Titi Aur: “Construiesc Un Autodrom De 5 Milioane De Euro”

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Titi Aur: “Construiesc Un Autodrom De 5 Milioane De Euro”

    Cum vi se pare aceasta initiativa?


    Veți face un circuit pentru școala de pilotaj și condus defensiv?
    Titi Aur: Construiesc un centru specializat pentru pregătirea șoferilor, care va avea și parte de motorsport, dar va fi cel mai înzestrat din Europa de Est și poate chiar din toată Europa. L-aș numi autodrom, pentru că dacă îi spunem circuit ne gândim numai la motorsport, iar dacă îi spunem poligon ne gândim la școala de șoferi. Este vorba de un autodrom care va avea foarte multe dotări pentru conducerea defensivă: zone de acvaplanare, zone cu denivelări, zone de frânări cu aderențe diferite, un cerc de 80 metri diametru cu diverse suprafețe de rulare și multe locuri în care vom face exerciții cu mașinile, dar și un circuit de 1.200 metri și lat de 12 metri cu zonă de macadam, de off-road. Autodromul va fi la Crevedia, la 7 km după Studiourile Buftea, pe DN1A înspre Ploiești, respectiv la 14 km de centura Bucureștiului. Este aproape de capitală, eu și locuiesc în Corbeanca, aproape de zona de nord, și am văzut zeci de terenuri înainte să-l găsesc pe acela pe care l-am și cumpărat. Sunt în faza de obținere a documentelor, care din păcate va mai dura luni bune, și în doresc ca în perioada septembrie-octombrie să putem începe construcția efectivă. Este o investiție de circa 5 milioane de euro, mare parte din bani, peste 2 milioane, fiind împrumutați de la bancă. Sunt în discuții cu mai multe persoane care vor să vadă proiectul și cel mai probabil vor fi și alți asociați, unii chiar din lumea curselor.


    Sursa:
    Mai scump la vedere pentru publicul larg după ce la finele sezonului 2011 și-a anunțat retragerea din raliuri, Titi Aur a fost prezent joi după-amiază la Centrul Cultural din Pitești, unde a avut l…
    Last edited by me_catalin; 25 May 2012, 11:29.
    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

  • #2
    Super buna! Pacat ca are mult birocratie in fata.

    Comment


    • #3
      pt mine e simplu, nu cred pana nu vad.
      si degeaba face centru de conducere defensiva si circuit de 1.200 m. e fix frectie.
      in romania trebuie pista de drag si un circuit mult mai lung, cel putin 5 km. ceva cu sicane, linii drepte, ace de par.

      Comment


      • #4
        ai fi mirat sa afli cati s-ar baga sa invete sa conduca defensiv..mai ales dupa accidente..
        Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

        Comment


        • #5
          cand le`o cere titică haur taxa ca la scoala lui de pilotaj , o sa invete lumea prin parcarile din super market.

          Comment


          • #6
            bine, asta asa-i, da' sunt si multi care isi permit.
            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

            Comment


            • #7
              Personal cred ca experienta se dobandeste nu se invata; in trafic e adevaratul test al soferilor si mai putin deprinderea unor manevre, in poligon, asistat, unde stii din start ca nu ti se poate intampla nimic. Unora s-ar putea sa le creeze un atu nesustinut faptul ca , deh, au facut cursuri la... scoala lui Titi Aur, care vor fi dezamagiti cand se vor trezi in sant intrebandu-se; cum dreaq?; a mai fost unul pe forum care ne explica cum sa evitam derapajul, pa baza unui film difuzat cu nea Titi; sa fim seriosi.
              Pana la urma e o afacere; poate era mai bine sa inceapa cu o "scoala" care sa modeleze si sa cizeleze caractere si conduita la volan.
              Last edited by IancuMIC; 25 May 2012, 17:19.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                condusul sportiv nu are absolut dar absolut nici cea mai mica legatura cu mersul in trafic pe strada.

                absolut nici una.

                condusul sportiv te disciplineaza si te face un sofer mai bun in trafic...reciproca nu este valabila.

                Comment


                • #9
                  me_catalin: nu m-as mira deloc. la cati prosti sunt in bucuresti
                  catafof: corect
                  iancu: ai dreptate

                  Comment


                  • #10
                    Pana la urma daca face asta nu poate fi un lucru rau.

                    Daca si intrarea pe circuit va avea un pret omenesc este chiar ok...

                    Sper sa nu fie ceva tipic romanesc...Crevedia cu aere de Nordschleife

                    Sent from my XT311 using Forum Runner

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by alessandro View Post
                      ........................................
                      condusul sportiv te disciplineaza si te face un sofer mai bun in trafic...reciproca nu este valabila.
                      Da, asa se zice, ca-ti descarci nevoia de adrenalina si sofat de curse acolo.
                      Apa de ploaie, povesti.

                      Vezi raportat de nr lor, pilotii (aia adevarati) ca procentaj au cele mai multe accidente pe drumurile publice, comparativ cu soferii amatori.

                      Cum e si cu boxerii si aia care fac lupte, chestii d-astea fullcontact, ca-si descarca toate cele pe ring...
                      Un rahat, si-o trag si pe strada natural, mai rau si mult mai des decat restu publicului.

                      Deci astea sunt asa declaratii pt spectatori (o scuza ca sa zic asa), nu le spui numai tu, ci multi altii, dar e fals.

                      Comment


                      • #12
                        ma refeream la altceva. gandire, tehnici, abordare, metode etc

                        restul tine si de educatie
                        Last edited by alessandro; 26 May 2012, 21:26.

                        Comment


                        • #13
                          Ca sa fii disciplinat in trafic, nu ai nevoie de scoala, cu atat mai putin aceea pe care vrea sa o puna pe picioare nea Titi; aia va fi o ...societate comerciala si cu asta am zis tot; omul isi vinde "marfa", e problema lui; pe mine unul chiar ma lasa ...rece; asta vizavi de parerea conform careia acolo se vor fabrica modele demne de urmat, pe ...sosea. O altfel de scoala ne lipseste; aia care se invata odata langa mama si tata, pana mergeai la scoala.
                          Edit;
                          Ei Alexule si aici e arma cu doua taisuri; cei prea bazati o pot sfarsi in ...sant.
                          Last edited by IancuMIC; 26 May 2012, 21:33.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Personal cred ca experienta se dobandeste nu se invata; in trafic e adevaratul test al soferilor si mai putin deprinderea unor manevre, in poligon, asistat, unde stii din start ca nu ti se poate intampla nimic. Unora s-ar putea sa le creeze un atu nesustinut faptul ca , deh, au facut cursuri la... scoala lui Titi Aur, care vor fi dezamagiti cand se vor trezi in sant intrebandu-se; cum dreaq?; ...........................................
                            Multi suntem aici pt ca ne plac masinile si volanul.
                            Consider de asemenea ca multi suntem peste media soferilor din RO, nu e lauda, e realitate.

                            Dar! personal chiar as vrea sa ma pot pune in situatii limita, sa vad cum controlez masina, intr-un mediu controlat, asistat tehnic.
                            Sunt convins ca am de invatat.
                            Lasa experienta dobandita pe drum, de situatiile limita discutam, astea se intampla rar pe drum si din pacate sunt finalizate cateodata rau de tot.

                            In tarile cu apa calda sunt multe astfel de circuite sau cum le-o zice.
                            Dar ce dreac...noua nu ne trebe ca le stim pe toate ca asa ne este natia, avem vreo 10-15 ani de condus si suntem asi, dam clasa la lume!

                            Si intr-adevar, ai dreptate ce spui, pt ca asta ne este natia, vor fi (sigurat!) destepti care fac un curs d-asta de conducere defensiva (confundat cu scoala de pilotaj) si se vor crede niste mici Schumacheri pe drum si o vor comite.

                            PS: am avut un cunoscut (nu prieten) care il lauda lumea ''baaaaaaa, lasa-l pe asta ca a facut scoala de pilotaj in Americaaaaa....''.
                            Ce sa-ti povestesc, inafara ca avea bani si a reusit in cateva luni sa distruga doua masini, nimic de capu lui...mare pilot...avea bani si cam atat.
                            Talentu nu-l faci cu bani.
                            Un pic de indemanare poti fce cu bani.

                            Eu as vrea sa merg la asa ceva nu neaparat sa stiu cum sa reactionez in situatii limita (dar si asta desigur) ci cat sa-mi testez eu limitele, sa vad ce si cat am de invatat, sa-mi mai umplu din goluri, pt ca stiu ca le am si nu am avut ocazia si imprejurarile sa testez ...si mi-e ciuda )

                            LE: cat despre afacerea lui Titi, normal ca nu va fi un ''bilet'' de intrare ieftin, nu stiu de ce ganditi ca trebe sa fie ieftin.
                            Last edited by Octavian; 26 May 2012, 21:37.

                            Comment


                            • #15
                              pt ca toti se asteapta ca in romania, daca vii si faci ceva la standard "ue", ar trebui sa mentii totusi pretul de "ro". ca si cu loganul, la 5000 de euro ar trebui sa se comporte si sa aibe dotarile si performantele unui s-klasse. simplu, pt ca asa gandesc cei mai multi. ti se pare cunoscut?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google