Unde Este 1 Euro ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde Este 1 Euro ???

    Se da spre rezolvare problema din poza.
    Attached Files
    real power..... diesel power by

  • #2
    euro

    98 - 1 = 97 euro. Euro care ramane la tine nu poti sa-l adaugi la datorie, il scazi din datorie. 98 ai datorie, iar euro ramas la tine este datorie deja, daca il adaugi la 98 il faci de 2 ori datorie, asa ca il scazi din datoria de 98 si ramai cu datorie de 97.
    Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
    sigpic

    Comment


    • #3
      datoria este de 50 si 50.

      In ultimul calcul se greseste intentionat. Nu poti calcula asa suma pe care o aveai de dat.
      Cum a spus si colegul de mai sus acel 1 trebuie scazut pentru a afla ce datorie a mai ramas, adica 98-1=97 (pretul dat pe adidasi). ( in realitate tu ai -98 euro si mai adaugi 1=> -97)

      Comment


      • #4
        1 euro este oprit de stat (impozit), totusi nu prea imi vine sa cred...prea putin 1%
        sigpic

        Comment


        • #5
          Originally posted by Atinge Dragos View Post
          98 - 1 = 97 euro. Euro care ramane la tine nu poti sa-l adaugi la datorie, il scazi din datorie. 98 ai datorie, iar euro ramas la tine este datorie deja, daca il adaugi la 98 il faci de 2 ori datorie, asa ca il scazi din datoria de 98 si ramai cu datorie de 97.
          Omul a spus că datorezi mamei 49 euro şi tatălui 49 euro care este egal cu 98 euro. Tu mai ai 1 euro deci suma totală este 99 euro. Unde este acel euro până la 100 !? Asta e întrebarea, nu cât este datoria ci unde este 1 euro !
          Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
          sigpic

          Comment


          • #6
            daca te incapatanezi sa nu accepti logica intentionat gresita din enunt si faci contabilitate dupa "matematica" in care banii dispar, risti sa ajungi la puscarie pt fals in contabilitate, delapidare...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Gozmin View Post
              Omul a spus că datorezi mamei 49 euro şi tatălui 49 euro care este egal cu 98 euro. Tu mai ai 1 euro deci suma totală este 99 euro. Unde este acel euro până la 100 !? Asta e întrebarea, nu cât este datoria ci unde este 1 euro !
              Vorbesti serios ?!!!!!
              Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Imi dau si eu cu parerea!
                Avem cei 100 de euro de la ambii pariniti si 97 de eruo pretul adidasilor:
                -50 de euro de la mama 50 de euro de la tata
                -97euro/2=48,5 euro mama si 48,5 euro tata
                -iti raman 3 euro din care 1 la mama 1 la tata si 1 pentru tine
                -si avem 49,5+49,5=99 + 1 euro de la tine=100 euro!

                Greseala este in calcul deoarece cheltuiala ar fi de 48,5 euro nu 48 pe fiecare parinte!

                Comment


                • #9
                  vedeti ca euro lipsa este dupa cifra 98,calculul acela este o vrajeala menita sa va distraga atentia...in primul rand calculul nu are logica,la 98 de ce sa adaugi 1 ??el a dat 2 euro inapoi,mai are datorie 98,asa ca de unde pana unde se aduna cu 1 euro?euro ala ramas e al lui.

                  deci intrebarea e cu dublu sens,raspunsul corect este:euro lipsa se afla dupa cifra 98

                  e o problema de genul: de ce a scos stefan cel mare sabia din fantana raspunsul: de maner
                  Last edited by amitaf; 10 February 2012, 01:39. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Atinge Dragos View Post
                    Vorbesti serios ?!!!!!
                    Întotdeauna.
                    Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Gozmin View Post
                      Întotdeauna.
                      Ok! Esti cel mai tare.

                      Originally posted by Narcisuc20 View Post
                      Imi dau si eu cu parerea!
                      Avem cei 100 de euro de la ambii pariniti si 97 de eruo pretul adidasilor:
                      -50 de euro de la mama 50 de euro de la tata
                      -97euro/2=48,5 euro mama si 48,5 euro tata
                      -iti raman 3 euro din care 1 la mama 1 la tata si 1 pentru tine
                      -si avem 49,5+49,5=99 + 1 euro de la tine=100 euro!

                      Greseala este in calcul deoarece cheltuiala ar fi de 48,5 euro nu 48 pe fiecare parinte!
                      Cand a fost cheltuiala de 48 pe fiecare parinte ?
                      - 97 +
                      - 3 =
                      - 100
                      Ai rezolvat o adunare simpla, ai descompus 97 si 3.
                      98 (datorie) nu se aduna cu 1 (banii tai), eventual se scad daca vrei sa ii restitui.
                      Daca ai 1000 euro datorie si 1 euro in buzunar asta inseamna ca ai 1001 euro datorie?
                      Last edited by Atinge Dragos; 10 February 2012, 16:07. Reason: Automerged Doublepost
                      Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        daca acel euro e tot un rest de la o datorie, da, ai 1001 euro datorie. asta e chichita, de fapt, ca tu nu ai acel 1 euro, ala e tot datorie. si ala trebuie restituit, nu e al tau, nu l-ai avut inainte de a face datoria.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Seba View Post
                          daca acel euro e tot un rest de la o datorie, da, ai 1001 euro datorie. asta e chichita, de fapt, ca tu nu ai acel 1 euro, ala e tot datorie. si ala trebuie restituit, nu e al tau, nu l-ai avut inainte de a face datoria.
                          Iau de la tine 100 euro imprumut. Atunci o sa am:
                          - 100 euro datorie
                          - 100 euro in buzunar
                          Asta inseamna ca pot sa fac 100+100=200 datorie (sau in buzunar)
                          Nu poti, pentru ca datoria e una (virtuala), iar banii sunt reali.
                          Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            pai cred ca vorbim aceeasi limba, dar nu ne intelegem nu poti sa pui de-aceeasi parte a semnului "=" banii intrati din datorie (aia virtuali) cu aia pe care-i ai deja (reali) dupa regulile care-ti convin. cand faci balanta, tre' sa tii cont de provenienta marfii, ca sa zic asa, altfel teoretic poti ajunge sa fii milionar, dar falit in realitate. cred ca amandoi stim care-i eroarea, dar ne vine greu s-o explicam. eu, macar, am o scuza pt problemele de exprimare: sunt inginer tu?
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              La ultimul calcul este o greseala de logica intentionata, acel euro trebuie scazut, nu adunat. Sau daca se vrea acel euro trecut cu plus, atunci 98 trebuie trecut cu minus, deci -98+1=-97.
                              http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google