ce imi recomandati ???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by vitriol
    Pionner DEH 2900 mpb am eu pe masina mea. Pe aia de servici am Sony. SI pe aceiasi boxe(alea ale masinii, varianta laureate) se simte clar diferenta.
    Eu am un prieten care are o "ghereta" d-asta cu montaje sisteme audio si el mi-a zis sa-mi iau pionner.
    Eu am luat modelul asta pentru ca are display-ul albastru shi butoanele rosii si se vad perfect in masina cu lumina la bord albastru cu limbi rosi si consola toata cu rosu. M-am gandit mai mult la aspect. Pot sa zic ca nu imi trebuie mai mult in materie de muzica.
    boxe adica blaupunkt alea nu ? stie careva cat scot? parca 15w rms ?? si se aud destul de bine nu? cat de cat clar? acolo sa asc si u o mel la volum potrivit
    sigpic

    Comment


    • #17
      Acum depinde ce vrei tu, sa asculti tu muzica la volum potrivit in masina, sau sa "dai muzica la tot cartieru' ". Eu o sa-mi mai iau doua tutere si cam asta e muzica pe masina mea.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #18
        Originally posted by gigi-kent
        u alegi ce vrei.ce ai facut tu mai sus la cat ajunge.cd playerele merg dar boxele sunt mici.mai bine mai dai 100ron in plus si iti iei ceva calumea.ceva care au rms peste puterea cd playerului cu 15 20 w ca sa nu ti le omoare.
        care din boxele de mai jos sunt mai bune sau sunt bune de ceva pt pioneerul care il vreau yo 2900mpb ??? magnat e firma buna se aude destul de bine? k mi le poate aduce cineva mai ieftinache?? ce firme de boxe imi recomanzi ?? crezi k se aude bine cu boxele astea si pionnerul ?

        magnat power plus 132
        difuzoare coaxiale pe 2 cai
        diametru 13 cm, tweeter 13 mm
        putere: 50W RMS (100W max)
        raspuns in frecventa: 45 - 21000 Hz
        impedanta 4 ohmi
        SPL: 90 dB

        sau magnat ultra s 132
        difuzoare coaxiale, 2 cai
        diametru: 13 cm, tweeter 13 mm
        putere: 45W RMS (90W max)
        SPL: 90 dB
        raspuns in frecventa: 48 - 21.000 Hz
        impedanta: 4 ohmi
        sigpic

        Comment


        • #19
          din pacate am deschis un thread nou .... dar se pare ca existau discutii despre difuzoare.... mda dar eu nu am gasit prin discutiile astea ce ma intereseaza si anume a reusit cineva sa si puna difuzoare de 16.5 pe fatza???
          Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
          www.upgradefaruri.blogspot.com

          Comment


          • #20
            Pai cam toti au schimbat difuzoarele fata cu unele 16.5 cm,dar este bine sa pui un distantier intre usa si fata de usa, cat este difuzorul de mare si aproximatv 2,5 cm grosime.
            LOGAN--> <--TOYOTA

            Comment


            • #21
              poti pune linistit si pe fata si pe spate boxe de 16.5 doar cu un distantier fara sa tai din tabla.cat despre magnat daca sunt cu mult mai ieftine merg.daca nu ramane la Ground zero ca sunt mai mari ca putere rms.alea sunt la putere aproape de cea a casetofonului si s-ar putea sa ti le omoare.
              sigpic........restul e NoSpeedLimit

              Comment


              • #22
                Pentru variante de dotare Consultati si aici.

                Comment


                • #23
                  daca n-ai pretentii mari si doar vrei sa se auda bine, nu foarte bine si nu vrei sa tii concerte in masina, la 600ron iti cumperi din real cd mp3 sony cdx310 cu telecomanda si 4 boxe pe 13cm xs-f1325 cu 85ron/setul. mufele cd-ului se potrivesc pe cele ale masinii prin cablul adaptor de la sony, doar la boxele din usi tre facute alte conexiuni, mufa de la difurile blaupunkt originale nu se potriveste pe difurile sony. in 4 ore am montat totul (inclusiv decupari fata de difuzor stock pe care s-a "adaptat" fata dif sony, ca alea nu intra bine pe fata de usa a loganului...), se aude cel putin de 2-3 ori mai bine decat in variante stock. eu am ales sa merg pe boxe de 13cm ca sa nu trebuiesca sa umblu la tablarie, sa modific suporti, etc...singurul neajuns e ca cd-ul scoate 50w si difurile sunt de 35 sau 40, deci nu poti merge la maxim cu bass mare. cd-ul are cred ca 35 de nivele de volum, iar pana la 27 difurile suporta bine, inclusiv bass...oricum la nivelul ala nu te mai intelegi cu cei din masina
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by csebalyn View Post
                    daca n-ai pretentii mari si doar vrei sa se auda bine, nu foarte bine si nu vrei sa tii concerte in masina, la 600ron iti cumperi din real cd mp3 sony cdx310 cu telecomanda si 4 boxe pe 13cm xs-f1325 cu 85ron/setul. mufele cd-ului se potrivesc pe cele ale masinii prin cablul adaptor de la sony, doar la boxele din usi tre facute alte conexiuni, mufa de la difurile blaupunkt originale nu se potriveste pe difurile sony. in 4 ore am montat totul (inclusiv decupari fata de difuzor stock pe care s-a "adaptat" fata dif sony, ca alea nu intra bine pe fata de usa a loganului...), se aude cel putin de 2-3 ori mai bine decat in variante stock. eu am ales sa merg pe boxe de 13cm ca sa nu trebuiesca sa umblu la tablarie, sa modific suporti, etc...singurul neajuns e ca cd-ul scoate 50w si difurile sunt de 35 sau 40, deci nu poti merge la maxim cu bass mare. cd-ul are cred ca 35 de nivele de volum, iar pana la 27 difurile suporta bine, inclusiv bass...oricum la nivelul ala nu te mai intelegi cu cei din masina
                    Atentie ca este inselator ce zici tu aici.
                    Gandestete cum s-ar fi auzit cu HU pe care l-ai luat si difurile stock. Sunt convins ca ai fi spus aceleasi cuvinte laudative vizavi de sunet.

                    Pe scurt ce ai castigat la sunet este doar datorita HU si nu difurilor.
                    Incearca sa repui difurile stock si daca nu dai tare in ele vei fi surprins sa se auda mai placut poate dect celelalte.

                    In final ai o investitie la care nu poti folosi 100&#37; componentele (HU).

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Adriann View Post
                      Atentie ca este inselator ce zici tu aici.
                      Gandestete cum s-ar fi auzit cu HU pe care l-ai luat si difurile stock. Sunt convins ca ai fi spus aceleasi cuvinte laudative vizavi de sunet.

                      Pe scurt ce ai castigat la sunet este doar datorita HU si nu difurilor.
                      Incearca sa repui difurile stock si daca nu dai tare in ele vei fi surprins sa se auda mai placut poate dect celelalte.

                      In final ai o investitie la care nu poti folosi 100&#37; componentele (HU).
                      Ai dreptate...am facut o comparatie intre dif Sony,si unul stok.Sunt mai rezistente cele din fabrica,chira dc au 15w.Nu biriie dc dau volumul mare.

                      Comment


                      • #26
                        Ai grija ca nu baraie difu pentru are membrana din carton si se rupe dintr-o data iar daca nu se rupe, se dezaxeaza in timp si apare un gajait permanent suparator.
                        De aceea este bine sa iei componente cat mai compatibile intre ele.

                        Comment


                        • #27
                          Salut! Este primul meu post pe acest forum, ~Bine v-am gasit!~
                          Am cam citit despre sisteme audio pe aici....nu de alta da loganelu meu a venit doar preechipat si, sincer, habar nu am ce sa-mi cumpar....
                          Ce vreau eu de la sistemul audio....ceva simplu si eficient (fara super basi si wofere), adica sa aud numai eu, si cei din masina nu si vecinii (adica ei numai putzin...)
                          Asa ca va rog sa-mi destupati si mie mintea, ca pe vremea mea nu erau atatea optiuni ca si acuma si ...sa nu uit de buget (daca se poate numi asa...) cam 500 ron
                          multumiri

                          Comment


                          • #28
                            frate horiavd eu iti recomand un alpine nu e scump pana in 5 mil si face toti bani parerea mea

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by horiavd View Post
                              Salut! Este primul meu post pe acest forum, ~Bine v-am gasit!~
                              Am cam citit despre sisteme audio pe aici....nu de alta da loganelu meu a venit doar preechipat si, sincer, habar nu am ce sa-mi cumpar....
                              Ce vreau eu de la sistemul audio....ceva simplu si eficient (fara super basi si wofere), adica sa aud numai eu, si cei din masina nu si vecinii (adica ei numai putzin...)
                              Asa ca va rog sa-mi destupati si mie mintea, ca pe vremea mea nu erau atatea optiuni ca si acuma si ...sa nu uit de buget (daca se poate numi asa...) cam 500 ron
                              multumiri
                              La bugetul asta iti iei doar un HU bunicel, iar daca faci asta dupa cateva luni de zile vei fi obligat sa schimbi si difurile stock pentru ca vor ceda (dezaxa/rupe/sparge). Inteleg ca vrei sa mergi fara subwofer, este OK, si eu am ales acesta varianta dar tot m-a costat ceva mult mai mult dect ti-ai propus tu.

                              Asa ca mai studiaza si in alte threduri de pe aici si mai uitate si pe net la preturi actuale.

                              Sfatul meu este sa te gandesti bine la o solutie cat mai completa (HU si difuri) care sa poata fi imperecheate corect si sa raspunda la sunet cat de bine (un indiciu de difuzor bun este si pretul daca nu te pricepi) si sa ai in calcul pentru puteri RMS de peste 70W pana pe undeva in jur de 100W, cel putin la o antifonare a usilor fata si ceva prin portbagaj.

                              Ca sa iti faci o idee, fa un CD cu tipul de muzica pe care il asculti in masina de obicei si mergi prin magazine/serviceuri care au panouri cu aparate (atentie la reglajele care sunt deja facute pe HU acolo) si difuri montate pe panouri (este doar ca sa iti faci o idee de cum se poate auzi - atentie ca in masina va fi un pic diferit, inaltele se mai estompeaza). Incearca sa scoti sau sa soliciti sa scoata toate reglajele de sunet de pe HU cand probezi difurile si vezi daca iti plac cum suna.

                              Comment


                              • #30
                                @ Adriann- Adicatelea trebuie sa existe o corelatie intre HU si difuzoare?
                                Asta la wati cred, adica daca HU scoate (daca m-am exprimat corect) , stiu io, 50 w, atunci musai difurile trebuie sa suporte si ele 50 w? Sau cum este treaba.....
                                Scuze, da-s in plop!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google