La Pescuit , Unde Cand Si Cu Cine ??? Doar pt prahoveni !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Domn' Razvan, maine vreau sa ies la peste...ce balta sa aleg? idei ceva?

    Comment


    • #62
      pai sa vedem :
      1. fulga (valea razboaielor) taxa 50 ron /24h dar a vandut-o tiron si a mutat pestele pe paulesti. eu in partida de doua zile am luat 4kg ciortanica la 6oo-8oog la bat in stuf). nu se merita
      2. fulga (balana) taxa 1oo ron / 24h este in curs de secare. umbla vorba ca noul patron vrea sa o faca balta de rapitor
      3. paulesti taxa 50 ron / 24h retinere peste 5kg. lacul 1 este plin de caras iar lacul 2 are ciortan, crap si ten din belsug. dar... cand simte tiron ca are mai multi clienti (si sigur asa va fi pana dupa paste) umbla la apa si nu prinzi nimic
      4. mihailesti 80ron / 24h retinere 5kg din fiecare specie dar sunt putine locuri de pescuit deoarece este nivelul apei foarte crescut
      5. gradistea taxa 60 ron / 12 h (60 ron ziua, 60 ron noaptea) 60 ron plantat cu navomodel. pica bine ciortan la 8oo-1,ooo g la bat in mal pe bonduelle sau rama neagra si crap la 3kg plantat la 120 - 150 m (ultima iesire am avut-o sambata si am venit acasa in 12 ore cu 18kg ciortan si crap). avantajul aici este ca peste nu a intrat inca in bataie si este plin de icre. eu am scos 3.8oo kg icre de crap.
      6. fulga caramizi aceiasi treaba cu valea razboaielor
      7. ratcuta 1ooron / 12h de la jilavele in dreapta cam 5km pe camp. balta deschisa publicului de 5 zile. poti incerca cu coropisnita la somn. dar discret sa nu te vada administratorul ca nu da voie (de aceea nu se pescuieste noaptea )

      altceva nu stiu ce sa iti recomand. dar mai mult ca sigur baltile vor fi pline de pescari deoarece sunt multe libere de la serviciu.

      momeala recomandata capturi mai mari : porumb flotant de la senzor (8 boabe 16ron) cu aroma de usturoi, 1016 sau squid & octopus si viermus sau rama neagra pentru caras. optional si porumb la conserva
      Last edited by RAZVAN-005; 30 April 2013, 14:07.
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • #63
        Multumesc. O sa vb cu baietii si vedem ce alegem. iti dai seama ca nu ne ducem fix pentru peste. poate dimineata cand ajungem, apoi ne otravim, stam de gratare. Oricum multumesc.

        Comment


        • #64
          plec eu maine dimineata la Boldesti la pescuit

          Comment


          • #65
            va astept cu impresii si amanunte
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • #66
              o balta de ca**t, i am dat un CD cu Banica, am vomitat si-am plecat..
              Am prins 2 guvizi si un biban fatati de azi-noapte..am dat la rama, viermi, porumb uscat/aromat/nearomat, fel de fel de pufuleti. NIMIC. Nici macar o trasatura la lanseta. Am avut 3 lansete si 1 bat. Nu o sa ma mai duc. Plus ca erau o multime de peste morti pe mal si in apa. taxa 65lei maxim 4 lasete, ca sa pot da si la bat am platit 20lei in plus. Toti din jurul meu au prins ori cat mine, ori mai putin. Nu o sa mai ajung pe balta asta niciodata. Bine macar ca a fost berea rece.

              Comment


              • #67
                care balta ?
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • #68
                  corect..pana la urma amicii mei au auzit ca merge la Peris..si acolo am fost

                  Comment


                  • #69
                    baltile spre bucuresti sunt de evitat. da cum ai spus si tu : bine ca a fost berea rece
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • #70
                      impresii de la balta de la Boldesti Gradistea: am ajuns acolo pe la doua dimineata si nu ne-a lasat sa intram decat de la 4:30 , daca vroiam sa intram atuci trebuia sa platim taxa de noapte 60 lei, mai bine zis platesi 60lei/12h, am avut 7 lansete si 5 bete, la lanseta am prins doi ciortani de vreo 500-600g si la undita vreo 3,5-4 kg de caras de la ora 5 dimineata pana pe la 12 cand s-a incalzit afara, am platit 120 lei si am dat 3 baieti si doua fete . In control au venit pe la 10 jumate si nu au zis nimic cand ne-a vazut ca pescuim toti , la intrare, iti ia banii dar nu iti da nici un bon . Deci nu prea se merita la lanseta , daca nu aveam undite la noi plecam cu buza umflata

                      Comment


                      • #71
                        totusi ai avut activitate..eu am scos doar 3 lansete si nu am avut nici macar o bataie.
                        Domn Razvan, am auzit ca la Pleasa e o balta cu 50 lei taxa, nu iei nimic acasa, dar cica se prinde bine. Stii ceva?

                        Comment


                        • #72
                          am fost si eu la gradistea la o partide de 24h. total captura 15kg ciortan 8oog- 1kg.
                          am specificat mai sus pretul la aceasta balta,,,

                          pleasa este balta de competitie, taxa era anul trecut 50ron / 12 h CR si 90 ron / 12 ore si opreai 5kg peste. dar fiind de competitie daca vrei capturi mari (si sunt destule in balta ) trebuie sa folosesti boiless (si costa destul de mult )
                          inca ceva : la pleasa trebuie sa ai plasa de intampinare, juvelnic textil si spray cu dezinfectant sa dai la peste . spray poti cumpara de la ei cu 5 ron iar plasa de intampinare poti inchiria de la ei
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • #73
                            Domn Razvan, poti sa razi dar nu stiu ce e aia plasa de intampinare.

                            Comment


                            • #74
                              i se spune oficial : saltea de receptie
                              Saltea receptie Crap 135*85 - Saltea speciala pentru receptia si cantarirea crapului. Fabricata din cordura extrem de rezistenta. Interiorul este format din bile de poliester. Lungime - 135 ...
                              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                              Comment


                              • #75
                                Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google