Time Attack By Legal Racing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Time Attack By Legal Racing

    Data: 24.10.2015
    Interval orar 10-18
    Locatia: DN1A Soseaua Bucuresti - Targoviste Nr. 205, Cocani, Dambovita, Romania .( Autodrom Titi Aur de nivel european)




    Intrecere auto pe circuit de tip time attack.

    Traseu:
    - asfalt
    - lungime 1400m
    - latime 12 m
    Partea a doua finalele, tot contra timp.
    Protectie obligatorie:
    - casca de protectie auto/moto/karting
    - centura de siguranta
    - barele auto parasoc fata.
    Taxa de participare 450 lei. Primeste acces pilotul si un insotitor.
    Taxa acces echipaj service 200 lei. Masina de asistenta, platforma, inclusiv doua persoane la bord.
    Taxa acces public 10 lei.

    Vom oferi premii substantiale primilor clasati.

    Grupe Legal Racing

    Departajarea se face de raportul kg/hp caruia i se aplica coeficienti de motor, arhitectura, tractiune, tren de rulare, masa, aerodinamica.
    Baza de calcul pleca de la masa declarata de producator pentru modelul respectiv si de la puterea standard a motorului care echipeaza masina in momentul concursului.
    Coeficientii se aplica la puterea motorului si apoi se face raportul cu masa.
    Coeficientii.
    Motor:
    - Turbo benzina 1.30
    - Turbo diesel 1.20
    - Compresor 1.25
    - N2O 1.25
    - Pozitionare centrala 1.30
    Tractiune:
    - Spate 1.00
    - Fata 0.95
    - Integral 1.20
    Tren de rulare:
    - Coilovers 1.10 (suspensie modificata, se accepta cu coeficient zero arcuri sau amortizoare)
    - Slick 1.15
    - SemiSlick 1.05
    Caroserie:
    - Usurare 1.05 in cazuri speciale determinate de responsabilul tehnic 1.10
    - Aerodinamic se introduce in functie de lungimea liniilor drepe de pe traseu atunci cand este cazul.
    Grupele de concurs sunt in numar de 5 si au urmatoarea structura:
    A – 6.25 - 5.51
    B – 5.50 - 4.26
    C – 4.25 - 3.76
    D – 3.75 - 2.51
    F - 2.50
    In anumite cazuri, justificate organizatorulpoate face derogari de la regulament. Orice concurent poate sa acceada intr-o grupa superioara, anuntand asta de la inceputul calificarilor(antrenamente cronometratea) .
    Competitia este de tip circuit viteza si castigatorii sunt desemnati in functie de cel mai rapid tur de pista efectuat.

    Vor fi recunoasteri, antrenamente necronometrate, antrenamenete cronometrate, concurs cronometrat.

    Nu vor fi acceptate intrecerile directe pe pista in cadrul concursului.

    Orarul de desfasurare:
    9-12 se fac incrierile si validarea lor
    10-11 se prmite accesul pe pista pentru recunoasteri
    11-13 antrenamente cronomentrate - calificari
    14-16 concurs
    17 premierea
    Securitate:
    Participantii la concurs sunt obligati sa posede casca de protectie si sa utilizeze centura de siguranta.

    Prin acest eveniment si forma lui de organizare noi dorim sa estompam fenomenul social al curselor auto ilegale, sa scadem pericolul public si sa incurajam spiritul de competitie.
    Pentru noi ordinea si masurile de siguranta sunt foarte importante astfel incat sa putem evita incidentele majore nedorite care ar putea avea urmari grave.

    Intentionam sa organizam un campionat, aceasta fiind etapa pilot.
    Attached Files

  • #2
    public? va fi prezent?
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

    Comment


    • #3
      COmisari de traseu, pompieri salvare vor fi?
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #4
        Asa taxa de participare? Mi se pare multicel pt o cursa de amatori, dar na, inteleg implicatiile.
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #5
          Ca sa nu vina chiar orice cazan /sofer de duminica.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Tarifele sunt rezonabile pentru un pasionat, baga mult mai multi bani in masina. Vad ca nu specifica nimic de masina, ITP, RAR, inmatriculata da/nu. Pot sa cumpar un Golfulet de prin î.e.n. la pret de fier, il modific cum stiu eu mai bine, adica in rau, il transform in "naveta Discovery", si vezi artificii.
            ps
            sunt fan MadMax 1, 2
            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

            Programul 10-18, este pentru 5-10 concurenti, care si astia vin cu prietenii, maxim 50 persoane....nu prea este rentabil.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            Last edited by Oti; 5 October 2015, 13:31. Reason: Automerged Doublepost
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #7
              Pai de ce sa fie inmatriculat cotetul daca e pe pîsta privata? O verificare tehinca de siguranta ar trebui sa fie, sa nu lase ulei pe pista sau sa aiba centuri/scaune lipite cu superglue de caroserie.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                Interesanta idee, daca strang cinci prieteni etuziasti, punem de o "echipa de racing", cunosc vreo doi care au cotete ruginite prin dosul casei de la tara....au pe ele numerele de genu: 1-NT-32xx, masina de masina, Renault 19, samd, altul are platforma....
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #9
                  go for it. Time attack se mai facea si la Adancata din cand in cand.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • #10
                    Inca ceva....in regulament nu spune nimic de pregatirea pilotului, am vazut pusti de 16 ani care dau lectii in manevrarea masinii.
                    PS
                    Ce este cu Adancata? localitate? sau e gluma?
                    Gata, am descoperit , este aproape.
                    Last edited by Oti; 5 October 2015, 15:15.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • #11
                      In CN raliu se da un pusti care nu are 18 ani, el conduce pe PS si pe legatura schimlba locul cu copiloata. Deci se poate.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Oti View Post
                        Tarifele sunt rezonabile pentru un pasionat

                        Tu nu stiai de Adancata, dar iti dai cu presupusul legat de tarife...

                        Tot respectul pt tine, nu te cunosc personal si nu am nimic cu tine, insa incearca sa nu te ia gura/tastatura pe dinainte.

                        In josul paginii Legal Racing spune ca "Prin acest eveniment si forma lui de organizare noi dorim sa estompam fenomenul social al curselor auto ilegale, sa scadem pericolul public si sa incurajam spiritul de competitie.
                        Pentru noi ordinea si masurile de siguranta sunt foarte importante astfel incat sa putem evita incidentele majore nedorite care ar putea avea urmari grave."

                        Pretul inscrierii la o astfel de competitie nu incurajeaza deloc pe tinerii care au impresii de piloti si care rup anvelopele prin oras.

                        Gandirea este : "cu 450 lei cumpar 2 seturi de anvelope sh si rup parcarile de mall cu cerculetele mele de BMW bulgaresc, obosit inca de acum 15 ani"

                        La 200 lei inscrierea eu m-as da cu 2 masini, spre exemplu. Sa stiu cum stau la volanul ambelor cazane la care muncesc.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Nu stiam de Adancata, pentru ca eu personal nu am sa particip la asa ceva, dar nu stiu cum se face , am o legatura cu persoane indirect interesate, care au potenta financiara, si nu stiu una de alta, daca le pun la aceeasi masa pot obtine ceva din care eu nu castig nimic, mai ales ca se implica si reprez renault pe care eu am oftica. O echipa de RACING formata din cel putin 6 persoane face fata dpdv financiar la astfel de competitii, de nivel amator. Ideea de a face un club de amatori o am de mult timp, dar faptul ca eu nu castig nimic din asta (la momentul asta, in viitor poate), mai ales ca implic si reprez Dacia, acum nu demarez proiectul. Eu am un termen propus de 2-3ani, mizez la inceput pe un capital de 10000 euro ce va creste rapid prin sponsorizare (am promisiune). Ideea este formidabila, liantul secret nu-l dezvalui, dar este ceva de breaking news.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mariannn View Post
                            public? va fi prezent?
                            Cu siguranta, este cu si pentru public!
                            Publicul are posibiltatea sa stea langa pista, sa stea in restaurant si sa vada de la distanta prin peretii de sticla pista, sa stea pe terasa restaurantului ...
                            Publicul are acces in parcul auto la masinilor participante. Se pot face poze, filme... eu cred ca o sa fie de vazut mai ales ca aducem demo si ultimul model de Lambo condus de unul din pilotii licentiati Legal Racing.
                            O sa fie show!

                            Taxa public spectator 10lei/persoana.

                            Originally posted by einstein1984 View Post
                            COmisari de traseu, pompieri salvare vor fi?
                            tot, bineinteles, altfel cum, ai fost la vre un eveniment al nostru unde sa nu avem toate astea, organizam de cca. 15 ani.

                            Originally posted by dsign View Post
                            Tu nu stiai de Adancata, dar iti dai cu presupusul legat de tarife...

                            Tot respectul pt tine, nu te cunosc personal si nu am nimic cu tine, insa incearca sa nu te ia gura/tastatura pe dinainte.

                            In josul paginii Legal Racing spune ca "Prin acest eveniment si forma lui de organizare noi dorim sa estompam fenomenul social al curselor auto ilegale, sa scadem pericolul public si sa incurajam spiritul de competitie.
                            Pentru noi ordinea si masurile de siguranta sunt foarte importante astfel incat sa putem evita incidentele majore nedorite care ar putea avea urmari grave."

                            Pretul inscrierii la o astfel de competitie nu incurajeaza deloc pe tinerii care au impresii de piloti si care rup anvelopele prin oras.

                            Gandirea este : "cu 450 lei cumpar 2 seturi de anvelope sh si rup parcarile de mall cu cerculetele mele de BMW bulgaresc, obosit inca de acum 15 ani"

                            La 200 lei inscrierea eu m-as da cu 2 masini, spre exemplu. Sa stiu cum stau la volanul ambelor cazane la care muncesc.
                            Domnule da-mi maine un sms si vedem cum facem sa fi pe pista in conditii apropiate de cele dorite de tine.

                            O astfel de locatie este scumpa, toata organizarea costa, nimeni nu ne ajuta moca asa ca parte din costuri sunt suportate de concurenti prin taxa de participare.

                            Aici aveti si pe facebook despre eveniment:
                            Event in Comuna Crevedia, Dâmbovița by Legal Racing on Sâmbătă, octombrie 24 2015 with 333 people interested and 1,1 K people going. 78 posts in the discussion.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Sebi, știi ca nu sunt străin de sportul ăsta. Am și zis ca știu care sunt implicațiile. După data de 18 oct voi ști dacă sunt pregătit. Nu îmi doresc să primesc tratament t preferențial, însă momentan este dificil să mă ocup de o troacă ruginiță ce n-a mai mers de 1an să o fac să meargă repede la curse, și să fie și ieftin.
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google