Sistem Componente 17cm VS 6''x9'' Coaxiale

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem Componente 17cm VS 6''x9'' Coaxiale

    Salutari tuturor,

    Vreau sa stiu parerea voastra in urmatoarea nelamurire pe care o am:
    Care dintre urmatoarele difuzoare:
    -sistem componente 17 cm;
    -ovale 6''x9'' coaxiale
    credeti ca ar suna mai bine montate pe policioara din spatele banchetei la un logan,m-ar interesa mai mult in privinta joaselor.Difuzoarele ar fi ambele acelasi producator si aceeasi serie,AMPLIFICATE.
    Inca o rugaminte la voi: credeti ca s-ar imbunatati calitatea sunetului daca s-ar lipi (cositori) firele pe contactele difuzorului in loc sa se foloseasca ''papucii conectori'',trecand peste inconvenientul ca la demontatul difuzorului trebuie dezlipite firele?
    Va multumesc anticipat pt raspunsurile dvs. si argumentele oferite.

  • #2
    Eu zic ca sisteme decit coaxiale, dar in privinta basului ar fi mai indicat un subwoofer in lada(nu tub) amplificat corespunzator puterii cerute de difuzor si pe fata sistem de 17 amplificat ar fi cel mai bengos.
    Daca folosesti papuci de buna calitate nu ai probleme(zic eu), daca le cositoresti nici probleme de contact nu vei avea(cred ca nu vei demonta prea des difurile din spate sau cele din usi).....nu va fi diferenta de calitate la sunetul redat de boxe(gindestete ca si playerul este legat cu mufa la boxe, nu este cositorit).

    Comment


    • #3
      Probabil omu e ca mine, vrea un bass decent dar si loc in portbagaj.
      Eu am mers pe COAXIALE, dar recomand oricand componentele.
      Pe fata am pus Kiker pe 17 si pe spate GTo 6x9. Se aude decent, destul de tare dar nu am sunet sub 50hz, sau ce am nu e ok. In usi COMPONENTELE isi fac treaba ok, dar sa folosesti ceva puternic si bun, daca nu o sa ai efectul de freeair, usa e prea mare pentru ele. In spate... de asemenea.
      Iti recomant 2 sisteme de componente montate in toate usile.
      Ca firma eu as mere pe SPL Dynamics.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Multumesc pt pareri.Am vazut si eu pe forumuri de specialitate ca auditia optima in auto se face cu sistem componente pe fata si sub in portbagaj,insa nu as vrea sa ocup spatiul din portbagaj,odata,apoi cand am avut aici sistem cu sub amplificat intr-o honda accord ,la drum lung mi se parea obositor,trebuia de multe ori sa-i iau din volum si decat sa fac asta mai bine nu mai tin banii blocati deloc in el.
        Eu am pus aceasta intrebare deoarece am citit pe forum la be-loud ca nu este recomandat sa pui sistem componente pe policioara din spate,insa nu am gasit si argumente,de aceea am vrut sa va intreb pe cei care aveti deja muzica after-market pe logan.
        Eu deja am 2 perechi de componente de 17 cm http://cgi.ebay.com/SONY-XS-D170SI-6...d=p3286.c0.m14 ,dar dupa ce am citit ca unii nu recomanda sistem componente pe policioara,am zis sa intreb daca ar fi mai bine sa-mi iau o pereche de 6x9 coaxiale tot de aici,unde sunt mult mai accesibile ca pret.Am aratat ce am cumnparat pe topicul Sistemele voastre audio .
        Inca mai astept parerile voastre cu argumente.Multumesc.

        Comment


        • #5
          Daca ai fi citit ai fi gasit si argumentele - efectul free air. E prea mult spatiu, nu va actiona ca o incinta portbagajul si se vor auzi execrabil.
          O intrebare, vad la locatia ta un stat din vestul indepartat. Ce legatura are adresa cu Loganul (e o mirare personala, esti bine-venit pe acest forum)?
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by bobodinvs View Post
            Va salut si eu pe forum,dupa mai mult timp de pauza.Postez acum pt ca,chipurile,am si eu ceva de zis.
            Ca sa intelegeti cam despre ce e vorba ,aduc mai intai cateva precizari:momentan sunt plecat din tara de aproape 4 ani si planuim noi (eu si sotia) ca pe la anul sa ne intoarcem in tara.Desi,recunosc,nu sunt un mare fan Dacia,pt ce reprezinta ca masina si nivel tehnologic(dupa ce am m-am rasfatat aici cu honda accord coupe si prelude) insa consider ca pt noi,pana ne readaptam la conditiile de viata si drumurile Romaniei,cea mai buna alegere ca mijloc de transport ar fi un logan la mana a doua,la 4-5000 de euro.
            Si,desi masina e doar in plan,am inceput sa cumpar cate ceva pt ea.Astfel m-am hotarat asupra uneI linii audio,deocamdata,pe care sa o cumpar de aici,pt ca preturile sunt muuuuuuuuuult mai accesibile decat in tara.
            Am ales SONY ....stiu...am vazut destui membri pe forum zicand SONY SUCKS,dar sa va zic,macar ce am comandat,saptamana asta tre sa ajunga si o sa vedeti si poze.

            - HU cdx-gt330 http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/...52921665798678 pret: 75 $,bonus un cablu pt front panel aux.

            - 4 ch amp XM-ZR604 http://cgi.ebay.com/SONY-XM-ZR604-4-...d=p3286.c0.m14 pret 68.4 $

            - 2 seturi difuzoare pe componente de 17 cm http://cgi.ebay.com/SONY-XS-D170SI-6...d=p3286.c0.m14 pret : 60 $ perechea

            - un kit fire pt montaj http://cgi.ebay.com/8-Gauge-Amplifie...d=p3286.c0.m14 pret 17 $

            - un cablu RCA pt ca in kit RCA-ul e doar pt 2 canale a a trebuit inca unul http://cgi.ebay.com/Directed-B54020-...d=p3286.c0.m14 pret 5 $

            In total 286 $,adica 850 RON,la cursul zilei, o linie completa SONY.Tinand cont ca vb de un logan la mana a doua de pana in 5000 euro,o linie mai scumpa decat atat consider eu ca nu este justificata,tinand cont de masina pe care se face investitia.

            Mai am in plan si urmatoarea achizitie,dupa ce vin cele de mai sus :http://cgi.ebay.com/ebaymotors/25-ft...Q5fAccessories Sunt cam 2.3 metri patrati de insonorizant pt 39 $ ,adica 115 RON.

            Sunt curios ce pareri aveti despre cele prezentate mai sus si sper ca la sfarsitul saptamanii sa va pot arata si poze cu ele.
            Spor tuturor.
            Am precizat aici.
            Acum,luand in calcul efectul free air de care zici,daca se folosesc ovale de 6''x9'',acesta nu mai apare...? sau care e secretul? Ori nici 6''x9'' nu sunt recomandate pe polita din spatele tetierelor?
            Va multumesc pt rabdarea de a ma lamuri pe mine si pe multi altii care incercam sa mai aflam cate ceva.
            Spor!

            Comment


            • #7
              eu prefer 17 cm in cazul in care nu ai chef de multa munca
              sau ovale in cazul in care vrei sa faci o treaba buna .. dar si cu mai multa munca !

              andy_x3m ce anume tia placut cum suna de la spl dynamics ?!
              LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
              LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
              LOCUL1 143.9dB (nCID)

              Comment


              • #8
                Shokalipticule, vad ca ti-ai facut un tel in a-mi comenta toate posturile. E bine, am fani
                SPL Dynamics o sa recomand in primul rand pentru raportul calitate/pret si apoi pentru sunet. Nu se compara cu un Brax, dar sunt placute, calde nu au un sunet metalic. E parerea mea.
                Merci!
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Pai, Shokaliptikule,nu se pune problema de munca,ca mi-ar face placere sa stau in garaj si sa migalesc la masina ( de asta mi-am si facut garaj),ideea era ca as vrea sa stiu care credeti ca ar produce un sunet mai bun ,fiind folosite pe polita din spate: sistem 17 cm sau 6x9 coaxiale,ambele fiind amplificate de un amp 4x60 RMS ?

                  Comment


                  • #10
                    andy_x3m ai fani cand esti valoros
                    iar tu esti recunoscut pentru cateva lucruri pe care le faci excelent
                    deci ai fani

                    nu am un tel din a-ti comenta replayurile ...
                    pur si simplu imi place sa citesc explicatii la orice afirmatie
                    ( astfel rezultand comentarii din experientza nu din auzite )

                    si mie imi place SPL Dynamics ... si cred ca am aratat asta

                    bobodinvs ce scuze ca raspund greu
                    dar intru rar peaci

                    daca vrei sa muncesti mult .. ceea ce mi se pare is normal tinand cont ca e masina ta
                    pune mana si fati inele distantiere ovale ... care sa le prinzi de tabla
                    intre ele si tabla ( tabla fiind ondulata ) pune ori insonorizant ori silicon
                    pana "sigilezi" zona dintre inel si tabla
                    *daca lucrezi bine .. prefer oval
                    daca nu .. rotund

                    bafta
                    LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                    LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                    LOCUL1 143.9dB (nCID)

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc.

                      Comment


                      • #12
                        :P ... asteptam pozele din timpul lucrului ...
                        precum si finalul ... spor
                        LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                        LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                        LOCUL1 143.9dB (nCID)

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc frumos. Din pacate,pozele,vor veni vara viitoare,cand o sa ma intorc in tara,tot atunci urmand sa cumpar si masina.Deocamdata incerc sa fiu ''gospodar'' si sa-mi adun tot ce-mi trebuie :materiale si informatii.
                          Spor tuturor!

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google