Tot Banatu-i Fruncea...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tot Banatu-i Fruncea...

    Pt cine nu stie, sau e curios sa afle de ce Banatul ii fruncea, mai jos cateva detalii...

    De inceput, despre capitala Banatului:
    1718 prima fabrica de bere din Romania
    1728 incepe canalizarea Begai, primul canal navigabil din Romania
    1745 se construieste spitalul municipal, primul din Romania (cu 24 de ani inaintea Vienei si cu 34 de ani inaintea Budapestei)
    1760 primul oras al monarhiei cu strazile iluminate cu lampi
    1771 este editat primul ziar din Romania si totodata primul ziar german din sud-estul Europei: "Temeswarer Nachrichten"
    1815 se deschide publicului biblioteca lui Josef Klapka, prima biblioteca publica de imprumut din Imperiul Habsburgic, din Regatul Ungariei si din Romania
    1854 primul serviciu telegrafic din Romania
    1855 primul oras al monarhiei habsburgice cu strazile iluminate cu gaz
    1869 circula primul tramvai tras de cai de pe teritoriul Romaniei
    1869 primele curse de pasageri pe canalul Bega, Timisoara fiind primul oras din Romania care a utilizat acest mijloc de transport in comun
    1879 prima retea de telefonie din Romania (52 de abonati)
    1884 primul oras din Europa cu strazile iluminate electric, cu 731 de lampi
    1886 prima statie de salvare din Ungaria si Romania
    1895 prima strada asfaltata din Romania
    1897 primele proiectii cinematografice din Romania
    1899 circula primul tramvai electric din Romania
    1899 primul meci de fotbal, atestat documentar, din Romania (la Liceul Piaristic, pe terenul "Velocitas")
    1921 prima intreprindere din Romania in domeniul fabricatiei de corpuri de iluminat: "Dura"
    1938 prima masina de sudat sine de cale ferata din lume,Taurus
    1949 primul meci international de handbal din Romania
    1953 singurul oras european cu teatre de stat in 3 limbi (romana, maghiara si germana)
    1988 se realizeaza la Timisoara primul robot electronic din Romania, REMT 1
    1989 primul oras liber de comunism din Romania

    ma imulte, despre alte localitati si personalitati banatene, pe site-ul asta
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

  • #2
    Asa-i, Seba. Eu sunt nascut, crescut in Banat si chiar ma bucur de asta. Dar nu pot sa nu ma intreb: la ce bun ca am fost pioneri la atat de multe lucruri bune si frumoase, cand azi nu mai avem: fabrica de bere (a luat-o Ursus), spitale (le-a luat dracu'), cinema-uri (a venit epoca mall-urilor), libertatea din '89 (furata cu tupeu de politicieni) si pot continua...
    Pacat.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      Bravo Seba,felicitări pt acest thread,trebuie sa fi avut ceva rabdare si nervi sa cauti si să scrii toate datele astea.Sunt multe persoane care nu stiu chestiile astea sau macar o parte din ele,printre aia fiind si eu.Sustin cele zise de batrânul JREwing,păcat de toate astea.

      Comment


      • #4
        Bravo Seba! Vad ca iti bagi codita si in analele istoriei Asta inseamna ca te intereseaza tara ta, sau macar istoria ei. Din pacate unii dintre noi am vrea sa scapam cat de repede putem de ea
        If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

        Comment


        • #5
          Si dupa 89 so dus draq toata treaba... ca avem democratie..
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            ma intereseaza istoria adevarata, nu aia cu care am fost indobitociti, dar asta-i alta discutie pe care darkside o stie mult mai bine decat mine
            chestiile cu timisoara si banatul le-am primit pe mail. unele nu le stiam, spre rusinea mea. dar spre mandria mea si-a lui tavi, mi s-a confirmat o presupunere: la bocsa a fost primul furnal. in caz ca sunt unii care se intreaba ce mare rol a avut bocsa in tara asta...pai macaralele portuare, apoi alea pt care s-a scris si melodia "macarale", acelea mici de 3t care au ridicat toate blocurile comuniste, automacaralele pe care srcie mare UMT sunt facute la bocsa, umt doar le-a proiectat; portile de fier (pe ecluze scrie acum promt timisoara, dar astia sunt urmasii umt-ului, care, din nou, le-a proiectat), vidraru, podurile de la cernavoda, olt, mures; cupele rotative ale excavatoarelor gigant pt exploatarile de suprafata, centrala atomica de la cernavoda, combinatul de krivoirog, hidrocentralele din egipt, iran...sei de tir, utilaje agricole...eh, maruntisuri acum s-a ales praful de orasul ala, ca si de resita, otelu rosu, partial caransebes, lugoj. timisoara ce mai misca, dar acum si aici s-a stricat mancarea
            daca e sa fiu cinstit, nu ne meritam trecutul, pt ca nu e al nostru al romanilor, 90% dintre realizarile de mai sus, au fost facute in perioada austro-ungara, deci sub indrumarea si la standardele nemtesti. unele constructii mai dainuie si azi si sunt in exploatare. statul roman a primit scrisoare oficiala acum cativa ani buni ca un pod a iesit din garantie. adica are peste 100 de ani...ai nostri habar n-aveau ca podul a avut garantie. asta dupa 2 razboaie mondiale, podul e in picioare, se circula pe el si ai nostri nu-s in stare nici macar sa-l vopseasca, daramite sa-l inlocuiasca
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              e grav ca sunt multe pe care nu le stim si le facem cum e acel pod.
              sigpic #

              Comment


              • #8
                problema mare e ca se pierde spiritul timisoarei incet ince devenim mitici ....
                ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                YO2MKL
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Aveam un prieten(Campia Turzii)care avea o vorba:
                  Banatul e fruncea iar Ardealul e creierul...
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #10
                    E acuma si tu mai D-FENS !!!
                    sigpic
                    Maică, ce mafioți de treabă !!!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Seba View Post
                      ma intereseaza istoria adevarata, nu aia cu care am fost indobitociti, dar asta-i alta discutie pe care darkside o stie mult mai bine decat mine
                      chestiile cu timisoara si banatul le-am primit pe mail. unele nu le stiam, spre rusinea mea. dar spre mandria mea si-a lui tavi, mi s-a confirmat o presupunere: la bocsa a fost primul furnal. in caz ca sunt unii care se intreaba ce mare rol a avut bocsa in tara asta...pai macaralele portuare, apoi alea pt care s-a scris si melodia "macarale", acelea mici de 3t care au ridicat toate blocurile comuniste, automacaralele pe care srcie mare UMT sunt facute la bocsa, umt doar le-a proiectat; portile de fier (pe ecluze scrie acum promt timisoara, dar astia sunt urmasii umt-ului, care, din nou, le-a proiectat), vidraru, podurile de la cernavoda, olt, mures; cupele rotative ale excavatoarelor gigant pt exploatarile de suprafata, centrala atomica de la cernavoda, combinatul de krivoirog, hidrocentralele din egipt, iran...sei de tir, utilaje agricole...eh, maruntisuri acum s-a ales praful de orasul ala, ca si de resita, otelu rosu, partial caransebes, lugoj. timisoara ce mai misca, dar acum si aici s-a stricat mancarea
                      daca e sa fiu cinstit, nu ne meritam trecutul, pt ca nu e al nostru al romanilor, 90% dintre realizarile de mai sus, au fost facute in perioada austro-ungara, deci sub indrumarea si la standardele nemtesti. unele constructii mai dainuie si azi si sunt in exploatare. statul roman a primit scrisoare oficiala acum cativa ani buni ca un pod a iesit din garantie. adica are peste 100 de ani...ai nostri habar n-aveau ca podul a avut garantie. asta dupa 2 razboaie mondiale, podul e in picioare, se circula pe el si ai nostri nu-s in stare nici macar sa-l vopseasca, daramite sa-l inlocuiasca
                      Laudarosilor.Si noi moldovenii ne mandrim cu Stefan cel Mare,Andreea marin,Raduleasca,Kenjiro Sanga,Costel Hd si alte vedete.

                      Comment


                      • #12
                        ati avea si voi cu ce sa va mandriti, da' nu stiti sa va alegeti materialu'...ma rog, multi dintre voi nu stiu ce sa promoveze, pacat...ca si la noi, dealtfel...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Avem o tara foarte frumoasa,exceptand infrastructura,si nu stim sa profitam de asta.Asa suntem noi romanii,promovam mai mult nonvalorile.

                          Comment


                          • #14
                            cu tot respectul ptr tine seba ,la ora actuala din pacate banatul nu mai este fruncea.daca te uiti pe strada au aparut tot felul de neaveniti gen gj,mh,hd,vl etc. daca te gandesti la prima vedere ar parea bine dar stii si tu cei care pleaca primii sunt de obicei nu cei mai "buni",orasul ar trebui sa devina mai cosmopolit dar din nou spun cu regret ca nu a devenit asa ceva ci din contra a decazut si mai mult ,daca nu am dreptate imi cer scuze ca am intervenit.
                            nu-i prost cine cere ,e prost ala care da!

                            Comment


                            • #15
                              in principiu ai dreptate, dar nu poti sa zici de toti cei din gj, hd, mh sau is, ca sunt "neaveniti". asa cum nu toti banatenii sunt chiar exemple de urmat...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google