Benzinarii De Incredere In Republica Moldova

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu sunt lamurit cu o chestie: iti trebuie sau nu pasaport? la un momentdat nu trebuia, eu as putea merge la Leuseni(sau mai departe spre Lapusna) e mai aproape de mine si din cate stiu stiu arata f bine soseaua pana la Chisinau chiar pe la Albita.

    Comment


    • #17
      Salutare

      Cu siguranta iti trebuie pasaport.

      Oricum la vama cursul este destul de slab,in jur de 1 Ron=3,5 lei MD,dar tinand cont ca si la noi au crescut din nou preturile inca se mai merita.
      Si eu pun de peste 6 luni benzina de la Bmol fara nici un fel de problema.Mi am facut si card de fidelizare si la 120 de l mai castigi 3 l adica un drum dus-intors platit de ei.

      Comment


      • #18
        Cum adica nu se admite benzina la canistra? Nu iti da voie sa treci vama cu canistra in masina ? de ce ? Oriunde in lume ai voie sa duci o canistra in masina, maxim 20 l
        1.2 TSI

        Comment


        • #19
          Astazi am fost si eu pt prima data in Republica Moldova sa alimentez, si am intampinat o problema relatata putin mai sus, deci este destul de frecventa probabil si merita luata in considerare:

          Taxa de poluare a mediului - la punctul de trecere Sculeni la vama romaneasca nu au fost nici un fel de probleme, nici la cea moldoveneasca. La vama moldoveneasca am fost intrebat cu ce scop in republica la care le-am raspuns ca trec pentru prima data, merg sa alimentez si ma intorc in 30 de min (asta probabil a fost greseala mea) dupa care m-au lasat sa trec. Doamna de la ghiseu nu mi-a spus insa ca trebuie sa achit taxa de poluare a mediului, ca la intoarcere vamesul sa-mi ceara bonul pe care evident ca nu-l aveam. M-a trimis la banca din vama sa platesc unde mi s-a spus ca figurez ca am achitat-o. Cand m-am intors la vames acesta a spus ca probabil a achitat-o doamna de la vama in locul meu in momentul in care am intrat (WTF????) si ca trebuie sa-i dau ei 25 MDL. M-am dus la ea sa-i dau banii, i-am scos din portofel si i-am intins iar ea s-a panicat si mi-a zis sa intru inauntru ai apoi sa-i dau banii. In momentul in care am cerut bon pentru acei bani s-a declansat isteria. A inceput sa se agite ca oamenii cinstiti cum pot sa achite toate taxele si altii incearca "sa fuga din vama fara sa plateasca" si ca ea a pus bani din buzunarul ei pentru mine (cu toate ca nu mi-a dat nimic doveditor in schimb). Intr-un final inspectorul vamal care era si el in ghiseu vazand ca eu insist cu bonul mi-a facut semn sa plec, am plecat, dar aia tot nu mai tacea din gura. Am ramas total socat cat tupeu si cata nesimtire...

          Deci aveti grija sa achitati acea taxa la intrarea in Moldova pentru a nu avea probleme.

          Comment


          • #20
            A mai fost cineva in Moldova , de curand? Ce taxe sunt si unde se achita? Se mai merita s amergi dupa benzina?
            Multumesc.
            Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
            sigpic

            Comment


            • #21
              Nu prea se mai merita, taxele in vama sunt de 27 lei romanesti cu drumul 50 km iar la noi acum sau ieftinit combustibilii....

              Comment


              • #22
                se merita acum, in 2014

                Am fost ieri, 10 sept 2014, la Bemol Sculeni. Pentru benzina.
                La vama nu se mai plateste decat vigneta, in valoare de 20 de lei (valabila 7 zile). Nu uitati sa aveti si asigurare valabila pt Rep. Moldova.
                La benzinarie, pretul afisat este ca si cel de pe site, 18.45 lei moldovenesti. Mi-am facut un card de fidelizare pe care il alimentezi cu cati bani vrei. Am platit direct cu cardul de salarii (Visa). Astfel, pretul pentru benzina de 95 a scazut pana la 17.90 lei moldovenesti. Pentru a afla cat costa in RON, impartiti la 4.
                Benzina este foarte ok (deocamdata), spre deosebire de benzina luata când m-am intors de la mare si am alimentat la prima benzinarie de la iesirea de pe autostrada la Fetesti. O confundasem cu Petrom, insa era una fantoma cu preturi mai mari, Petromul aflandu-se la 300 de metri mai departe. Cu benzina aia, se oprea motorul când urcam o panta mai abrupta, asa de proasta era.
                Deci, succes cu benzina de la frati!
                6.1 RON (Petrom Iasi) vs 4.47 RON (Bemol Sculeni)

                Comment


                • #23
                  Originally posted by shutulica View Post
                  Am fost ieri, 10 sept 2014, la Bemol Sculeni. Pentru benzina.
                  La vama nu se mai plateste decat vigneta, in valoare de 20 de lei (valabila 7 zile). Nu uitati sa aveti si asigurare valabila pt Rep. Moldova.
                  La benzinarie, pretul afisat este ca si cel de pe site, 18.45 lei moldovenesti. Mi-am facut un card de fidelizare pe care il alimentezi cu cati bani vrei. Am platit direct cu cardul de salarii (Visa). Astfel, pretul pentru benzina de 95 a scazut pana la 17.90 lei moldovenesti. Pentru a afla cat costa in RON, impartiti la 4.
                  Benzina este foarte ok (deocamdata), spre deosebire de benzina luata când m-am intors de la mare si am alimentat la prima benzinarie de la iesirea de pe autostrada la Fetesti. O confundasem cu Petrom, insa era una fantoma cu preturi mai mari, Petromul aflandu-se la 300 de metri mai departe. Cu benzina aia, se oprea motorul când urcam o panta mai abrupta, asa de proasta era.
                  Deci, succes cu benzina de la frati!
                  6.1 RON (Petrom Iasi) vs 4.47 RON (Bemol Sculeni)

                  Citind acest thread nu imi este inca clar daca e voie si cu canistra. Daca da, cat este maximul permis? Multumesc.

                  Ma pregatesc sa fac si eu un drum, dar intai adun informatii ca sa imi fie mai usor.
                  Last edited by alchrom; 14 October 2014, 17:00. Reason: completare

                  Comment


                  • #24
                    In zona Giurgiulesti nu da voie cu canistra doar daca- i scapi un 5lei

                    Comment


                    • #25
                      Poti sa pui si in canistra la Bemol Sculeni, eu folosesc una de 10l dar am un prieten care foloseste una de 20l pe care o umple cu 15-16l pt a nu avea probleme la vama. Benzina e ok.
                      sigpic
                      Play ManagerLeague

                      Comment


                      • #26
                        Poate reinvie acest topic,e de actualitate subiectul avand invedere ca se trece doar cu buletinul.eu sunt din braila,inainte de concediu as da o fuga sa alimentez doar ca am auzit multe variante...ba nu ai voie cu canistra,ba trebuie sa platesti o rovinieta de 25 ron...altii zic ca nu platesti.ideea este ca vreau sa fac un calcul sa nu ma trezesc ca am pierdut 1 zi si am platit si mai mult.colegii din galati si iasi sunt sigur ca ma pot ajuta.seara buna.

                        Comment


                        • #27
                          1. Sa fii proprietarul masinii (sau sa fie cu tine acesta)
                          2. Faci plinul +10l in canistra; nu te lasa cu mai mult.
                          3. Rompetrol pare a fi statia preferata de romani.
                          4. Dupa ora 15 e foarte liber in vama.
                          Informatii obtinute de la colegii de munca; nu am fost niciodata dupa combustibil la Giurgiulesti.
                          Last edited by IancuMIC; 14 August 2015, 08:36.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Mai e si asta de plata.
                            La vama nu se mai plateste decat vigneta, in valoare de 20 de lei (valabila 7 zile)
                            Preturi.


                            N-am fost niciodata sa cumpar benzina de la Sculeni, castigul e prea mic la un plin. Dar pentru cine consuma un plin la 2 zile, se merita.
                            Last edited by mr.K; 14 August 2015, 08:31.

                            Comment


                            • #29
                              Off azi am auzit alta : proprietaru masinii nu poate merge iar procura nu este suficienta.este nevoie de un contract de comodat ( in jur de 90 lei ). Adaug vigneta de 20 ron si ....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google