Problema Sunet

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Sunet

    mi-am luat un adaptor de nivel(deoarece HU nu are iesire rca) dar se aude numai la un nivel f mic al casetofonul in sensu ca daca dau mai tare nu se mai aude nimic,sau dak dau mai tare la bass pur si simplu se opreste sunetu.......poate sa fie din cauza ca adaptorul l-am montat tocmai in portbagaj ???
    Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
    -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
    Silent Coat.

  • #2
    La ce folosesti adaptorul de nivel?

    Comment


    • #3
      il folosesc deoarece casetofonul nu are iesire de putere mica 2~4V care este necesar pentru o statie.
      de aceea adaptorul prea semnalul de la 2 boxe si il transforma in semnal de putere mica pentru statie.
      sper ca asta ai intrebat ca nu am inteles prea bine intrebarea;))
      Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
      -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
      Silent Coat.

      Comment


      • #4
        Ce mp3 ai?

        Comment


        • #5
          Deci se intelege ca-l folosesti pentru adaptarea semnalului audio ce se ia de pe finalul playerului si se aplica pe intrarea RCA al statiei? Alta intrebare: ce statie ai?

          Comment


          • #6
            blacired: magnat de 2x75 si merge legata si in punte............am pus statia la un prieten direct pe iesirea rca si merge fara problema

            radu2008: am un pioneer deh2000
            Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
            -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
            Silent Coat.

            Comment


            • #7
              Adaptorul se monteaza cat mai aproape de Player... semnalul acestuia se ia dupa firele boxelor din spate... spor la treaba

              Comment


              • #8
                ktalyn28 de aceea te intrebam de statie, ca nu are cumva intrari high-level, ca sa legi direct acolo firele din player.

                Comment


                • #9
                  nu,nu are intrare high level.............si ma gandeam cum a spus colegu mai sus ca poate e din cauza ca eu am pus adaptorul tocmai in portbagaj .......si poate sa fie o consecinta dar nu mi-a venit sa cred ca nu poate sa se auda deloc si am zis ca e stricat adaptorul(care e marca SAL)..........



                  acum sunt in bucuresti si nu am masina cu mine si nu pot sa verific daca asta e cauza..............................alte idei?
                  Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                  -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                  Silent Coat.

                  Comment


                  • #10
                    De unde ai luat semnalul si cum? De pe difuzoarele din polita direct si ai lasat legat si pe difuzoare firele care vin din player? Deci paralel ai legat si pe difuzoare si in adaptor? Ai respectat polaritatea firelor ce ai dus la adaptor?

                    Comment


                    • #11
                      am diff-uri si pe spate..............am desfacut firele de la difuzoare si le-am legat direct la adaptor,am respectat polaritatea,le-am pus si invers;)).......am incercat sa pun si difuzoarele si de akolo sa leg adaptorul dar tot degeaba....aceeasi problema......am muzica la statie doar la un volum minim al casetofonului:|
                      Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                      -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                      Silent Coat.

                      Comment


                      • #12
                        Are si asta un raspuns dar greu se afla!
                        Incearca sa legi NUMAI UN SINGUR FIR in adaptor, si sa mergi numai cu un RCA la statie din adaptor! Incearca in fiecare din cele 4 intrari al adaptorului cu un singur fir din player.

                        Comment


                        • #13
                          cu unu singur nu cred ca merge,sau nu cred k se aude ceva...................... poate cu 2 fire din player ca sa am sunet pe un rca............
                          Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                          -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                          Silent Coat.

                          Comment


                          • #14
                            Da, e ok ce spui, dar asa cu un fir poti sa dai seama daca este defect adaptorul sau nu! TREBUIE SA SE AUDA SI CU UN FIR DIN FINALUL PLAYERULUI INTRODUS IN ADAPTOR! Am uitat sa scriu la postul anterior ca sa tragi un fir de masa direct din player(are un surub de 5 in spate, leaga-o acolo) la ecranarea RCA-ului care intra in statie din adaptor, ca nu ai masa pe RCA, pentru ca playerul are final cu iesire diferentiata, tip BTL power, adica fara masa, ci pe tensiune, si masa amplificatorului nu corespunde cu masa RCA input.

                            Comment


                            • #15
                              adica sa iau un fir din masa casetofonului si sa o pun pe firul de rca care intra in statie?,iar unul de la iesirea casetofonului sa il pun pe adaptor?ca nu prea am inteles exact;))
                              Alpine 9853r-> Audison->dls ms6a->full active
                              -> Alpine v12 mrd-m605->jbl pb1220
                              Silent Coat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google