Solicit Putin Ajutor!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Solicit Putin Ajutor!

    va salut si va rog poate ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi:

    1. vreau sa montez o alarma simpla dar sa fie foarte eficienta, de care si unde anume?
    2. unde as putea sa-mi repar o aripa pe spate de rugina, si sa montez protectii de plastic la toate aripile?
    3. kit distributie: curea Contitech, rola SNR si pompa de apa HEPU, sunt OK? pret manopera 150 lei, e ok? (masina are 73.000km)mai trebuie si altceva sa schimb?
    4. cum rezolvati voi zdraganitul puternic al bordului sub parbriz ? (doar sa fortez ceva acolo sa tina presat?)
    5. consola de climatizare nu se ilumineaza decat daca-i dau 2 capace; ce contact imperfect sa fie pe acolo?

    Logan 1.4mpi, simplu, servo directie, servo frana, 2 airbaguri si 2 geamuri el.
    an 2005, 73.000 km

    cam atat, va multumesc.

    Stima, Dacian.

  • #2
    "5. consola de climatizare nu se ilumineaza decat daca-i dau 2 capace; ce contact imperfect sa fie pe acolo?"

    Vezi sa nu cumva sa fie pe duca becurile si sa o mai i-a la socuri ( cum se mai intampla la unele masini cu proiectoarele) trebuie schimbate.

    I-ar cu zdranganitul in bord da mai multe detalii in mare parte pe la Loganuri nu sunt prinse toate cablurile ,firele etc. si se mai gaseste unul sa faca urat la trepidatii.
    sigpic

    Comment


    • #3
      mersi pt sugestii, am sa urmaresc becurile

      despre zdranganit: daca apas pe mijlocul bordului, la baza parbrizului zgomotele inceteaza. Daca apas repetat acolo se aud aceleasi zgomote (un fel de pocnituri), de unde si banuiesc ca or fi sarite ceva cleme de sub bord si plansa de deasupra lucreaza cum vrea.

      alte idei?

      Comment


      • #4
        Daciano depinde de cati ani ai masina
        eu unul zc asa:
        kit-ul de distibutie e bun ,dar schmbat c am tarziu,normal la 60.000 de km.mare grija,si masina ta are deja 4 ani mai trebuie schimbat antigelul,lichidul de frana,bujiile
        -aripa de reparat poti incerca la Autuhunter (fata in fata cu Antibiotice-sunt baieti de treaba si te vei intelege cu ei la pret).
        Referitor la aripi tre sa cauti pe forum la sectiunea Bursa cine mai vinde aripi de protectie si la ce pret...din cate imi aduc aminte 80-100 setul de 4.
        O alarma buna -Maat au si variante simple gasesti pe net si pe forum ce modelel si au pus baietii.
        Pentru alte intrebari iti stau la dispozitie.
        Spor!

        Comment


        • #5
          mersi mersi
          masina de-abia ce am luat-o si e din 2005.

          In seara asta am schimbat kitul de distributie:
          - curea Contitech - 55,5lei
          - rola SNR (inauntru era KOYO) - 135,59lei
          - pompa apa HEPU - 195lei
          -curea transmisie HQ - 35lei
          - ulei Aral 10 W 40 20,56 lei/l
          - filtru ulei renault - 20lei
          ----------------------------------
          manopera - 150 lei

          Antigelul este schimbat, dar bujiile si lichidul de frana NU (pe la vara poate).

          cu aripa mai caut ...

          Comment


          • #6
            Inca o rugaminte:
            - caut o persoana care sa-mi activeze CB, eventual sa-mi modifice si culoarea iluminatului la bord
            - doresc sa cumpar o carcasa de cheie cu inchidere.

            stiu ca sunt la bursa, dar as dori sa le achizitionez din Iasi, eventual la CB cu tot cu manopera.

            multumesc

            p.s.: daca este vreun coleg amabil care sa-mi dea id-ul, sa nu mai poluez aici forumul si promit ca nu voi bate la cap cu prea multe intrebari.!?

            Comment


            • #7
              vezi aici http://www.loganclub.ro/forum/modifi...8.html?t=14308 colegule. spunei ce doresti si cred ca te poate ajuta. Bafta!

              Comment


              • #8
                Originally posted by DaCiaN0 View Post
                4. cum rezolvati voi zdraganitul puternic al bordului sub parbriz ? (doar sa fortez ceva acolo sa tina presat?)

                sunt niste materiale care se dezlipesc in timp si zbarnaie. eu am rezolvat cand am schimbat parbrizul, ca se putea ajunge f. usor acolo. pur si simplu i-am bagat chit de parbriz. am pus si la ornamentele alea de pe montanti, la imbinarea cu bordul (pe dedesubt).
                altfel... dai bordul jos, dar nu cred ca vrei asta.
                internal combustionizer

                Comment


                • #9
                  mersi de informatii,
                  - pentru activare CB, am luat datele de contact
                  - pt zdranganit, culmea de-abia am schimbat parbrizul, si desi le-am zis celor care mi l-au montat ca-mi zdrangane, degeaba. (eu nefiind acolo cand l-au montat) - De-acuma e prea tarziu; dar am sa incerc totusi sa bag ceva intre parbriz si bord, poate totusi va sta presat si nu va mai face atata galagie.

                  numai bine.

                  Comment


                  • #10
                    Probabil zdranganitul coincide cu parbrizul dar nu e de la el(se fixeaza ferm cu solutie)Poate iti atinge bordul de parbriz si atunci trebuie sa umbli la bord.
                    sigpicPasionat de MCV si natura

                    Comment


                    • #11
                      in bazar cred ca mai gasesti protectie aripi,la cei care vind componente auto,mai ieftin de 80 lei....

                      Comment


                      • #12
                        va multumesc pentru sugestii, am sa incerc sa le pun in aplicare.

                        Comment


                        • #13
                          zdrangane materialele din bord, nu parbrizul. s-a inteles gresit. eu doar am lipit materialele alea, cand am dat jos vechiul parbriz, ca mi-a fost usor.
                          internal combustionizer

                          Comment


                          • #14
                            referitor la zgomote in bord,eu am fost la service,le am dat 50 lei si le-a rezolvat,am inteles ca au dat bordul jos,pus burete etc. ,ideea e ca nu mai am probleme...caremil,se poate si la bras...50 lei acum un an,mai pune si inflatia..

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google