Stikerele Pe Parbriz=AMENDA?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stikerele Pe Parbriz=AMENDA?

    vazand ca ne pregatim pentru "marea sticareala...P.." m.am gandit ca sa ne mai citim o data drepturile si restrictiile...



    OUG 195/2002:
    "art 102: Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
    36. aplicarea de afişe, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale care restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;"[...]

    Art 112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
    l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
    m) autovehiculul are aplicat pe partea frontală şi/sau posterioară a acestuia afişe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;

    Art 98: (2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
    (4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
    d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;

    Cea mai bună modalitate e să scrii "constatarea nu corespunde realităţii". În modul ăsta orice scrie el acolo poate fi atacat în instanţă. Voi ce parare aveti? Chiar putem fi sanctionati? vi s.a intamplat?

  • #2
    Legea trebuie citită cu atenţie !

    UG 195/2002:
    "art 102: Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
    36. aplicarea de afişe, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale care
    restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;"[...]

    Art 112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
    l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii
    care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;
    m) autovehiculul are aplicat pe partea frontală şi/sau posterioară a acestuia afişe, înscrisuri sau reclame care diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare;

    Art 98: (2) Un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.
    (4) Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
    d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;




    Stikerele logan club nu restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă ori împiedică sau diminuează eficacitatea dispozitivelor de iluminare şi semnalizare luminoasă ori citirea numărului de înmatriculare .
    Last edited by skypee; 25 February 2011, 12:37.
    Skypee™

    Comment


    • #3
      Limita legala admisa ii de 10 CM stickerul LoganClub nu depaseste acea limita. 10 cm de sus in jos.
      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
      Enter the Matrix

      Comment


      • #4
        "care restrâng sau estompează vizibilitatea sub limita legal admisă"

        Afla care este aceasta suprafata...stikerul de pe parbriz este pus in dreptul oglinzii retrovizoare...dar na...daca vrea organul cred ca te poate amenda...depinde cum te comporti cu el.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Ce aiurea.de la 9-la 20 pct de amenda asta e prea de tot.Inteleg cum poate reduce vizibilitatea un parasolar mai maricel, dar stickerele de pe parbriz sau luneta pe care le avem noi....nu cred ca incurca cu nimic.

          Aici se si aplica tactica "daca te porti frumos cu agentu s-ar putea sa nu te arda in 90% din cazuri"
          Fara Semnatura.

          Comment


          • #6
            mie nu mi s.a intamplat si oricum e pus in dreptul oglinzi retrovizoare acolo unde sunt punctele alea negre, deci oricum pe acolo nu prea ai cum sa vezi
            sigpic

            Comment


            • #7
              stati asa ca nu-i asa, si nu tine de ce vrea organul, ci de ce prevede legea. astfel ca sa vezi pana unde poti lipi pe parbriz, lasi parasolarele si la limita lor inferioara trasezi o linie imaginara, astfel suprafata cuprinsa intre marginea de sus a parbrizului si aceasta linie poate fi acoperita fara nici o problema.
              ONLY GOD CAN JUDGE ME
              http://www.loganclub.ro/forum/my_car...ic-t11272.html

              Comment


              • #8
                ce draq daca ne luam dupa politie nu mai punem nimik pe masina .hai sa fim seriosi pt asa ceva nici nu prea stau la discutie cu ei )
                LOGAN 1.4 MPI

                Comment


                • #9
                  sincer nu am auzit sa primesca cineva amenda din cauza asta
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    eu am fost informat ca la faza cu lipitul de stikere si pleoape, poti avea probleme doar la itp.
                    in rest...daca ai trecut de itp....nu trebuie sa iti faci probleme

                    asta mi-a spus-o un domn inspector de la nalba

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by gl_ama View Post
                      eu am fost informat ca la faza cu lipitul de stikere si pleoape, poti avea probleme doar la itp.
                      in rest...daca ai trecut de itp....nu trebuie sa iti faci probleme

                      asta mi-a spus-o un domn inspector de la nalba
                      in 2007 am facut ITP-ul cu pleoape pe farurile de fata si cu stopurile spate vopsite partial in culoarea neagra...am trecut de ITP fara sa imi zica domnii de acolo nimic si bineinteles fara spaga.Acum nu pot sa zic cert 100% ca este legal sau e posibil ca domnii inspectori sa nu fi dat prea multa atentie ca din momentul cand au vajut ca masina e nou nouta nici nu sau mai uitat la ea, nici macar seria de la motor nu au mai verificato.
                      Cu vedere la stikere, atata timp cat nu depasesc parasolarul nu cred ca ne va amenda nenea politaiul
                      https://encrypted-tbn1.google.com/im...ypHtCgqRoOrJ3T

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google