sloi si nu de reteta,adica de felul "savant"in care am dat-o tiparului!Si Faramita e cel mai tare!

                              Comment


                              • #60
                                Cea mai gustoasa metoda de preparare pt miel-carlan-oi-etc este in lut, gatit acum vre-o 7-8 ani.
                                Se sapa o groapa adanca cam de jumate de metru, sa incapa bine animalul,se face foc in groapa, sa se faca jar bun.
                                Se curata animalul de partile interne (stomac, mate, alea alea) care se indeparteaza. Capul si blana nu se indeparteaza, se lasa pe animal !
                                Stomacul se umple cu ingrediente, dupa gust: ceapa, sare, piper, catei de usturoi, mere taiate, prune uscate, ficatei de pui, de porc, etc si se coasa burta.
                                Se aranjeaza stratul gros (4-5 cm) de jar in forma de cuva la fundul gropii, se acopera cu un strat de 1-2 cm de pamant.
                                se introduce animalul preparat in groapa, la jar si se acopera groapa cu pamant, fara a se batatori(afanat)
                                se lasa timp de 6-8 ore dupa care se scoate cu grija, se curata exterior de blana, cap, coada, copite.
                                se taie portii si se serveste.
                                in timpul asta de 6-8 ore se poate consuma alcool dupa preferinta ca sa mareasca pofta de mancare.

                                Pofta buna sii ZII MAIIII......
                                sigpic42.453.149

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google