Kit De Distributie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kit De Distributie

    saltare prieteni,ma apropii de 60000 si trebuie sa fac schimbul la distributie,daca a facut cineva va rog ceva sugestii legat de piese si capacul la pompa de apa...sunt din galati daca cineva cunoaste un loc unde se face treaba buna nu refuz un sfat .....mersi:

  • #2
    Eu iti recomand de unde cumperi piesele ei sa le si monteze...si sa primesti garantie evident.
    Prima data ti-as recomanda dealerii Dacia...apoi Frontal-ul.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by valeriuciprian View Post
      Eu iti recomand de unde cumperi piesele ei sa le si monteze...si sa primesti garantie evident.
      Prima data ti-as recomanda dealerii Dacia...apoi Frontal-ul.
      la frontal m-am gandit si eu dar nu stiu de unde isi procura piesele ,am aflat ca pretul e la jumatate fata de dealeri....mersi pt sfat

      Comment


      • #4
        @gygygal mai multe detalii despre ei găseşti aici.
        Skypee™

        Comment


        • #5
          piesele poți sa le iei de oriunde, atâta timp cât ai garanția ca sunt de origine. nu te păcăli cu piese contrafăcute ca poți sa dai mai mulți bani decât pe un kit nou. în principiu pompa de apa nu se schimba decât dacă se observa ca sunt scurgeri de antigel pe lângă axul ei. este adevărat ca la dealer piesele sunt mai scumpe, dar este o directiva a UE, aplicata și în țara noastră, care spune ca poți sa mergi la service sa iți faci reparații și revizii cu piesele tale, fără sa pierzi garanția, atâta timp cât piesele sunt în parametri recomandați de producătorul mașinii. dacă ești interesat am un kit de distribuție pentru 1.6 16v, de origine, pe care l-am luat pentru un prieten, care intre timp a vândut mașina.

          Comment


          • #6
            cu cine am mai discutat ma sfatuit sa schimb si capacul la pompa de apa sa nu am surprize mai tarziu,ai ceva hartii la kit(garantie),la ce banuti?

            Originally posted by skypee View Post
            @gygygal mai multe detalii despre ei găseşti aici.
            eu am mai cumparat de la ei,dar voiam sa stiu daca isi fac treaba ca lumea...si ce piese folosesc(originea...nu vreau de la turci)am auzit ca s-a umplut piata..
            Last edited by gygygal; 24 May 2011, 10:49. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Eu mi-am facut distributia la Nalba. Mecanicul, un tip deosebit - Florin, m-a impresionat placut cu indemanarea si seriozitatea lui. Lucrare de calitate, garantie, indrumare, tot ce mi-a trebuit am gasit la acest mecanic. Ti-as sugera sa nu sari peste Nalba pentru ca ar putea fi mai scumpi la preturi. Gandeste-te ca este vorba de distributia motorului. Iar la 16v lucrurile sunt ceva mai complicate ca la restul motoarelor de pe Logan.
              Sa ne tii la curent.
              Si bun venit pe forum!

              Comment


              • #8
                mergi pe curele Contitech

                Comment


                • #9
                  Originally posted by gl_mmm View Post
                  Ti-as sugera sa nu sari peste Nalba pentru ca ar putea fi mai scumpi la preturi. Gandeste-te ca este vorba de distributia motorului. Iar la 16v lucrurile sunt ceva mai complicate ca la restul motoarelor de pe Logan.
                  Daca acest lucru trebuie facut intr-un service autorizat Dacia, trebuie luat in considerare ca momentan Dacia a suspendat licenta service-ului Nalba.
                  Loganist far'de Logan

                  Comment


                  • #10
                    Ceva noutati? Ai facut distributia? Ma intereseaza o camparatie de costuri intre ce faci (vei face) tu si ce am facut eu.

                    Comment


                    • #11
                      sal.

                      Originally posted by gl_mmm View Post
                      Ceva noutati? Ai facut distributia? Ma intereseaza o camparatie de costuri intre ce faci (vei face) tu si ce am facut eu.
                      salutare,scuze ca raspund asa tarziu,am fost un pic plecat,inca nu am facut schimbul dar am trecut pe la APAN (centura)si am intrebat cat costa toata operatia ,mia spus un pret sa-mi stea inima 1700 ron......,in schimb am vorbit cu un prieten care si-a faut "treaba"la FRONTAL si l-a costat 700 ron la un logan de 1.6 mpi........am sa mai caut...

                      Comment


                      • #12
                        în general la 1.6 mpi e mai ieftin, ca și distribuția e mai ieftina. știu cazuri care și-au făcut distribuția cu piese after market si au fost mulțumiți, dar am vb și cu cei cu probleme. eu îmi fac singur reviziile și schimburile, indiferent ca e distribuție, ulei sau altceva. mare lucru nu e... dacă știi noțiunile de baza despre un motor și știi cum se strânge un șurub, atunci e OK.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by gygygal View Post
                          salutare,scuze ca raspund asa tarziu,am fost un pic plecat,inca nu am facut schimbul dar am trecut pe la APAN (centura)si am intrebat cat costa toata operatia ,mia spus un pret sa-mi stea inima 1700 ron......,in schimb am vorbit cu un prieten care si-a faut "treaba"la FRONTAL si l-a costat 700 ron la un logan de 1.6 mpi........am sa mai caut...
                          Eu m-am interesat la mine la service si schimbul distributiei te ajunge in jur de 200-250 de lei manopera si poti veni cu piesele tale...dar sa stii ca oriunde te duci primesti garantie doar la manopera si atat, nu si la piese daca sunt aduse de tine chiar daca ai factura...
                          La banii care i-a luat la frontal nu cred ca i-au pus piese de origine...alegerea e a ta cum, cu ce si unde o faci...depinde cat esti dispus sa cheltui...
                          Last edited by CooSmiN; 26 June 2011, 13:20.

                          Comment


                          • #14
                            cat v-a ajuns schimbul kitului de transmisie la logan 1.5 dci?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by CooSmiN View Post
                              Eu m-am interesat la mine la service si schimbul distributiei te ajunge in jur de 200-250 de lei manopera si poti veni cu piesele tale...dar sa stii ca oriunde te duci primesti garantie doar la manopera si atat, nu si la piese daca sunt aduse de tine chiar daca ai factura...
                              La banii care i-a luat la frontal nu cred ca i-au pus piese de origine...alegerea e a ta cum, cu ce si unde o faci...depinde cat esti dispus sa cheltui...
                              la ce service?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google