Fotografii Alessandro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-a luat ceva pana mi-am dat seama care este diferenta. Cablul de curent...da.
    Am vrut sa il scot in Ps dar lenea e mare.

    Cateva cadre de ieri de la Comana - Calugareni

    Acelasi Nikon D3200 de data asta cu Tamron 70-300

    Ultima este un crop violent as zice din cadrul original...calitatea e cum e.
    Attached Files

    Comment


    • Imi place tare foto1(foarte tare) si foto4.

      Tamron 70-300 ala ieftinescu sau ala mai scumpescu (cu VR) ?
      M-am jucat o zi cu cel ieftin si mi-a lasat o impresie buna (la pretentiile mele de amator).

      Comment


      • 4 e singura care nu imi place...dar na...gusturile nu se discuta.
        Dupa parerea mea in fotografie e greu sa spui ce e bine si ce nu.

        Tamronul este imprumutat. Este varianta fara VR si i se cam simte lipsa.
        Nu o sa cumpar asa ceva pentru ca la ce vreau eu sa fac nu vad la ce mi-ar folosi.

        Comment


        • D600 + 50/1.8g
          Attached Files

          Comment


          • Da, frumos.
            Ai trecut la D600?

            Comment


            • Da...mai trebuie sa imi iau un zoom flexibil cu 2.8 sau 4 pe toata plaja si il scot la produs. 3200 le il tin ca back-up.

              Comment


              • Tamron 24-70 2.8

                Comment


                • Se inscrie in categoria dorita de mine dar nu imi place plaja.

                  Eu ma gandeam asa : Nikon 24-120 f/4, Sigma 50-150 f2.8 ( asta e blana, te simti ca un rege cu el in mana ) sau Nikon 28-300 3,5/5,6 ( nu este luminos dar plaja este tot ce trebuie si D600 imi permite sa trag la 3200 si sa sa fie lacrima )...in ordinea preferintelor.

                  La Nikon 24-120 focusul este fulgerator de rapid. Sigma 50-150 are o calitate a constructie foarte buna, este greu, focuseaza putin lent, plaja focala este excelenta si arata intr-un mare fel.

                  Am tras 2 nunti cu 50 fix si m-am descurcat excelent atat wide cat si tele. E fain la d600 ca pot trage format redus cu 16 mpx.
                  Attached Files

                  Comment


                  • 50-150 zic ca pierzi totusi o plaja importanta.

                    Din ce am vazut la nunta mea fotografu a tras ceva cadre unde s-a dus pana la 3000-4000 cu iso si asta la un 2.8 (Nikon D3), daca baga blitzu ar fi pierdut mult din moment.
                    Nu stiu ce ar fi insemnat asta la un f4

                    Comment


                    • Nu...e aria lui Alex.

                      Deschide-ti si tu thread nou la Portofoliu si baga )

                      Comment


                      • Originally posted by Octavian View Post
                        50-150 zic ca pierzi totusi o plaja importanta.

                        Din ce am vazut la nunta mea fotografu a tras ceva cadre unde s-a dus pana la 3000-4000 cu iso si asta la un 2.8 (Nikon D3), daca baga blitzu ar fi pierdut mult din moment.
                        Nu stiu ce ar fi insemnat asta la un f4
                        Eu am tras o nunta in week cu 50/1.8 fix si m-am descurcat onorabil. Parol ca nu am nu am avut nevoie de wide mai mare nici la grupuri, in schimb am simtit grav lipsa de tele.

                        D3 sau D3s ?

                        Intre f4 si 2.8 este ceva diferenta la lumina dar cu 4 castigi putina profunzime teoretic, iar luminozitatea o mai scoti la procesare.

                        Eu de obicei trag cu flash+diffuser in tavan daca exista. Daca sunt afara il compensez cu minus si il orientez tot in sus. Mai evit din eventualele umbre.
                        Daca te-ai uitat la mine pe facebook, majoritatea portretelor si fotografiilor de eveniment sunt trase cu flash.

                        Comment


                        • Te cred ca te-ai descurcat, depinde de multi factori cum stii sa folosesti focala asta fixa.

                          Totusi nu stiu cum te descurci prea bine intr-un local mai restrans cu un 50mm.
                          Mai uit din nou la fotografiile de la nunta mea (D3 fara S) si sunt instantanee unde daca era 50mm se pierdea momentul, sau nu putea surprinde totul, ma rog tine si de fotograf, dar cred ca esti ingradit de posibilitati doar cu un fix 50mm.

                          La f4 castigi ceva profunzime, dar oare tot timpul vrei treaba asta? Eu unu n-as vrea.

                          Discutam discutii, normal ca numai tu stii ce e mai ok pt tine/cu ce te-ai descurca mai bine.

                          My dream e un Tamron 24-70 mm 2.8.
                          ...pana atunci macar un fix 50 mm ))

                          Comment


                          • f/1.8, 1/800, ISO 10.159!...din mana pe la 1:00 am.

                            35 noise reduction in LR 4
                            Attached Files

                            Comment


                            • Da...no comment.

                              Comment


                              • iso 12.800!
                                Doar clarity + shadows in LR 4 care amplifica zgomotul. Fara noise reduction!

                                La 25.600 eu consider poze perfect utilizabila.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google