Atelier Sau Service Galati - Audio, Insonorizari, Antifonari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atelier Sau Service Galati - Audio, Insonorizari, Antifonari

    Salut,
    Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar nu am gasit. Titlul este prea general. Eu de fapt as dori sa-mi fac o izolare a portierelor (si poate a portbagajului), dar sunt cam atehnic! Eventual montat un sistem de difuzoare&filtre&tweetere pe fata. De aceea poate ma puteti ajuta si pe mine spunandu-mi unde pot face asa ceva in Galati la nivel profesional! Cunoasteti un asemenea atelier/service?

    Multumesc!

  • #2
    ia legatura cu shokaliptiku pt ceea ce vrei tu sa faci...e de incredere baiatu...dai un mesaj privat pe forum

    Comment


    • #3
      Originally posted by prostusatului View Post
      Salut,
      Imi cer scuze daca s-a mai discutat, dar nu am gasit. Titlul este prea general. Eu de fapt as dori sa-mi fac o izolare a portierelor (si poate a portbagajului), dar sunt cam atehnic! Eventual montat un sistem de difuzoare&filtre&tweetere pe fata. De aceea poate ma puteti ajuta si pe mine spunandu-mi unde pot face asa ceva in Galati la nivel profesional! Cunoasteti un asemenea atelier/service?

      Multumesc!
      si pe mine ma intereseaza subiectul dar eu....

      ...eu am o curiozitate ...Dupa ce mai capeti ceva cunostinte si devii un pic mai tehnic, iti schimbi numele de user ?
      Loganist far'de Logan

      Comment


      • #4
        Tot ce-i posibil!

        Comment


        • #5
          prostusatului...mi-e jena sa-ti spun asa...dar e alegerea ta...e posibil sa ne fi luat la misto e posibil sa nu...aia e
          Deci...pentru ceea ce vrei tu sa faci iti recomand sa gasesti pe cinevacare face home made...nici un service nu are un tarif pentru asa ceva.Ti-a fost recomandat un posibil executant al acestei lucrari...vezi ce poti face.
          sigpic

          Comment


          • #6
            huh ... interesant id
            te pot ajuta in limita timpului disponibil ...

            m-ar interesa in primul rand care ar fi motivele pentru care vrei sa insonorizezi
            doar audio .. sau ai si alte asteptari ...

            apoi ma intereseaza bugetul ...
            cel pentru insonorizari
            si cel pentru sonorizare
            LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
            LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
            LOCUL1 143.9dB (nCID)

            Comment


            • #7
              Pai motivul ar fi urmatorul: mi-am schimbat MP3 playerul (mi-am luat unul mai bunicel) si as dori sa ascult muzica in conditii mai bune (Loganul nu este tocmai un etalon in privinta insonorizarii si antifonarii)! Pentru inceput ar fi deci doar audio.
              Boxele sunt niste Pioneer (de 16,5 pe fata si din alea ovale pe spate) plus niste tweetere montate de mine (fara filtru). Dar as vrea sa schimb macar pe fata, sa pun un sistem mai rasarit. Ceva de genu asta. Folosind si inele MDF bineinteles!
              Buget? Pai cat face manopera! Daca este executata cum trebuie si imi place ce a iesit, platim cat se cere, nu? Materialele si boxele le cumpar eu!

              Comment


              • #8
                pai ... iti pot spune in primul rand sa nu te grabesti
                si iti spun asta macar in sensul in care te mai sfatuiesti cu cineva care stie despre audio ...
                nu de alta dar tine cont de un lucru ... : orice difuzor are nevoie de un anumit volum de aer si o incinta sealed ... incinta aproape o ai ( usa ) dar trebe pregatita ... iar volumul usii e maricel, nu orice s-ar auzi bine ...

                2 treaba cu materialele le cumperi tu ... si pe tine te intereseaza doar manopera ... la o prima privire pare a fi ceva bun ( pentru tine ), la o a II privire iti dai seama ca jugravului daca ii "impui" materialele, la sfarsitul unei lucrari nu tocmai reusite poate da vina pe materiale ... si nu pe mana lui de lucru

                si astai doar un ex nevinovat ... permite-mi intai sa iti dau niste sfaturi .. si apoi sa-ti poti face o idee despre ce si cu ce se mananca. nu de alta dar nu as vrea sa ma trezesc cu aluband ( care la un calcul rapid costa putin mai mult decat orice material dedicat, dar aluband care nici nu se compara cu celelalte ), iar tu sa te trezesti la sfarsitul lucrarii ca materialul a fost aplicat degeaba ...

                insfarsit ... sunt foarte multe de discutat .. enorm de multe
                siteul asta nu prea imi permite postarea facila a pozelor
                asa ca mai bine da-mi un add pe mess la : shokaliptiku
                pentru a-ti arata mai multe poze
                si 0742 090 285 dragos , pentru a discura mai multe
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • #9
                  ca idee incerc 2 poze modificate daca pot fi incarcate
                  apoi o sa mai revin ...
                  Attached Files
                  LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                  LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                  LOCUL1 143.9dB (nCID)

                  Comment


                  • #10
                    bun ... pana la urma am modificat mai multe poze
                    ca sa poata fi urcate aici ...
                    nu doar portiere si portbagaj ... ca poate sunt altii pe care ii intereseaza si insonorizarea altor parti ale masinii

                    ford focus ...
                    insonorizare facuta pe 98% din posibila suprafata de acoperit
                    cu intentia de a imbunatati acustica masinii
                    diminuarea zgomotelor suparatoare de rulare
                    diminuarea zgomotelor suparatoare ale motorului
                    diminuarea zgomotelor suparatoare ale interiorului
                    cresterea gradului de confort ...
                    pastrarea temperaturii optime in interiorul masinii ...

                    astfel incat ... vara, masina lasata in soare se incalzea mai putin decat inainte de insonorizare
                    s-a simtit nevoia de folosire a AC ului cu o treapta inapoi, dat fiind faptul ca Teperatura se pastra in masina, si nu mai existau pierderi spre exterior ...

                    idem pe timp pe iarna, caldura ramanea in masina si nu se mai pierdea spre exterior ...


                    poze ... :
                    Attached Files
                    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                    LOCUL1 143.9dB (nCID)

                    Comment


                    • #12
                      Man, da' ce te-ai starnit!
                      Eu as vrea doar portierele si portbagajul! Nu vreau sa demontez toata masina, pentru ca nu sunt chiar atat de pasionat!
                      Ca si materiale ma gandeam la Dynamat! Sau daca stii tu ceva echivalent Dynamatului, sunt deschis la alte sugestii! Am vazut de exemplu pe aici pe site ca este magazinul lui Dsign care comercializeaza un altfel de material pentru izolare!
                      Am specificat cam ce boxe as dori deoarece stii ce incinta are usa de Logan, vezi specificatiile difuzoarelor, deci iti poti da cu parerea daca e o alegere buna sau nu!
                      O sa te sun in cursul zilei de azi sau maine sa discutam mai in amanunt!

                      Comment


                      • #13
                        nu este vorba de starnit ...
                        e vorba doar de dorinta de a ajuta ...
                        incerc sa-ti explic ca sa stii/intelegi ce sa ceri .. e simplu ...

                        nu esti chiar asa de pasionat ... cum vine asta ?!
                        cine ti se pare pasionat ... cel caruia i-am facut masina
                        sau pasionat este cel care a facut asa ceva ?! ...

                        dynamat ... e un material foarte scump .. si face acelasi lucru pe care il fac si alte materiale insonorizante ... care sunt ceva mai ieftine ...
                        insfarsit, astept sa ma suni pentru a ne intelege
                        LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                        LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                        LOCUL1 143.9dB (nCID)

                        Comment


                        • #14
                          Mai oameni, cum ati demontat masina aia?
                          Pare interesant, se poate face si pe logan?
                          Cat dureaza si cat costa?
                          Multumesc,
                          Cand strang bani de masina, tot Logan imi iau!

                          Comment


                          • #15
                            Se poate face pe orice masina....
                            Cat dureaza - depinde - la un Logan mi-a luat cam 2 zile.
                            Preturi - vorbeste cu shokaliptiku, are experienta mai mare.
                            Attached Files
                            Last edited by danielliviu; 12 March 2011, 08:35.
                            GL-22-TOF

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google