Cristi Foto Corner

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cristi Foto Corner

    daca tot e la moda....

    body:Nikon D3100
    obiective utilizate:18-55 VR/18-105VR/1.8F 50mm /70-300nonVR Tamron
    imi place sa fotografiez orice fara o afinitate pt vreun domeniu anume, am invatat incet incet si inca invat.
    Majoritatea cadrelor sunt trase raw insa incerc sa editez ft putin spre deloc.
    Attached Files

  • #2
    O singura obiectie am. Incearca sa nu mai incadrezi subiectul principal fix pe centru. este mai "profi" sa fie undeva la 1/3-2/3 din fotografie. Gandeste-te la un wallpaper plin de "icons" pe stanga, si ceea ce trebuie sa se vada sa fie putin spre dreapta/stanga. Excavatorul era superb daca in dreapt sau stanga mai aveai putin cadru, mai ales putin "blurat".

    Fotografiile in rest sunt clare, culorile reusite. Incearca sa folosesti programe de editare cat mai putin. Gandeste-te ca, pe vremuri, fotografiile se "editau" doar din setarile aparatului foto: apertura, focus, reglaj obiectiv daca aveai.

    Comment


    • #3
      In ziua de azi fotografia inseamna 90% post-procesare. Nu faci pp nu esti competitiv.
      Chestia cu subiectul pe centru eu nu o inghit nici cu sare si lamaie. Regula treimilor se aplica si functioneaza dar nu mereu.

      Comment


      • #4
        Frumos, imi place fadroma ( fadroma Razvan, fadroma ) ), imi place tataia cu bastonu, ultima ochii imi aduc aminte de cineva.

        La incadrare cred ca Razvan se referea cu predilectie la foto cu fadroma si sunt de aceeasi parere, era beton daca aveai o alta incadrare, cel putin asa o vad si eu.

        Mai baga.

        Comment


        • #5
          Fain

          Procesare ? Depinde de ce calitate tehnica au fotografiile originale. Mai mult de 5% saturatie, 10% contrast, crop si eventual sharp, nu folosesc de regula altceva. Nu-i nevoie.
          sigpic

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google