Scrisoare de la Dacia.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am masina de mai bine de 6 luni si nu am primit nimic acasa. Si nici prima revizie nu o am facuta.

    Comment


    • #32
      Originally posted by mumus View Post
      poate te-au uitat...eu si daca ma cheama nu ma duc...ca am boxe si pe spate...si nu am chef sa tai sa fac sa dreg din nou.
      Eu am fost si au taiat ei locasul nou la boxe.

      Comment


      • #33
        Problema cu schimbul de ulei consider ca nu trebuie luata in ras pentru cine tine la motor, si schimbul de ulei la 20mii hai sa fim seriosi garantat nu ai ulei in motor nici pentru 15mii dar mai mult, MARE ATENTIE cu acest aspect!

        Comment


        • #34
          Consider, ca cei de la dacia cand au dat garantia motorului 1 an sau 20 mii km, s-au gandit la toate aspectele vis-a-vis de motor. Nu aveti incredere in constructor??? Ascultati atunci ce spun"mecanicii" si faceti ca ei poate e mai bine ptr.voi. Eu trebuie sa ma prezint la 1 an sau 20 mii km si asa voi face,sa vedem ce se intampla
          O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

          Comment


          • #35
            Daca tot spui ca sa ne luam noi dupa cei de la Dacia si sa avem incredere in ei, spune-mi si mie te rog frumos cu ce ulei vine masina din fabrica si detaliaza caracteristicile tehnice ale acelui ulei sa vedem si noi daca este GARANTAT 20 mii km ceea ce nu prea cred

            Comment


            • #36
              Pana acum, in Germania, revizia la Dacii se facea la 2 ani sau 30000km, de la lansarea duster-ului, reviziile se fac la 2 ani sau 50000km, iar distributia se schimba la 150000km sau 8 ani. Uleiul este acelasi peste tot, si anume Dacia Oil (aka ELF) 10w40. In concluzie, uleiul nu e atat de important ci alte aspecte, cum ar fi directia, sistemul de franare, starea caroseriei, diagnoza computerizata, noxe, si multe altele. La noi, revizia se rezuma la schimbul de filtre si ulei, cand, de fapt, ar trebui sa fie un proces mult mai elaborat si din acest motiv, reviziile sunt mai dese.

              Comment


              • #37
                Si vrei sa spui ca Dacia Oil 10w40 este garantat 50mii km, spune-mi si mie de unde sa cumpar dau si 300 RON PE 4L.

                Comment


                • #38
                  Nu spun eu asta ci cei de la Dacia. Daca vrei sa cumperi Dacia Oil nu e nevoie sa dai 300 de lei pe 4l, sunt suficienti 80-90lei si il gasesti la orice dealer Dacia.

                  Comment


                  • #39
                    Domnul Ovidiu, Dacia Oil 10w40 dupa 7000km nu mai este bun nici pe gard sa dai cu el, nu vreau sa ma laud dar i-ti spun asa ca sa nu mai ne contrazicem aiurea ca nu are rost si tot odata nici nu este frumos dar detin date tehnice destul de vaste despre uleiurile de motor, eu unu sincer nu a-si baga Dacia Oil mai ales 10w40.

                    Comment


                    • #40
                      Nu ma contrazic cu tine omule, ti-am expus doar niste chestii evidente de pe alte meleaguri, daca tu nu vrei sa respecti intervalele de revizii (schimb ulei) recomandate de dacia, e treaba ta. Nici eu n-am incredere in uleiul Dacia Oil. Folosesc Mobil1 5w40 sau 5w50 la toate tinichelele din dotare, ulei pe care-l schimb la fiecare 30000km.

                      Comment


                      • #41
                        10w40 nu-i grozav pt Logan,e semisint.In privinta uleiurilor gasiti mai multe aici.E o intreaga epopee...
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • #42
                          Nu am nimic cu optiunea ta dar w50 nu crezi ca are vascozitatea prea mare? si a-si fi curios de aspect schimbat la 30mii, din cate stiu nu este garantat 30mii oricum nu este trecut pe bidon acest aspect de unde-l stii?

                          Comment


                          • #43
                            Logan DCI(85) - 190000km - nu consuma gram de ulei.
                            Cielo 1.5 dohc - 230000km - nu consuma gram de ulei.
                            Al doilea logan e inca virgin (n-a implinit inca 15000km, necesari pentru rev, dar la revizie va fi alimentat cu 5w50 pentru ca vine vara).
                            Cred ca ti-am raspuns la amandoua intrebarile.

                            Comment


                            • #44
                              Te contrazici degeaba. Sper sa-ntelegi ca cei de la dacia stiu ce spun. Daca esti contra vrb.cu ei si te vor lamuri. Sa ai o zi faina
                              O viata avem Români si o cinste!Desteptati-va ca am dormit destul!

                              Comment


                              • #45
                                eu mi-am pus elf 10w40 A3/B4 adik cu duratra de lucru 30 k km sau 2 ani.. sincer motorul merge mai silentios .. imi place.. m-am uitat in carnetul de garantii si pana acum mi-au pus A1/B1 ceea ce logic inseamna schimb la 15k km..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google