Cafeneaua Galateana, Chat Galatean

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un an nou mai bun la toata lumea, plin de realizari si bucurii si nu in ultimul rand multa sanatate

    Comment


    • Buna dimineata si La Multi Ani, loganisti!

      Comment


      • 'Neata tuturor...sper ca nu deranjez...prea tare


        Voiam sa vad care mai e amosfera...si se pare ca a ramas aceeasi...tensionata...
        Last edited by CooSmiN; 21 January 2012, 02:07.

        Comment


        • Neaţa !
          Skypee™

          Comment


          • Se vede treaba ca multi galateni au plecat la ...Universitate
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • buna dimineatza si de la mine O zi buna tuturor

              Comment


              • Buna dimi :P

                Comment


                • Neata lume reactivam forumul galatean ce spuneti

                  Comment


                  • Are cineva detalii despre accidentul de aseara, pe la 19, de pe centura, din dreptul semaforului spre Tig.3? Parea foarte urat. Era politia acolo facea masuratori, nu lasa pe nimeni sa opreasca.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by gheorgngv View Post
                      Neata lume reactivam forumul galatean ce spuneti
                      Crezi ca se mai poate reactiva?

                      Comment


                      • nu stiu nimic de acel accident

                        Cosmin eu unu as vrea si voi fi maine in parcare daca mai sunt doritori ne auzim acolo

                        Comment


                        • Buna dimineata si o cafea!
                          Un proverb turcesc descrie cafeaua astfel: “Cafeaua trebuie să fie neagră ca iadul, tare ca moartea şi dulce ca dragostea.”

                          Cafeaua turcească este de fapt o modalitate specifica de preparare a cafelei, nu o varietate separată. Se foloseşte echipamentul specific, un ibric şi o linguriţă. Ingredientele sunt: cafea macinată foarte fin, apa rece şi zahăr după gust (zahărul se adaugă în apă înainte de preparare). Se poate adăuga nucşoară pentru aromă. Cafeaua turcească trebuie să fie macinată pudră. Este cea mai fină variantă de măcinare. Este de preferat o varietate de cafea neagră, cu boabe prăjite proaspăt. Pentru fiecare ceaşcă, se folosesc una sau doua linguriţe cu vârf.

                          Se adaugă cafeaua şi zahărul în apa şi se amestecă bine până la dizolvarea zahărului şi scufundarea cafelei. Spuma cafelei turceşti trebuie să fie groasă şi omogenă, făra particule observabile. Când începe să fiarbă, se înlatură ibricul de pe foc şi se toarnă în ceşti. Se serveşte în ceşti mici.

                          Toată cafeaua din ibric se toarnă în ceşti, dar nu se bea toată, se lasă zaţul gros. Mai apoi, ceaşca se pune pe farfuriuţă rasturnată şi se ghiceşte astfel în cafea.

                          Cafeaua se bea încet alături de un pahar de apă, sau lichior de mentă după cină. Nu se adaugă niciodată frişcă sau lapte.

                          Şi o demonstratie...

                          O saptamana usoara!
                          Attached Files

                          Comment


                          • Nu-mi ramane decat sa va spun "sarut-mana pentru reteta; am sa-i dau unei colege, sa citeasca, sa vad se incumeta sa faca asa o cafea.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Buna ziua, oameni buni !

                              Ce mai faceti ? ce mai e nou in vietile voastre de conducatori auto ? ce greutati sau bucurii mai aveti ?
                              Sa va spun eu cum e sa stai pe dreapta 2 luni si deja 12 zile....Groaznic !
                              Cumpara'as o masina !!!
                              Loganist far'de Logan

                              Comment


                              • Salutare, dupa ceva timp. Desi din Galati, transmit salutari de prin mijlocul muntilor, insa ma ingrozeste gandul cand ma gandesc ca maine trebuie sa ma intorc spre casa de la Bv. Cred ca voi tot canta..."Drumurile noastre toate" ;))
                                Un weekend placut tuturor!
                                Niciodata sa nu speri, dar fara speranta si dorinta nu exista viata!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google