Locuri de parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Locuri de parcare

    baieti,stiu ca fiecare dintre noi avem probleme cu vecinii din cauza locurilor de parcare.cum pe cale amiabila nu se poate respecta,trebuie sa gasim o solutie sa avem fiecare locul lui de parcare.problema este cum facem sa convingem primaria sa ne dea locuri de parcare?daca aveti idei sau alte sugestii.....
    sigpic

  • #2
    sa iti pui placuta dinaceea care ridica...dar multa lume idioata ziua le lasa ridicate..era sa iau vreo 5 din cauza ca am zis ca e liber...din cate stiu intre orele 9-19 trebuie lasate jos..

    Comment


    • #3
      pai la noi in oras nu se inchiriaza locurile de parcare de la primarie si daca fac cum zici tu s-ar putea sa ma trezesc cu vreo amenda pe ceafa...
      sigpic

      Comment


      • #4
        Bataia cu locurile de parcare a existat mereu, e bine macar ca in Robea unde stau eu nu am probleme, locu ala il e de cand eram eu mic

        Comment


        • #5
          asta cu locurile de parcare e problema peste tot..la mine se respecta locurile de parcare...da ne cunostem intre noi si nu-i problema
          low....&.....slow

          Comment


          • #6
            problema asta o am si eu. am o parcare in lateralul blocului unde inainte tineam loganu si acum tin decat mazda acolo. am niste vecini care se cred sefi in parcarea aia, sunt 3 harburi care nu circula si ocupa parcarea...se stie ca inafara de astea mai au cate una,chiar 2, unu e si sofer pe maxi-taxi si il parca si p-ala acolo uneori. fiecare parcheaza unde vrea. i-am blocat la inceput si pana la urma mi-au lasat locul in pace, dar acum parcheaza fiecare unde vrea si trebuie sa fac nspe manevre sa o parchez si mai si rade la mine ca ce n-am loc, i-am zis ca nu vreau sa fac soferie de fiecare data cand parchez masina.am incercat sa vorbesc frumos cu ei, nu vor nici in ruptul capului.culmea e parcare si pe bld dacia, dar ce vor sa parcheze acolo? am fost si la primarie si m-a luat o politista d-aia comunitara ca in mioveni nu exista locuri de parcare rezervate si i-am zis ca de ce politia comunitara are loc rezervat, si chiar 3 si nu stiu ce balmajea pe acolo... si acum de fiecare data opresc la casa de cultura exact in fata placutei cu rezervat politia comunitara
            Last edited by laur_cos; 5 January 2010, 20:04.
            zoom-zoom

            Comment


            • #7
              e bine asa...dar totusi ar trebui sa platim locurile de parcare (cine vrea) si nu mai ne certam cu nimeni.e locu nostru de parcare..salutare..dar nu se poate...
              sigpic

              Comment


              • #8
                char daca iti platesti locul de parcare si il personalizezi cu vopsea cu nr de la masina si tot ... tot se gaseste un idiot care sa parcheze in locul tau ... solutia finala dp parerea mea ar fi sa ne ridicam garaj cu poarta si lacat . ( in felul asta nu treb sa mai dorm noaptea ingrijorat ca poate-mi fura iar sigla ) ).
                Don't drive faster than your Guardian Angel can fly !

                Comment


                • #9
                  in bucuresti iti cumperi locul de parcare, pui placuta ca e platit si ca ti se va ridica masina si daca il ocupa careva vin comunitarii si ii ridica aluia masina. eu as fi de acord cu asta si sa vezi ce de bani se vor strange apoi la bugetul local, dar deh... n-ai cu cine. astia acum pun taxa acum pe mancare si pe suc
                  zoom-zoom

                  Comment


                  • #10
                    asa e mai au sa ne puna taxa pe aerul respirat
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      nu marius, ne pun 2 taxe. aerul inspirat una si cel expirat alta
                      zoom-zoom

                      Comment


                      • #12
                        mai lasat fara cuvinte )
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          @laur_cos: ce spui tu e teorie. Practic, loc platit au o mica parte dintre locatari (eu vorbesc de bloc). Cum il obtii... alta poveste, depinde de relatii si spagi. Dupa ce il obtii, scrii pe el cu vopsea numarul masinii. Daca il gasesti ocupat sau blocat, poti suna la 112 sa vina sa ridice masina, DAR:
                          - numai dupa ora 22, pentru ca pana atunci se considera ca oricine are dreptul de a parca acolo, nu numai tu;
                          - nu Politia vine sa ridice masina, ei nu au asa ceva, ci primaria de sector lucreaza cu o firma care se ocupa cu ridicari (alte povesti, alte manarii cu banul public). Firmele respective au un program de lucru care se termina ori la ora 20, ori la 21 - dupa caz.

                          In rest, majoritatea parcheaza unde pot, pe marginea strazii. Unde, desigur, peste tot e semn de oprire sau stationare interzisa. Asta pentru ca noi toti sa ne simtim tolerati si sa facem ciocul mic, multumiti daca nu ne ridica masina, in loc sa ne ducem sa-i luam de gat sa ne faca parcari. Si ei vin din cand in cand si mai ridica masini de pe marginea strazii, ca au de unde, ca sa-si faca planul la bani.

                          Comment


                          • #14
                            tin sa va coreptez..
                            si eu am avut brobleme cu locatarii care parcau pe locul 'meu'....
                            in final am concesionat locul,am pus si magarie deaia pe locul de parcare.(blocajul acela galben)

                            si l-am intrebat pe ala de la primarie cat timp e locul meu...
                            a zis ca 24 din 24 ore timp de un an de la achitarea taxei.
                            deci...eu tin locul ocupat nonstop...
                            adica la plecare ridic blocajul, ca daca nu il ridic mereu se trezeste unu si parcheaza in locul meu...si uita sa mai plece.

                            marea problema insa este alta...nu esti obligat sa pui blocaj...ajunge sa concesionezi locul de parcare...

                            buuuun...si de unde stie x , y , cand vine intamplator si parcheaza pe locul concesionat dar nemarcat ca locul acela este al cuiva.
                            Last edited by mumus; 7 January 2010, 17:03.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #15
                              chestie locala.... "Strategia" locurilor de parcare e hotarata de consiliul local si punerea ei in aplicare de administratia drumurilor de sector. Cate bordeie, atatea obiceie...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google