Nemultumire - Ridicare Masina Abuziv

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nemultumire - Ridicare Masina Abuziv

    Salut,

    Tocmai am revenit la munca dupa ce mi-am recuperat masina ridicata de catre Directia de SERVICII publice Municipale Iasi ... ce mai serviciu fericit mi-au facut.

    Pe scurt:
    Zona de parcare: pe strada Horia (langa Pizzeria Mamma Mia, la 200 m de intrarea pe Stefan cel Mare).

    Costuri:
    280 RON - taxa
    240 RON - (sau 1/2 in 48 ore) amenda politie + cateva puncte - asta n-am platit-o nici n-am semnat - au zis ca mi-o trimit prin posta

    Masina era parcata 1/2 pe trotuar, era un semn cu parcarea interzisa si nr de telefon de la ridicari - dar erau cel putin inca alte 6 masini parcate exact in aceeasi pozitie. Deci masina mea nu constituia un obstacol pentru circulatia publica in zona.

    Aveam programare la Medicover la doctor - si pentru ca nu am gasit nici macar 1 loc de parcare in spatele complexului comercial Stefan cel Mare - alte masini erau parcate acolo tare ciudat, blocand cate 2-3 alte masini parcate(venisem pe strada din spatele Mitropoliei) am ajuns pe strada Horia, unde am si parcat.

    Am revenit la masina dupa doar ~10 minute - si nu mai era.
    E drept ca deja locul era ocupat de o alta masina.
    Am sunat la 0232-230015 si dupa vreo 5 minute mi-au confirmat ca masina e la ei (nu ajunsese inca in zona Carrefour Felicia unde se afla "depozitul" lor).

    Oare de ce nu mi-au lasat amenda in geam?
    Asa puteau pune amenda si la celelalte masini care erau cu siguranta parcate de peste 30 minute....

    De ce eu trebuie sa platesc si taxa si amenda? De ce n-au asteptat sa vin la masina? (taximetristul care m-a dus la baza "hotilor" mi-a zis ca asta e modul de lucru - o salta in 3 minute si dispar).

    De ce au preferat sa ridice un Logan si nu altele parcate la fel: Kia, Ford, Seat ??

    Eu si acum consider ridicarea masinii mele un abuz, care m-a facut sa pierd destul timp + bani (taxi + costul ridicarii + in viitor amenda prin posta de la Politie) -> taxele astea mi se par exagerat de mari - daca faceau parcari cu plata in zona nu costa nici macar 5 RON / ora si evident ca nu aveau firmele astea atata profit - ar fi trebuit sa cumpere si teren si sa-l amenajeze.

    Ce vor face din banii care i-au luat de la mine? Locuri de parcare? Parcari in zona sau macar in Iasi? ... cred ca nu.

    Ce ma sfatuiti sa fac?
    Sa depun plangere la Judecatoria Iasi? Ma deranjeaza modul lor de "operare" - de ce m-au facut sa pierd atata timp si bani - cand puteau pune o amenda in geam si gata.

  • #2
    Te-ai fi simtit mai bine daca ridicau toate masinile care erau in jurul tau? Asta e legea, asta se intampla...
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Da asa se intampla.Aleg masinile de parca joaca barbut.In Constanta,umbla cu caracatite dar pun la 1,2 masini, chiar daca sunt parcate 10 pe sectorul interzis.Nu stiu cat de corect este dar asa se intampla.
      MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

      Comment


      • #4
        Nu, nu ma simteam mai bine.
        Dar masina mea a stat foarte putin parcata... altele erau acolo dinainte sa vin eu ... au ramas acolo si dupa ce am luat un taxi spre sediul firmei care mi-a ridicat masina.

        Comment


        • #5
          Unde-i lege nu-i tocmeala omule ... fii sigur ca baietii nu s-au gandit prea mult la ce masina sa ridice, sau nu au mai avut timp sa blocheze rotile si de la celelalte masini din cauza programului care se termina destul de devreme la cei de la primarie : ora 15:00 sau ora 16:00 cel tarziu ... parerea mea :-)... oricum nu e drept ca ai ramas fara masina doar tu fata de toate celelalte care mai erau langa tine !!!
          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

          Comment


          • #6
            Originally posted by cat_alex52 View Post
            ..............................oricum nu e drept ca ai ramas fara masina doar tu fata de toate celelalte care mai erau langa tine !!!
            Sa moara si capra vecinului, ce mama dreacu!
            Daca nu ar fi parcat acolo (unde este opritul interzis), nu s-ar fi intamplat asta. Punct!
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              masinile alea erau puse acolo poate la sto sa vada pica vreun " fraier " . daca este indicator de parcare interzisa ce mai vrei . data viitoare fi mai atent .

              Comment


              • #8
                OK, asa o sa fac, evident...
                Da, e posibil sa fi fost masinile lor sau ale unora cu pile - m-am gandit si la asta.

                Tot sunt multumit ca poate le-am speriat vreo 3 alte "posibile victime" care tocmai voiai sa parcheze acolo - asta in timp ce imi cautam masina si sunam la numarul afisat pe panou.

                Comment


                • #9
                  parerea mea este sa stai acasa si sa astepti amenda,iar banii platiti la ridicarea masinii poti sai consideri un imprumut "hotilor"
                  Aveti grija unde parcati,eu era sa o patesc in in fata la grigopre ghica(posliciala sanitara,mai sus de spiridon)

                  Comment


                  • #10
                    cconstantin, legea ar trebui sa se aplice in mod unitar. deci ce zici tu e corect, daca si celelalte masini erau parcate pe interzis.
                    insa asta nu-ti da tie castig de cauza intr-o eventuala contestatie. de fapt, nici nu te sfatuiesc sa faci contestatie daca stii ca masina ta a fost stationata neregulamentar.
                    asta e, se mai intampla. atentie pe viitor!
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • #11
                      daca aveai si indicator si toate cele nu este deloc abuziva ridicarea. "Masina era parcata 1/2 pe trotuar, era un semn cu parcarea interzisa si nr de telefon de la ridicari "
                      poti sa contesti amenda dar o sa iti vina la judecatorie cu poza dinainte de ridicare si ai mai pierdut ceva timp degeaba.
                      cand parchezi 1/2 pe trotuar poti sa fii parcat neregulamentar si fara sa ai indicator de oprire/stationare/parcare interzisa.
                      in schimb iti multumim pentru semnalizarea zonei in care s-a produs ridicarea.
                      In ceea ce priveste faptul ca au ridicat-o pe a ta desi mai erau si altele, te-ai gandit ca ridicarea se face si in functie de posibilitatile lor de a amplasa macaraua? Mai mult, la masinile "pantera roz" nu sunt brate care au toate aceeasi capacitate de ridicare si au zis ca 1.4 e mai usor decat skoda...
                      sigpic
                      Ambition 1.5 dc

                      Comment


                      • #12
                        acu n`am nimic cu faptul ca ti`au ridicat masina si nu vreau sa fiu rautacios dar in zona respectiva se parcheaza in parc sau in spatele blocului si pe portiunea pana la Stefan Cel Mare se ridica frecvent masini pentru ca se formeaza ambuteiaje la iesirea spre bulevard tocmai din cauza celor parcati pe marginea stradutei

                        si 10 minute de invartit cu masina te scutesc pe viitor de multe neplaceri si o gramada de bani

                        numa bine
                        vruuum vruuummmm vruuuuuuummmmmmPOC!

                        Comment


                        • #13
                          Si in Bucuresti e la fel.Eu mai nou am avut treaba ba pe la primarie,ba nu stiu unde,si pur si simplu nu ai unde lasa masina.Si am blocat intrarea.Am pus-o pe trotuar si am lasat-o acolo.De pe trotuar nu ridica.Si erau cativa adunati acolo,si imi zic:asa se parcheaza masina asta?Nu vezi ca nu mai e loc sa treci?...Eu am ridicat din umeri,le-am aratat semnul cu ridicatul si le-am zis faceti locuri de parcare.De unde...Ii doare la brisca,ei au mereu locuri,au legitimatie etc,da-i dreq pe restul,ce-i intereseaza.NESIMTITI.Astia merita batuti.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            eu iti spun sa stai linistit ca nu ti-au ridicat masina ca e logan si e mai ieftina... am parcat odata langa un GL si era parcarea interzisa si masina a fost ridicata cand am mers la felicia sa imi iau masina era si GL-ul acolo
                            faza e ca baietii vin 2-3 masini de ridicat in 5 min ridica ce pot si ce e mai accesibil si pleaca eventual se mai intorc pt o noua tura asta este fiti atenti unde parcati se ridica orice masina indiferent de marca
                            Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor; dar nu sunt sigur in privinta universului.

                            Comment


                            • #15
                              se fac si discriminari ce-i drept.
                              tot pe stefan am vazut era politia cu fraierii astia care ridica si au pus la logan si la x6 nu.
                              x6le era pe trecere.
                              M-am dus frumos si am intrebat de ce nu a pus prostie de aia la roata si la x6 si doar la logan si mi-a zis ca are roata prea mare...19"
                              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google