Coltul Colectionarului Amator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Un alt stadiu fizic la galion ...
    Attached Files

    Comment


    • frumos lucrat!
      ai taiat cavaletul de lucru ca sa intre coastele in el sau mi se pare mie?
      la tine scandurile transversale pe care se sprijina partea de mijloc a puntii erau toate la acelasi nivel ? la mine trebuie sa le mai ajustez putin pentru ca la doua coaste (14 si 15) sunt cu vreo 2-3 mm mai jos.
      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

      Comment


      • cateva detalii de executie - sper sa-ti foloseasca

        Multumesc!
        Poate urci si tu poze cu lucrarea ta ... ne mai amestecam ideile.

        Da, cavaletului i-am adus imbunatatiri substantiale. De fapt, in forma in care a fost el gandit era cam ... inutilizabil! Noroc ca s-a inventat fierastraul! (vezi prima poza, mai clara) Scopul modificarilor este evident - stabilitatea mult mai buna a montajului.

        Legat de nivelul grinzilor de reazem, sa stii ca NU sunt in acelasi plan, si este normal asa. Daca ai sa privesti cu atentie, ai sa observi ca puntea inferioara (principala, de fapt) are un trend descendent, constant, pana la coasta 15. Apoi, incepand cu coasta 16, incepe sa urce in sens invers. Ca sa asez bucata de punte pe toate cele 5 coaste, a trebuit sa fortez puternic montajul, cu acea menghina de 80mm pozitionata fix in dreptul coastei nr. 15! Practic am dat curbura concava puntii. De aceea te sfatuiesc sa NU aduci ajustari grinzilor sau puntii ci sa incerci sa montezi exact cum vin ele.
        Sper ca m-am facut inteles. In poza 2 se observa linia curbata a puntii principale. Aceasta poza nu-mi apartine, evident!
        Attached Files
        Last edited by gl_mmm; 9 April 2011, 10:27.

        Comment


        • multumesc pentru raspuns. m-ai luminat pentru ca observasem ca nu sunt ca dintii de la grebla, o coasta mai sus, una mai sus, iar una mai jos ci urmeaza o traiectorie curba. era totusi bine daca cei de la deagostini faceau efortul si specificau treaba asta.
          chiar zilele trecute ma uitam intr-un magazin de bricolaj la un set de menghine. acum e clar ca trebuie sa mai fac o vizita acolo si sa le cumpar. apoi voi pune si poze.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • Informatie! Ieri am vazut la chioscul de ziare din cartier Tiglina 1 revista cu macheta trabant.

            Comment


            • Multumim DeWiL! Saptamana urmatoare va aparea revista cu macheta LADA 1500. Doamne, ce mi-a mai placut mie masina asta ... Mi se parea ca este regina soselelor.

              Comment


              • @gl_mmm - da lada super frumoasa la vremea ei a avut un nene la noi in oras pina acum vreo 2 ani una bucata si era tareeeeeeeeeeeeeeeee dar tareeeeeeeeeeeee frumoasa si fffffffffffffffffffffffff bine ingrijita

                Comment


                • Si constructia continua ... nr.10!
                  Attached Files

                  Comment


                  • ... si nr.11 ...

                    Dar Bismarck-ul? In ce stadiu mai este?
                    In curand poze cu numerele 51-60 din Lumea Aviatiei si nr.3-4 din Masini de Colectie.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Am vazut azi in piata mare revista cu masinuta Lada (la chioscul din zona cu muuuulte flori).
                      Loganist far'de Logan

                      Comment


                      • este vreo careva din LCG fan elvis si colectioneaza lucruri cu el? daca da ridicati o mana, doua
                        Viata e mult prea scurta, traieste clipa.

                        Comment


                        • Zilele trecute am deschis santierul naval si eu.
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • Astazi mi-am achizitionat numerel 3 si 4 din Cuirasat impreuna cu un biblioraft...ii trag tare sa va ajung din urma.
                            Attached Files
                            Last edited by gl_mmm; 19 April 2011, 08:08.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by gl_mmm View Post

                              Dar Bismarck-ul? In ce stadiu mai este?
                              Mergem inainte cu rabdare de chinez...am taiat piesele si le-am imbinat provizoriu...incepe sa prinda contur "animalu' "...am ajuns deabea la 70 de cm lungime...pana la 125 mai e
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • Valeriu vezi să nu-ţi iasă la urmă vreo bombă cu ceas
                                Skypee™

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google