Galerie Foto Calatorii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Galerie Foto Calatorii

    Pun si eu cateva poze de prin diferite calatorii

    Legenda:
    1. Zori de zi la Drace - Croatia
    2. Plaja de la Budva - Muntenegru
    3. Kotor - Muntenegru
    4. Seara la mare Drace - Croatia
    5. Castelul Predjamski - Slovenia
    6. Rasarit de soare, Drace - Croatia
    7. Raul Tara - Muntenegru
    8. Raul Tara - Muntenegru
    9. Raul/canionul Moraca - Muntenegru
    Attached Files
    Last edited by Metallaru; 9 November 2010, 17:51.

  • #2
    oameni buni , omul si-a pus poze din portofoliul sau .
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #3
      foarte frumoase pozele tine-o tot asa
      sigpic

      Comment


      • #4
        Interesante pozici...ce aparat ai?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Thanks, pozele postate sunt facute cu un Fujifilm S6500 si cu Nikon D5000
          Last edited by Metallaru; 9 November 2010, 18:15.

          Comment


          • #6
            Pun si cateva facute cu o "sapuniera" Canon A95 - la care a crapat senzorul intre timp

            PS - la prima din a doua serie se vede cadratura, nu stiu daca e nimereala sau chiar ai lucrat-o asa.
            Attached Files
            Last edited by andy_x3m; 9 November 2010, 20:27.

            Comment


            • #7
              Super seria a doua. Intotdeauna ceata da un efect frumos. Puteai sa le mai procesezi, oricum, in mare, ai cadre frumoase.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Da, ai dreptate, ceata e un mega aliat daca vrei sa faci poze intereasnte.
                Cat despre procesare ... aici e un camp vast, poti sa optezi de la mici reglaje de levels pana la pseudohdr sau la tot felul de exagerari mai mult sau mai putin artistice
                In cazul de fata, am reglat nitelus levels si le-am lasat asa cum erau, n-am vrut sa alterez din realismul lor.

                Comment


                • #9
                  Mai urc cateva cu munte / ceata / ski, sper sa va placa
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    exceptionale, felicitari!!
                    lipsa text

                    Comment


                    • #11
                      Sunt super!
                      Prima are un efect de hartie striata. De la ce e?
                      Obiectie - nu imi place formatul atipic (patrat)
                      Cea cu marea alpina e epocala!
                      Felicitari!
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Thanks de aprecieri!
                        Efectul ala de hartie striata l-am adaugat dar nu mai stiu exact cu ce: probabil cu Photoscape, cu ala ma jucam destul de mult prin iarna - e un editor foto gratis si cu destul de multe posibilitati, si foarte usor de folosit si de incepatori! Il recomand cu caldura
                        Cat despre formatul patrat, tin sa te contrazic: nu e defel atipic, ba chiar e un format standard, destul de apreciat. Sunt aparate profi care scot direct in format patrat - vezi Hasselblad, formatele vechi de filme patrate, etc.
                        Recunosc ca subiectul cu schiorul pe munte nu e tocmai potrivit pentru acest forma, aici am fortat nitel treburile din cauza altor elemente pe care am vrut sa le elimin prin crop din cadru. Dar da - puteam sa recurg la formatul landscape, era mai potrivit.

                        Comment


                        • #13
                          Foarte frumoase pozele!

                          Comment


                          • #14
                            Hehehe, cunoscatorule Ii zice format lat si e 6x4,5 pana la 6x9. Eu am zis ca e format atipic pentru aparatele foto digitale uzitate. Sa nu imi zici ca tu ai acces la Hasselbald, Mamyta sau alte bijuterii.
                            Formatul cunoscut pentru DSLR e wide, lat, 16:9 sau cum vrei sa ii zici sau aproape de 4:3 la full frame. Crede-ma, oriunde in lumea asta o poza care iese din tiparele uzitate e numita atipica, fara a fi un lucru rau... uneori:P
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @jelly - thanks man!
                              @andy - dap, asa e, e cam atipic formatul, doar ca in ultima vreme am vazut asa de multe in acest format incat mie nu mi se mai pare atipic.
                              Cat despre Mamiya - dream on Deocamdata am acces doar la un Nikon D5000, dar pt pretentiile mele e inca prea bun (nu ca m-ar deranja un D7000) ;)

                              Si ca sa nu vorbesc doar asa, fara fapte, atasez si niste poze facute noaptea, primele trei de la Adriatica, iar urmatoarele de prin Venetia:
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google