Probleme Senzori De Parcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Senzori De Parcare

    Salut tutoror...am si eu o problema legata de senzorii de parcare.I-am luat din Carrefour,acum un an jumate..si nu stiu de ce acum numai merg..adica in oglinda se aprinde afisajul si cam atat...nu stiu ce sa fac ...aveti vreo idee multumesc mult..Astept raspunsurile voastre.

  • #2
    Nu ai garantie 2 ani sau i-ai montat personal ?Verifica mufa care vine de la senzori in unitatea centrala.
    Last edited by amg; 28 January 2010, 19:05.
    Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

    Comment


    • #3
      eu zic sa-i da-i jos
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        I-am montat personal.Am verificat mufa care vine de la oglinda la unitatea centrala...si cand m-am uitat intr-o parte era desfacuta...am pus-o la loc si nimic..m-am uitat la o siguranta care e prinsa de fir si care duce la lampa de mansalier si era buna iar la mufa de care spui tu care vine de la senzori sunt defapt 4 mufe pentru fiecare senzor si nimic ce sa fac ca nu stiu si chiar erau utili si ca aspect arata ok

        Comment


        • #5
          Dai cu sprei de contact R10 in fiecare mufa, verifici siguranta daca e buna, verifici masa sa faca contact, resetezi sau intrerupi alimentarea de citeva ori, daca toate astea-s ok, si tot nu merge vezi un service, sau altu nou.

          Comment


          • #6
            daca ai un cunoscut care are senzori cerei sa faci proba cu unitatea centrala a lui la senzorii tai.in momentul cind macar un senzor este stricat si este bagata mufa la unitatea centrala trebuie sa tiuie si sa indice zero in afisajul din oglinda.eu ma ocup cu asa ceva cu vinzarea si montajul senzorilor si am intimpinat problema asta . respect

            Comment


            • #7
              va multumesc frumos de raspuns...o sa incerc sa fac asa cum mi-ati spus dar nu am pe nimeni sa aiba senzori.dar masa asta unde ar trebui sa fie..spre rusinea mea am facut ce a scris in carte dar nu imi dau seama unde am legat masa..
              stiu ..ba dar prost e asta va ziceti inevitabil si stiti ceva si eu va dau dreptate.astept raspunsurile voastre

              o sa verific.problema e ca sunt atat de prost ca am facut cum scria in carte dar nu mai tin minte unde am legat masa(cum ar trebui sa arrate?).iar prieteni care au senzori din astia nu am..ce sa fac?
              Last edited by nedea; 1 February 2010, 20:59. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Unitatea centrala trebuie sa aibe 5 sau 6 mufe.4 dintre ele pentru sensori, una pentru display si una pentru alimentare.La toate trebuie sa aibe alimentarea cu + care vine legata la firul de la becul de marsalier si un fir negru care se leaga la masa masinii.De la mufa unitatii centrali poti urmarii aceste fire unde sunt legate.O zi buna

                Comment


                • #9
                  imi pare rau dar din carefour nu te astepti la calitate cat de cat

                  Comment


                  • #10
                    sa stii frate ca ce are carrefour avem si noi, toate sunt Chinezarii
                    si eu am avut aceeasi problema, din cauza spalarii, jetul de apa, noroiul care intra sub bara, patrunde in orificiul senzorului pe exterior(probabil gaura din bara nu este exact cat senzorul, cateodata are grad si e cu cateva sutimi mai mare), eu l-am scos, am curatat lamelele bine, am izolat zona bine cu izolierband si nu mai am probleme iar unitatea am sigilat-o cu folie termoizolanta
                    lipsa text

                    Comment


                    • #11
                      in acei senzori din bara nu intra apa sau altceva de genu;;;;;iar cablul in acel senzor este bine izolat din fabrica si are mufa la un singur capat;;mai concret si in apa ar trebui sa mearga asta dupa principiul de functionare pe care il cunosc eu;;;;nu dati cu pietre in mine va rog;;;

                      Comment


                      • #12
                        esti frate si coleg cu noi, cum sa dam cu pietre?
                        eu am montat 5 astfel de senzori si demontat 3, cand ai sa demontezi vreodata ai sa vezi de ce lamelele de pe senzor sunt ruginite, de aceea am scris clar, izolarea lor cu izolierband
                        lipsa text

                        Comment


                        • #13
                          draga colegu' am si eu senzori de parcare pe masina montati de mine iar acea lamela in cazu meu nu are nici o legatura de natura electrica care sa afecteze e folosita la prindere;;;;asta e in cazu meu :;cu prima ocazie o sa demontez un senzor care se monteaza in bara sa vada si ochiul meu cum arata;;;;;;;;scuze daca am intrat in polemici

                          ia zii ca na-m dreptate!!?!!
                          Last edited by romeo-alex; 26 January 2011, 22:57. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Acolo sigur este o problema de alimentare.Vezi daca ai tensiune pe cele doua fire de alimentare in momentul in care maneta de viteza este in marsarier sau vezi daca lumina alba de marsarier se aprinde pentru ca senzorul de acolo se alimenteaza cu plus.

                            Comment


                            • #15
                              salutare,
                              ca sa nu mai deschid alt subiect o sa scriu aici problema mea:
                              am de juma de an niste senzori de pe emag luati (pilot parca - nu mai retin).Pana acum 2 zile au mers si inca merg bine, dar, in mers la calcarea usoara a franei sau cand fac curba stanga/dreapta cu semnalizarea activata se aude acel sunet de conectare a senzorilor cand se cupleaza marsarier-ul dar cu o intensitate mai joasa decat normal, acel sunet auzindu-se de mai multe ori, de parca as baga/scoate din marsarier de mai multe ori. M-am uitat in locul unde este montata consola, legaturile si pare ok, nemiscat, fara umezeala..
                              Aveti idee pe unde ar trebui sa ma mai uit, ce sa verific?..sper ca am explicat destul de ok sa intelegeti

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google