De ce dealeri si service-uri sa ne ferim

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu! I-am laudat unde se cerea parerea despre un service care te-a multumit. Aici nu era cazul sa-i laud. Acum mi-am dat seama ca era vorba doar de service-uri de care sa ne ferim.

    Comment


    • Revin. http://www.loganclub.ro/forum/servic...ml#post1689631
      Asa patesti cand te pripesti. Trebuia sa scriu despre ei numai dupa ce luam masina si vedeam daca este sau nu ceva in neregula.
      Scuze.

      Originally posted by aris86 View Post
      Stai linistit ca nu iti schimba nimeni piesele mai ales ca este in garantie. Am lasat masina la reprezentanta de 3x la ei (Meridian Sud) si nu a disparut absolut nimic, doar mici zgarieturi pe plastic pe interior pe langa usa am observat ultima data. Mergi linistit cu masina ca nu se intampla nimic.
      Originally posted by B-53-SDP View Post
      Mergi linistit si am rugamintea la colegii care vorbesc mult si fara rost sa se mai abtina.

      Si eu am lasat masini in reprezentante si nimeni nu iti schimba piese de pe masina fara stirea ta.
      Originally posted by sunshine View Post
      Eu am pățit-o la Skoda. Mi-au înlocuit un capac de plastic de la plafonieră cu unul știrb de un dinte de prindere și mi-a căzut cu totul pe drum spre casă după ce am luat-o.
      Eu n-aș lăsa mașina nesupravegheată.
      Originally posted by Kojak View Post
      Teoretic, e așa cum zici, practic, de multe ori o mana spală p-alta.
      Si eu mergeam cu incredere bazandu-ma pe cinstea lor insa am patit-o de curand.
      Mi-au inlocuit tamponul antirasturnare (al meu aproape nou cu altul vizibil foarte vechi si foarte uzat) si cricul (al meu mai bun cu altul diferit si binenteles defect). Asta din cate am observat pana acum, sper sa nu mai fie si altele. Desigur ca e greu sa le dovedesti ca nu era masina asa cand ai venit cu ea, cum incearca ei sa "se scoata". In cazul meu, cu tamponul, am avut niste poze (inca astept sa ma sune sa-mi zica daca am avut dreptate sau nu dupa ce au vazut pozele ), cu cricul este cuvantul meu contra al lor. De fapt in orice caz este cuvant contra cuvant. Treaba despre care s-a discutat mai sus cu piesele din dezmembrari folosite la reparatii in cazul meu este reala.
      Service-ul este unul pe care mai sus si pe alt topic l-am laudat, retrag laudele. Evitati AUTOPORAND sector 3.
      Last edited by Fanez; 21 October 2015, 10:00. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Revin cu detalii despre ce am rezolvat dupa ce am fost si am discutat cu cei de la autoporand:
        Mi-au inlocuit tamponul antibalans cu unul nou, gratuit, explicandu-mi ca s-a produs o incurcatura ca si cu cricul (nu l-am recuperat pe al meu, s-au oferit sa-mi dea altul dar am refuzat). In compensare mi-au facut si alte lucrari in valoare de 310 lei ramanand sa-i platesc saptamana viitoare (adica m-au creditat sa-mi arate bunavointa si increderea lor si prezentandu-si scuzele).
        In consecinta toata treaba a fost o intamplare nefericita (ghinion).

        Comment


        • Astazi am mai descoperit o piesa buna inlocuita cu alta naspa de catre "meseriasii" de la AUTOPORAND (sector 3).
          Inventarul pieselor bune (pe care le aveam) inlocuite cu altele naspa, in perioada in care masina a fost la reparat:
          1. Cric;
          2. Bieleta antibalans (sau antirasturnare);
          3. Tampon cutie;
          4. Nuca schimbator (astazi am vazut ca e rupt imperceptibil la prima vedere, vizibil la verificare atenta).
          5. Brate stergatoare (doar bratele, lamelel erau ale mele).
          6. Carcasa cheie contact.

          Or mai fi si altele nedescoperite inca.

          La piesele astea nu prea tine scuza ca s-au incurcat cu altele si a fost "o greseala intamplatoare". De ce nu s-or fi incurcat cu altele mai bune decat cele pe care le-am avut si s-au incurcat cu altele varza?

          In afara de asta va arat poze cu fata de usa pusa de "meseriasii" respectivi:
          N-am reusit sa le pun drepte cum am intentionat...
          Attached Files
          Last edited by Fanez; 24 March 2016, 14:58.

          Comment


          • Adaug la lista de mai sus planetarele. In primul rand m-am mirat sa se fi rablagit asa tare si dintr-o data, dar m-am gandit ca poate asa pica ele, incep sa troncane dintr-o data.
            Mi-am dat seama ca au fost schimbate ieri cand am inlocuit planetara stanga, eu schimbasem burdufurile si aveam altfel de coliere, asta data jos avea colierele originale, iar burdufurile nu par mai noi decat planetarele.
            Attached Files

            Comment


            • Inca n-am reusit sa elimin cauza trepidatiilor motorului in urma reparatiilor de la autoporand. Nici la mecanica nu se pricep ca de tinichigerie am zis (usa reparata e ondulata). Am constatat ca vasul de expansiune e murdar, iar antigelul maroniu. Ma gandesc daca nu cumva mi-au schimbat si motorul.... Trebuie sa verific astazi seria de pe el sa ma asigur. Si-au batut joc de masina mea cum a vrut muschii lor. Oi fi eu un caz aparte sau asa fac ei cu toate masinile care ajung pe la ei? Probabil ca m-au vazut mai prost imbracat si au zis ca-si permit...

              Comment


              • Hai sa le facem reclama pe facebook și pe pagina lor, sa vezi ce impact va avea.

                Comment


                • M-am gandit si la asta dar mai mult decat sa primesc injuraturi de la ei nu se rezolva nimc.

                  Comment


                  • Trist......eu zic sa le faci plângeri....ceva....nu poti sa o lasi asa....ca probabil daca vad ca merge, următorul va lua alta masina...din service....."ie ok bossule"
                    Citeam postul tau si aveam un gol in stomac...tre sa se poată face ceva....
                    Măcar bătaie....)))

                    Comment


                    • Si-au batut joc de tine in ultimul hal!! ce mizerie de service!! astia trebuie pedepsiti rau de tot , merita sa te duci cu o alta masina cu camere ascunse peste tot , dupa care sa-i dai in judecata si sa le bagi service-ul in faliment.

                      Daca au avut curaj sa-ti schimbe planetarele , oare nu ti-au schimbat tot ansamblul motor ? cu tot cu cutie , planetare ? ce sa se mai complice sa demonteze doar planetarele !!! au schimbat poate TOT!!! Incredibil cat tupeu...
                      Verifica seria de pe motor!!
                      Last edited by prometheus; 14 May 2016, 22:34.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Dacă constați ca este alta serie de motor, sa faci plângere la Anpc și aceștia ii pot da în judecata. Hai sa postam pe net și sa le facem o campanie negativa la nivel național, deoarece oricând putem fi în locul/situatia lui.

                        Comment


                        • Am verificat seria, e motorul meu (are poanson, nu tabla de identificare). Nici chiar pana acolo nu cred ca ar fi mers, dar o cutie de viteze, chiulasa sau altceva nu e exclus.
                          Toata problema consta in "cuvantul meu contra cuvantul lor". Daca n-aveam poze cu bieleta antibalans n-ar fi schimbat-o, iar daca o reparau mai bine si nu avea trepidatia aia enervanta nici n-as fi descoperit prea curand. Doar planetarele ar fi putut sa-mi dea de banuit ca trocaneau dar daca n-ai mai avut simptome si nu stii cum se manifesta... (pe asta mizeaza in special). La stergatoare si la roti nu m-am uitat si n-am observat, iar la GMV am observat tot cand m-am intors la ei cu trepidatia. Adica am fost pe acasa, as fi avut timp sa le schimb (daca as fi facut vreo reclamatie). Prima chestie pe care ti-o zice este: "pai n-am de unde sa stiu ca n-ai venit cu masina asa si vrei acum sa ne pui pe noi la plata". Atat timp cat nu pot dovedi cu poze si "cârtii", daca n-am docomente nu pot face nimic. Dupa ce ai plecat din service vor zice ca le-ai schimbat acasa si te-ai intors cu reclamatii.
                          Singura sansa sa-i prinzi cu ceva este cum a zis prometheus, cu camere ascunse si cu piese insemnate.
                          Multumesc pentru sprijin.
                          Ma mai oftic si ca le-am dat un ciubuc suplimentar (chestii de tinichigerie) unde au lucrat destul de prost. La prima vedere arata bine, daca te uiti mai atent e lucrat sa-ti ia ochii. Unde au facut un retus , pe o usa deja a iesit rugina la loc. Unde au indreptat-o e cam stramba.
                          L.E. Una dintre scuze: "Poate s-au incurcat cu piese de la o alta masina aflata la reparat. N-au tinut cont care piesa de la care masina este...". Dar cum poti sa incurci niste piese la care n-ai de ce sa umbli?

                          N-am vazut pe acolo alt logan la care sa se lucreze in acelasi timp cu al meu.
                          Last edited by Fanez; 15 May 2016, 00:33. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • De ce dealeri si service-uri sa ne ferim

                            Trebuia sa le zici ceva , astora de la service , nu ai rezolvat nimic daca te gândesti ce o sa îti zica si cum.


                            Sent using Tapatalk

                            Comment


                            • Nu m-am gandit ce va zice, chiar asta mi-a zis.

                              Comment


                              • Am fost astazi sa-mi refac geometria. Baiatul de acolo (care chiar se pricepe) mi-a zis ca am pe stanga pivotul cam varza.
                                Concluzie: Autoporand mi-a inlocuit si bascula stanga cu alta praf (nu stiu daca si dreapta ca au fost schimbate in acelasi timp, iar la dreapta pivotul era "ok", adica nu era chiar varza ca stangul). Ambele bascule noi, cu pivoti noi, au fost schimbate acum aproximativ 14k km, parcursi pe sosele (nu offroad, nu drumuri forestiere, nu gropi luate cu viteza... etc).
                                Astept sa vad ce alte descoperiri mai fac. MPP-ul, a fost schimbat cu siguranta, ca al meu era diferit de asta, de aia cand m-am dus sa le zic de trepidatii "nenicu" ala a zis direct: "motorasu' pas cu pas", sigur pe el, stia ca il schimbase. Al meu n-avea nicio problema si fusese curatat relativ cu putin timp in urma (vreo 3 luni).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google