Service Galati

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la mine a fost mat tare faza. mi-a ieșit o începătoare în fata, care nici nu știa pe ce banda sa se încadreze când iese din curte și am dat în frâne. toate bune și frumoase pana a pierdut aderenta pe una din roti. m-am speriat știind ca am ABS și totuși rotile se blochează. am reușit sa o evit după care am spus multe și nevrute și am început sa ma întreb ce se întâmplă. lucrez în uzina, asa ca a doua zi eram la cei ce se ocupa de frâne, ABS și alte minuni. mi-au spus ca e posibil sa fi fost în curba și sa fi scârțâit din cauza ca erau rotile virate, ca e blocata centrala de ABS și cei mai mulți m-au sfătuit sa pun testerul pe mașină. în după-amiaza respectiva am pus testerul. am plecat la un rulaj și surpriza... aveam 3 martori de ABS care îmi citeau viteza constanta și unul care ziceai ca desenează dinții de fierăstrău pe ecran. Bucuros ca am rezolvat misterul, am mers și am luat un set de senzori fata, i-am schimbat și am plecat iar la drum. acum surpriza a fost și mai mare. după ce mergeam câțiva metri și puneam frâna se auzea un cârâit de la ABS și imediat se aprindea martorul din bord, iar ABS-ul se deconecta. am verificat din nou senzorii și, în interior, pe rulment se vedea urme de parca ar fi muscat cineva din el. am luat un rulment nou și am mers la un prieten unde l-am montat și imediat s-au rezolvat toate problemele.

    sfatul meu... aveți grija ca din când în când sa demontați roata fata și sa va uitați dacă mai aveți acel burete de protecție intre senzor și fuzeta. la mine s-au mâncat și din cauza asta au intrat mizerii și mi-a rupt din ținta magnetica de pe rulment. cu rulmenții e alta poveste... exista rulmenți în comerț, în cutie de origine, și surpriza apare când desfaci cutia ca ai rulmenți "no name" și care în maxim 2 - 3 luni cedează. în uzina nu se montează asa ceva, dar aveți grija când cumpărați din comet. știu caz concret care a pățit-o. îmi pare rău ca nu am timp sa ajung la întâlniri sa va zic mai multe.
    Last edited by madalin_c; 30 May 2011, 09:14.

    Comment


    • O mica-mare problema am si eu la buburuza mea. De ceva timp, pe drum cu denivelari se aud niste scrataituri la spatele masinii si .... ca nu stiu ce are.Pe dedesubt arata bine, ma gandesc sa nu fie cumva de la caroserie in momentul in care se atinge de vreo ceva pe acolo.

      O idee....un sfat? Un tinichigiu ar avea ce sa i faca?
      Niciodata sa nu speri, dar fara speranta si dorinta nu exista viata!

      Comment


      • Simona, dar avem mecanici printre loganisti. Cu asta se ocupa. Duminica la intalnire sunt sigur ca se vor oferi imediat sa faca o inspectie profesionista si chiar sa recomande si o solutie de remediere. Evident ca si pentru reparatia propriu-zisa, daca va fi cazul, vei gasi sprijin in cadrul clubului. Asa ca, mecanicii din club, unu' de-ai nostri are probleme! Ajutam?

        Comment


        • salutare la toti. un service in care sa fac un schimb de ulei cu toate ale mele la logan si o revizie la un opel cu uleiul meu, imi poate recomanda cineva?

          Comment


          • Doar un schimb de ulei cu toate ale tale poti face si la o vulcanizare. Daca cumperi uleiul de la magazinul Deltacar din parcarea de la Popescu ai manopera gratuita.

            Comment


            • Eu am facut schimb de ulei, filtru ulei si filtru aer, cu toate ale mele, la Apan (ala de pe Centura).

              Comment


              • multumesc. un pret ceva la manopera

                Comment


                • Nu mai tin minte. Era prin Martie.

                  Comment


                  • Un schimb de ulei si filtre poti face cam la orice service si chiar vulcanizare. Costa intre 25-40 lei.
                    Insa pentru o revizie la un Opel ti-as recomanda Gold&Platin. Sunt specializati pe Opel.

                    Comment


                    • Pentru revizie la opel nu as recomanda Gold&Platin, mai bine la Zetec sau Frontal dar nu Gold&Platin! La Gold&Platin este si scump si baietii de acolo sunt cam "carpaci".

                      Comment


                      • Buna! La Golden& Platin am fost eu de cateva ori si....nu va mai fi o alta data....Dupa 30 min ce a stat inconjurata de 5-6 insi...am primit un verdict cu care eu m am dus si le am spus ca ar avea masina.
                        Niciodata sa nu speri, dar fara speranta si dorinta nu exista viata!

                        Comment


                        • mi se pare mie sau Nalba nu mai este dealer Dacia?
                          reviziiile doar la Iatsa si Apan

                          Comment


                          • Da, Nalba a pierdut licenta Dacia de ceva timp. si pe ce de Renault de-abia obtinuta.

                            Sunt prea buni si profesionisti pentru Dacia
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Eu am auzit ca au renuntat ei la licenta pentru ca le impuneau aia de la Renault preturi prea mari si ii obligau sa ia numai piese de origine. Acum pot repara orice masina la preturi mult mai mici si nu neaparat cu piese de origine.

                              Comment


                              • da, da...
                                ei erau prea buni...
                                balada fructului interzis...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google