CZAD Sau Nu Are Importanta??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CZAD Sau Nu Are Importanta??

    Buna Ziua,
    va rog sa ma ajutati cu o informatie. Am un Logan nou, 5000km, din iunie 2009, in garantie. Asigurator CASCO - ASIROM. Ieri am dat peste un ciine si am avariat spoilerul si radiatorul pentru aerul conditionat. Asiguratorul m-a trimis la un service anume spunandu-mi ca are contract cu acest service si nu cu service-ul Dacia si cu recomandari proaste pentru service-ul Dacia ( CZAD) . De buna credinta m-am dus la service-ul indicat de asigurator,mi-au facut o impresie buna, am lasat masina , dar astazi sunand la dealer-urul Dacia mi s-a raspuns ca ar fi trebuit reparata masina doar la CZAD caci altfel pierd garantia. Am facut cale intoarsa la asigurator care mi-a raspuns ca pot merge la orice service sa-mi repar masina, si nu pierd garantia si in plus ASIROM ul nu are contract cu CZAD ul . Acum sunt mai mult decat nedumerita pentru ca fiecare dintre ei m-a convins ca are dreptate.
    Ce parare aveti? pierd garantia masinii daca merg la alt service decat cel al Daciei???
    Multumesc pentru rabdare.

  • #2
    Treaba e cu doua taisuri, in sensul ca poti pierde garantia masinii daca vei avea probleme cu piesele schimbate si vei merge apoi la CZAD, fiindca se poate vedea ca masina a fost reparata. Pe de alta parte, daca asiguratorul tau nu are contract cu CZAD, doar nu o sa o faci pe banii tai. Cauta un service Dacia in imprejurimile tale, unde sa mergi si sa rezolvi problema pe CASCO (nu cred ca e doar un singur service Dacia in zona). Poate ca nu ai fost foarte inspirata sa suni la service.
    Chestia urata e ca noi ii platim si pe unii si pe altii si toti isi bat joc de noi. Bafta in continuare.

    PS: Bun venit pe forum.
    The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

    Comment


    • #3
      multumesc,
      sunt incepatoare si pe forum si ca soferita si pe masina mea .
      La pIatra neamt este doar un service Dacia care nu are un renume prea bun ( spun prietenii mei, soferii...).

      Comment


      • #4
        In Piatra Neamt, de acord. Dar ai posibilitatea fie sa mergi la un alt service Dacia (in alta localitate, daca nu e prea departe), fie sa iti iei inima in dinti, sa risti si sa iti repari masina unde ti-a fost recomandat de asigurator. Ca idee, cauta acolo un "nene" cu care "sa te imprietenesti" si sa te duci la el daca vei avea probleme la masina, fiindca sigur stie pe cineva la Dacia service, asa incat sa nu ai probleme in viitor. Tine cont ca Loganul e totusi o masina solida, care nu pica chiar asa usor. Nu-i interesant sa dai peste un caine, dar se mai intampla.
        Nu-i problema ca esti incepatoare, totul se invata pe lumea asta. Nu trebuie sa deschizi mai multe thread-uri cu aceeasi problema, fiindca sigur iti va raspunde cineva pe primul deschis.
        La multi kilometri fara alte evenimente.
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

        Comment


        • #5
          Asiguratorul ti-a spus ca nu are contract cu acel service si se referea la contract de decontare directa. Asta nu inseamna ca nu iti poti repara masina la acel service, doar ca va trebui sa platesti reparatia din buzunar, urmand sa iti recuperezi banii de la asigurator. Am avut si eu CASCO la Asirom si in contract se prevede o astfel de posibilitate, daca imi aduc bine aminte.
          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

          Comment


          • #6
            Iuliana, cum a spus si @sergiu mergi fara probleme la CZAD, ca legea spune clar ca asiguratorul nu poate obliga pe nimeni sa mearga la un anume service "agreat".
            Ai garantie la ea, asa ca intr-un fel esti obligata sa mergi acolo. Nu e o regula , dar asa sunt "regulile" din romania.
            daca vrei sa te documentezi citeste ordonanta cu privire asigurari, si o sa vezi ca asiguratorii au mai multe obligatii decat crezi tu.
            Ai casco, asa ca "dormi linistita". dute fara pb la CZAD.

            Comment


            • #7
              in urma unui accident, vinovatu avea asigurare la o firma care nu avea incheiat contract cu dealrul dacia din oras. totusi am fost la dealer si au facut reparatia. dupa 3 zile banii au fost virati in cont si am putut sa imi ridic masina fara probleme, cu toate ca firma de asigurare nu avea contract incheiat cu serviceul. asadar, se poate...a fost vorba de 30 mil
              sigpic

              Comment


              • #8
                Garantia se pierde in cazul in care la masina se face orice interventie (mecanica sau caroserie) intr-un service care nu este autorizat Dacia....cel mai bine este sa ceri de la asigurator lista cu serviceuri partenere.....cel putin eu asa am facut si aveam cam 5 serviceuri Dacia la alegere......cei de la asigurari te-au indrumat spre un anumit service pentru ca acolo au contract si decontarea se face direct (adica nu mai astepti acceptul de plata sa ridici masina) daca faci la orice service care nu e pe lista lor va trebui sa astepti ca sa poti ridica masina pana asiguratorul plateste lucrarea
                Last edited by gmv97; 10 February 2010, 11:43.
                In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                sigpic

                Comment


                • #9
                  asiguratorii sunt obligati sa deconteze lucrarea in termen de 15 zile.
                  Dar cum nu multa lume stie legea....asa se intampla pe la noi, se taraganeaza lucrurile.
                  Iar cu acceptul pentru reparatie, acesta se face dupa analiza dosarului, nicidecum dupa ce omu si-a reparat masina. Virarea banilor se face dupa....
                  In momentul in care asiguratorul a dat acceptul pentru reparatie , se merge fluierand oriunde vrea clientul.
                  Last edited by mike26ro; 10 February 2010, 13:14.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google