Galatiul De Altădată!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by Nikolas_bnm View Post
    Piata Regala ,pe unde se afla?
    Piata Regala, ce se afla pe locul actualului pasaj subteran.
    Attached Files

    Comment


    • #92
      Originally posted by lupulucian View Post
      Zona centrala cu Hotelul Dunarea, Romarta Veche, mai in spate Spicul.
      Vad ca Hotelul Galati, nu era pe timpul ala.
      Strada Domneasca, pe partea actualului hotel Galati spre magazinul Modern
      Attached Files

      Comment


      • #93
        Originally posted by ady62 View Post
        Strada Domneasca, pe partea actualului hotel Galati spre magazinul Modern
        Aceiasi zona
        Attached Files

        Comment


        • #94
          Teatrul Papadopol.

          Din anul 1919 pana in anul 1941 a functionat Teatrul Papadopol.
          Attached Files

          Comment


          • #95
            Turnul de televiziune-Cel mai inalt restaurant din tara -

            Turnul de televiziune din Galati are 108 metri si a fost ridicat in 1978.
            Vizibil din foarte multe locuri, Turnul de Televiziune , situat la marginea sudica a cartierului Micro 21, in apropierea Dunarii si a bazinelor de inot, vegheaza fara intrerupere de foarte mult timp orasul Galati
            Este un punct de referinta al orasului si constituie o curiozitate mai ales prin forma lui aerodinamica, dar si prin cupola aflata imediat sub releul TV.
            Acolo, aproape de cer, a fost pana in urma cu cativa ani, o cofetarie, insa din 2001 sala circulara de la inaltime a fost transformata intr-unul din cele mai selecte restaurante din Romania. O provocare pentru cei care sunt curiosi sa admire Dunarea de la inaltime, in timp ce mananca o ciorba sau o friptura. "Turnul este cea mai rezistenta constructie din Galati. Are o structura flexibila, iar fundatia este jumatate din inaltimea turnului. Din punct de vedere al sigurantei, nu e nicio problema. La angajare, personalul este intrebat daca sufera de rau de inaltime.
            Amplasat la cea mai inalta altitudine din Romania, restaurantul din Turnul de Televiziune are si o cotatie internationala. Doar la Berlin si Toronto se afla localuri situate la inaltimi mai mari.
            Emiţător în Galaţi
            UUS Frecventa-96.50 Radio Trinitas Turnul Galaţi, RADIO TRINITAS 96.5 FM
            TVCanal- 26 TVR 2 Turn Galaţi, 5 kW
            TVCanal- 43 TVR 1 Turn Galaţi, 5 kW
            Attached Files
            Last edited by lupulucian; 6 May 2009, 20:46.

            Comment


            • #96
              Restaurantul 'Pescarul'

              Construit in 1964 dupa un proiect unic in Europa, restaurantul Pescarul a luat in acel an premiul Uniunii Arhitectilor din Romania
              Restaurantul ''Pescarul'' zona aleasa pentru amplasarea radarului in anii '70, '80 si '90.
              Attached Files

              Comment


              • #97
                unde e restaurantul asta?
                sigpic

                Comment


                • #98
                  pe faleza superioara a galatiului ,de la elice in sus.
                  Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                  Andreea Trifu

                  Comment


                  • #99
                    Restaurantul Pescarul situat pe faleza Dunarii, care pe langa diversitatea preparatelor din peste ofera si o panorama extraordinara asupra Dunarii.
                    Attached Files

                    Comment


                    • un logan la vemea aia in peisajele respective era o.z.n.)) ..pot sa va garantez doua lucruri unice :faleza noastra situata din cite stiu in partea superioara cam la 60m inaltime fata de nivelul marii si restaurantul din turn aflat la 90 m inaltime fata de parcarea unde poate ne intilnim odata cine stie,de acolo de sus se vede foarte frumos orasul mai ales noaptea si e unic in estul europei[vezi turn berlin]

                      doua lucruri unice la noi in oras :faleza superioara circa 60m peste nivelul marii si restaurantul din turn 90 m cu peisaje de neuitat mai ales noaptea asupra orasului si unic in estul europei
                      Last edited by preferance; 7 May 2009, 21:47. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Trist... se duce de rapa cultura galatiului si nepasarea acopera treptat ceea ce era frumos in orasul nostru. Asteptam sa se darame vechile atractii ca sa putem construi altele noi, mai moderne si mai reci...

                        Comment


                        • Monumentul marinarilor din Galati -1918 Istorie-Restitutio Monumentul Eroilor marinari, Galaţi, 1918
                          Attached Files

                          Comment


                          • Mărturii inedite despre scufundarea motonavei „Transilvania”

                            * Neglijenţa a fost transformată în accident, pentru ca Navrom să poată încasa de la compania Lloyd’s o consistentă despăgubire * Gălăţenii cred că un muzeu „Transilvania” ar fi interesant, dar cu condiţia să se recupereze bunurile de valoare furate de-a lungul timpului de pe navă *

                            Articolul nostru despre operaţiunea de scoatere la suprafaţă a epavei motonavei „Transilvania” a trezit numeroase reacţii. Gălăţenii au păreri diferite faţă de subiect. Unii văd doar prezentul: o operaţiune extrem de costisitoare dar, până la urmă, foarte necesară. Alţii se întorc în trecut, pentru a scoate la lumină, odată cu resturile navei, o poveste tristă despre mistificarea adevărului. Dar să vedem despre ce este vorba.

                            Contraamiralul Raymond Stănescu acuză, peste timp

                            Scriitoarea şi ziarista Violeta Ionescu ne-a pus la dispoziţie o mărturie inedită despre scufundarea „Transilvaniei”. Este vorba de o declaraţie a contraamiralului Raymond Stănescu (în septembrie 1979, momentul scufundării „Transilvaniei”, era inspector şef în Ministerul Transporturilor), înregistrată de pictorul şi cercetătorul istoric Ion Ţarălungă. Mărturia a fost făcută în 19 martie 1997, la casa din Bucureşti a contraamiralului.

                            Iată ce declară Raymond Stănescu: „Șantierul Naval Galați n-a fost prea încântat să se angajeze să găzduiască motonava «Transilvania». Nu s-au lăsat convinși decât când au fost obligați să-l primească, pe baza unei hotărâri oficiale. Nu știu cât a stat în șantier. Totuși, ocupa locul acolo”.

                            „Bănuiesc că au fost intervenții pe plan local, că nava a fost scoasă din locul acela și dusă în fața falezei, unde a stat un timp. Dar echipajul nu-l puteam întreține. O hotărâre în afara NAVROM-ului a fost să se ia nava de acolo, că strică peisajul orașului, că e o rablă. Au luat-o și au dus-o la dana 19, unde era un ponton bun”.

                            „Se pare că Simionescu ar fi spus că are nevoie de ponton și l-au luat și au pus în loc un pontonaș, școntrii erau mai scurți și nava s-a apropiat de mal. Apa a scăzut, nava a prins fundul și s-a înclinat. Căpitanul portului i-a atras atenția lui Simionescu în mai multe rânduri, dar nu a luat nicio măsură”.

                            „E posibil, totuși, ca atunci căpitanul portului Galați - dar nu bag mâna în foc - să fi sesizat NAVROM Constanța că nava nu stă bine și că a rămas cu un echipaj mic, practic cu un căpitan. Nu s-au luat măsuri de slăbire a legăturilor. Dunărea a început să scadă și nava s-a pus iar pe uscat”.

                            „Comandantul a fost din nou
                            la Simionescu și i-a cerut ajutor, că nava e pe uscat. Și căpitanul portului a apelat atunci la Simionescu, care totuși nu a dat niciun răspuns. La minister a avut loc o anchetă. Eu l-am pedepsit pe căpitanul portului că nu a luat măsuri, fiindcă ar fi putut să aducă un remorcher să-i schimbe locul. Atunci venise Mărgărit în locul lui Sandu”.

                            Interesant este că autorităţile gălăţene au încercat să ţină în secret naufragiul, lucru confirmat de Raymond Stănescu. „Personal, eu, ca inspector șef în minister, nu am știut, nu am fost informat că nava s-a pus pe uscat, nici prima și nici a doua oară (era necesar să se intervină până sus, la minister! - n.n.). Când s-a pus pe uscat prima dată, eu am aflat de abia după săltarea apelor, când a fost pus din nou pe linia de plutire. Practic, între cele două înclinări am văzut nava plutind”.

                            „În ziua aceea (23 septembrie 1979) dormeam liniştit când, pe la 2,00, telefonul a sunat. Doamna Stănescu a răspuns și mi s-a adresat: „Puiule, se scufundă Transilvania!” Mărgărit telefona... Ce se mai putea face acum? Am plecat la Galați cu primul tren, nu înainte de a trece pe la minister”.

                            „S-a făcut o comisie, am chemat căpitănia, a venit Mărgărit. Pentru a primi asigurarea de la firma Lloyd’s, trebuia să se dovedească că a fost un accident. Problema importantă nu era asta, ci cum să-i spunem lui Ceaușescu!”.

                            Unde-s vinovaţii?

                            La 30 de ani după eveniment, descoperim, cu stupoare, că în cazul „Transilvania”, pedepsit a fost doar acarul Păun, sub forma unui amărât de pontonier. Acesta a primit şase luni la puşcărie, cu suspendare şi cu asta totul „s-a rezolvat”.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google