Comentariul literar al unei manele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comentariul literar al unei manele

    Auzi neamule, o ajuns Andreea Esca în manualul de istorie alternativă şi nu ajunge ei maneliştii în manualele de literatură română. Uite dacă nu poate
    profesorii de literatură să bage comentariu la manele, le dăm noi comentariul gata făcut. Ei numai să-l pune în carte să învaţă şi copiii ceva.

    „Trei luni de senzaţii” de Florin Peşte
    Comentariu literar

    Încă din primele versuri, autorul plasează acţiunea într-un mediu feeric.

    "Ce miracol şi ce vrajă
    Stau cu gagica pe plajă"

    Prin folosirea cuvintelor miracol şi vrajă, poetul ne trimite într-o lume magică, interzisă muritorilor de rând. Efectul este completat de plasarea celor doi protagonişti pe plajă – trimitere directă la infinitul mării, care ar putea sugera şi iubirea nesfârşită, dar şi eternitatea. Nisipul ne duce cu gândul la scurgerea timpului, autorul reuşind astfel să îmbine prin folosirea unui singur cuvânt, atât infinitul cât şi perenul.
    În următoarele două versuri, poetul doreşte să împace relativa bipolaritate dintre infinit şi peren.

    "Am chef de distractie
    3 luni de senzatie"

    Conştient de clipa fermecată pe care o trăieşte, autorul îşi avertizează ascultătorul (cititorul) că iubirea nesfârşită, dragostea profundă, infinitultul, alfa şi omega, arde intens, asemeni razelor unei zile însorite de vară, comprimându-se în “3 luni de senzaţie”. Necuprinsul este asfel încadrat în limite foarte bine delimitate - trei luni – iar profunzimea sentimentelor umane îmbracă forma senzaţiilor.
    Iubirea magică nu are suişuri sau coborâşuri. Aşa cum spune şi poetul, cuvintele de ordine în cazul unei asemenea iubiri sunt cheful şi distracţia alături de gagiu sau gagică.
    Folosirea cuvintelor nu este deloc întâmplătoare. Elementele de argou: gagiul, gagica vin să sugereze faptul că cel care vorbeşte este un om asemeni nouă, care însă, conform preceptului biblic, şi-a pus în valoare, talanţii, reuşind să pătrundă într-o lume de vis.
    A doua strofă a cântecului descrie opulenţa de care se bucură eroul.

    "Dau o cheie la mertan
    Si am plecat pe litoral
    Mi-am pus plinul de benzina
    Si in dreapta o blondina"

    „Merţan”-ul face trimitere la stilul de viaţă al marilor padişahi. Folosirea expresiei „plinul de benzină” nu este deloc întâmplătoare. Ea ilustrează verticalitatea convingerilor personajului principal. El nu operează cu jumătăţi de măsură. Totul sau nimic pare a fi deviza după care se conduce.
    Noţiunea plin, are şi un sens metaforic. Ea prezintă maturitatea dragostei dintre cei doi, care tind spre perfecţiune. Acest lucru este confirmat şi de termenii cu care este descrisă marea iubirea a personajului nostru. Fata cu care se iubeste eroul principal nu este o fată oarecare. Ea este o „blondină” - simbol al frumuseţii feminine, aşezate la dreapta bărbatului. Afirmaţia este întărită în versul al doilea din cea de a treia strofă.

    "Am mertanul de mult timp
    Si-o blondina prototip
    E a mea numai a mea
    Si-mi petrec vara cu ea"

    Hiperbola “blondină prototip” descrie în profunzime calităţile greu de egalat ale iubitei, ea fiind o fiinţă unică. Prin folosirea unui termen tehnic pentru a-şi descrie iubita – “prototip” – autorul ne reaminteşte că dragostea lui este asemeni ţinuturilor exotice, fascinante dar încă neexplorate în profunzime, afirmaţia fiind întărită şi de plasarea poveştii în anotimpul de vară.
    Ultima strofă descrie actul de iubire dintre cei doi. În primele două versuri, ne este prezentată atmosfera care domneşte între îndrăcostiţi.

    "Marea Neagra e calduta
    Blonda-i sexy si finuta"

    Iubirea se consumă în apa caldă a mării. Cristalinul mării descrie sentimentele celor doi iar căldura apei descrie relaţia dintre ei. Dragostea dintre cei doi este imună la scurgerea timpului

    "Ziua stau cu ea la soare
    Noaptea o scot la plïmbare"

    Succesiunea zi noapte nu poate perturba trăirile profunde alte tinerilor îndrăgostiţi, dar autorul lasă o portiţă de ieşire din această idilă aproape perfectă. Folosirea termenului “noaptea” din ultimul vers avertizează cititorul că totul poate fi perfectibil, chiar şi iubirea, iar dacă peste iubirea dintre cei doi s-ar lăsa întunericul, eroul va trece şi peste acest obstacol. Este vorba doar de 3 luni de distracţie.

  • #2
    Imi aduc aminte de clasa a 12-a cand trebuia sa bag tot felul de aberatii la Romana si de cele mai multe ori imi ieseau niste comentarii bune in sensul ca aberam de nici eu nu mai stiam ce am vrut sa spun daca era sa mai citesc o data ce am scris.
    In tara momentan.

    Comment


    • #3
      super tare , io sunt a 12 -a si trebuie sa bag aberatii si vrajeli

      Comment


      • #4
        ca gluma, e bun comentariul de mai sus. din pacate unii chiar gandesc cam asa cum a iesit comentariul...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Daca eram profesor dadeam nota 10. Asta pentru ca nu ma mai pot opri din ras.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            criminal ) mare e gradina ta doamne dar multi am sarit gardu!!
            Degeaba gandesti daca esti prost!

            Comment


            • #7
              abia astept sa ne puna profa sa facem un asemenea comentariu
              sigpic
              NEVER FORGOTTEN

              Comment


              • #8
                foarte bine scris comentariul, se vede ca-i facut de-un prof(a) de romana sau oricum cineva cu veleitati beletristice
                Mai e mult pana departe!

                Comment


                • #9
                  radeti voi...dar peste 30 de ani,din pacate nu va mai fi Eminescu poet national.....va fi detronat de guta coada de maimuta..

                  Comment


                  • #10
                    daca mai rezista planeta asta 30 de ani e bine
                    Mai e mult pana departe!

                    Comment


                    • #11
                      frate sunteti de belea toti vali007 clar ai talent bravo felicitari costin are dreptate asa faceam si eu in liceu bagam aberati nu mereu imi ieseau dar nu dadeam foaia goala adrian ai tras un semnal de alarma tocmai ce a fost ziua lui eminescu si am vazut un reportaj in care erau intrebati elevi cine a fost eminescu si nu stiau guta asta a prostit multa lume

                      Comment


                      • #12
                        Eminescu care?
                        Mai e mult pana departe!

                        Comment


                        • #13
                          ) tare comentariu`..anu` trecut cand aparuse variantele pt vac in februarie..aparuse varianta 101 numai din manele ..cand fac rost de ea o s`o atasez

                          Comment


                          • #14
                            Foarte tare frate))
                            Reparaţii maşini de spălat și Frigidere,
                            Magazin Piese de Schimb.
                            www.facebook.com/ElectroteknikPag

                            Comment


                            • #15
                              prea taaaree!! sunt cls a 11'a exact chestii dastea scriu eu la Luceafarul )))))

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google