Fotografii Alessandro

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    pe camp...
    Attached Files

    Comment


    • #77
      Nu-ti recomand blitz sincer, in special pentru afara.
      Pozele imi plac mai ales cea cu vacuta de pe pagina anterioara.

      Comment


      • #78
        pai cine a folosit blitz ?

        te referi la portrete ? fara blitz nu prea ai cum sa le scoti in evidenta mai ales daca ai soarele in spate
        Attached Files
        Last edited by alessandro; 3 December 2012, 09:42.

        Comment


        • #79
          Apusul de azi
          Attached Files

          Comment


          • #80
            Originally posted by alessandro View Post
            Brasovul de pe Vf Ciucas 1954 m

            vedere spre Ploiesti de pe Tiglele Mari
            bv
            astea's pe placul meu..mai ales ultima.
            ai grija sa folosesti UV iar cand tragi fix in soare inchide la max apertura sa pui in valoare razele soarelui(efectul de stea).

            joaca'te mai mult cu lightroomu si CS-ul (+ pluginurile de colorefex si topaz)...ai sa fi f mandru de ce iese.
            bafta!

            Comment


            • #81
              Nu imi place sa ma joc foarte mult cu ele.

              Mici corectii la expunere, contrast si culoare...atat

              Cea mai mare am facut o cand mi am luat camera. Nikonul meu D3200 nu are AEB ( auto expousure bracketing )...in consecinta nu pot face HDR uri. Sau pot dar ma chinui cu trepiedu cat nu face.

              Astept sa apara alt firmware cu AEB

              Asta de jos e trasa in A cu 4000 si Focala 5,6. E umblata putin de tot la contrast .
              Attached Files
              Last edited by alessandro; 13 December 2012, 22:50.

              Comment


              • #82
                Burning Sun
                Attached Files

                Comment


                • #83
                  cateva peisaje din Simon, Jud. Brasov si cabana Curmatura
                  Attached Files

                  Comment


                  • #84
                    Apusul de ieri
                    Attached Files

                    Comment


                    • #85
                      Delta Neajlovului / Comana
                      Attached Files

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by alessandro View Post
                        Nu imi place sa ma joc foarte mult cu ele.

                        Mici corectii la expunere, contrast si culoare...atat
                        .................................................. ..................

                        Asta de jos e trasa in A cu 4000 si Focala 5,6. E umblata putin de tot la contrast .
                        Nu-ti place sa umbli la ele dar nici nu e o rusine dacafaci asta atata timp cat rezultatul e unul pozitiv.
                        Ia ce zici de cum arata acum?) (salveaz-o si uita-te la amandoua una langa alta)
                        Attached Files

                        Comment


                        • #87
                          Prelucrarea fotografiilor e un must.
                          Nu vorbesc de nivel profesional ci de noi entry level - semi.
                          Nu e o rusine sa prelucrezi pozele , din contra. Acum nu te gandii ca faci instagram sau altele de genul ci corectie de saturatie , culoare , b&w balance etc.

                          Bafta

                          Comment


                          • #88
                            De catava vreme incoace nu mai uploadez nimic fara putina coafare inainte. Putin EV, contrast si sharpness...atat. Nu imi place sa reincadrez sau tai/ adaug elemente in cadru. Pe viitor vreau sa ma concentrez mai mult pe compozitie.

                            Aveam alta idee pentru aceasta sectiune a forumului.
                            O sectiune de critica fotografica.
                            Un thread unde fiecare membru posteaza 1 fotografie / saptamana iar ceilalti membri, mai mult sau mai putini experimentati, dezbat pe marginea acelei imagini. Fiecare foto trebuie sa fie insotita de EXIF si de o scurta descriere ( unde cum si de ce ).
                            Discutam compozitie, tehnica, post-procesare, sfaturi, critici sau laude...din care fiecare sa invatam cate putin pentru viitor.

                            Comment


                            • #89
                              Cu "coafarea" - vorbim despre o posibilitate tehnica si nu de fotografia in sine. Chiar si mici "defecte" - aduc particularitatea acelei fotografii.

                              Daca ne uitam un pic inapoi - la pozele facute pe film - sigur, si acolo se mai puteau facea mici corectii cand se "relevau" pozele pe hartie, in functie de ceea ce gaseai pe film, si in functie de experienta si pricepere. Insa sa stai sa iei fiecare poza si sa o mai "bibilesti" cu "fotoshopu" e un pic exagerat. Mai ales ca se poate trage acelasi cadru de mai multe ori cu mici ajustari ale setarilor si dupa aia se alege poza cea mai buna.

                              Comment


                              • #90
                                Micile ajustari le faci in fotoshop fara sa chiunui shutter ul camerei.

                                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google