GPS, De Care?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GPS, De Care?

    Salutare,

    Vreau sa plec la vara in Turcia (Kusadasi) cu golanu si as vrea cumpar un GPS (PNA).


    Am browser-it pe net si am vazut acest gps smailo, are cinvea asa ceva?


    As dori si eu niste pareri de la posesori.

    Multumesc.

  • #2
    smailo hd 5.0 am eu
    -am dat 5 milioane pe el
    -fata de vechiul gps - nu cred ca ii ia 5-10 sec sa-si gaseasca satelitii odata ce e lipit de parbriz.
    -2 giga memorie interna + card - suport si microSDHC(adica carduri microsd de peste 4 giga)
    -5.0 are si fm transmitter - si cu toate ca altii se plang ca nu are semnal - atata timp cat il pui pe mijlocul masinii- cat mai aproape de player-ul masinii nu ai treaba - si se aude perfect ....
    -bateria aproximativ 3 ore in modul GPS- fara sa fie alimentat de la bricheta
    -merge sa pui orice soft pe el. Eu momentat am Mireo-ul lui, igo si mio.

    -parti negative - pe spate orice amprenta o vezi
    -ecranul nu este lucios - pentru unii este un lucru bun pentru mine nu...

    La calitatea materialelor sta destul de bine - nu perfect(fata de un mio de 10 milioane) insa destul de bine avand in vedere pretul.
    Last edited by Canto; 22 February 2010, 18:40.
    B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

    Comment


    • #3
      Sa il stapanesti sanatos, insa eu vreau sa aflu ce stie nu cine il are. Poti sa dai mai multe detalii? Cum se misca, daca hartile sunt actualizate etc...

      Comment


      • #4
        daca vrei mai multe detalii referitoare la proc/memorie si alte chestii poti verifica aici:


        in ceea ce priveste actualitatea hartilor - softul cu care vine e destul de slab in cautarea unei adresa/poi-uri samd ... insa are cam toate strazile pentru ca din cate am vazut e o harta realizata in toamna anului trecut- cel putin are o strada care a aparut dupa luna iulie anul trecut.

        in ceea ce priveste cum se misca: pe traseu e foarte ok - la reconfigurare deasmenea nu trece foarte mult timp - dar asta depinde si de soft-ul folosit pe langa procesorul si memoria sa.
        Last edited by Canto; 22 February 2010, 18:48.
        B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

        Comment


        • #5
          Multumesc pt informatii.

          Comment


          • #6
            Ideal ar fi sa-l gasesti fara soft de navigare si sa-i instalezi tu dupa.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Uite asta vine fara soft , poti instala ce vrei pe el problema e ca are display cam mic 4.3

              Comment


              • #8
                E relativ...eu am un navigator cu ecran si mai mic de 4.3 si ma descurc perfect...4.3 mi se pare chiar arhisuficient...poate daca ai probleme cu vederea sa iei ceva mai mare
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Ideal e un PDA - nu PNA. Eu am un Mio P360.

                  La PDA nu platesti softul de navigatie si poti pune ce vrei tu.
                  PDA-ul poate fi finut (il poti duce in buzunar) ... desigur e ceva mai scump, dar are multe alte capabilitati pe langa ce ofera un PNA (bluetooth, wireless, microfon etc.)

                  PNA-ul este mai bulky, uneori are antena mare externa - performanta.
                  PNA-ul de obicei il cumperi cu un soft de navigatie preinstalat (dar e o varianta neperformanta, depasita sau neactualizata) si e destul de greu sa-i pui harti noi (nu prea le accepta pe cele de pe net - caz in care trebuie sa-i pui soft nou = alti bani.. sau gratis daca e crackuit)

                  Comment


                  • #10
                    Uite eu mi-am luat un MIO Moov 500RO si mi se ofera gratuit update la harta , ca si pret a fost 432 lei .

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by PeRuZzI View Post
                      Uite asta vine fara soft , poti instala ce vrei pe el problema e ca are display cam mic 4.3

                      http://www.pcgarage.ro/navigatoare/north-cross/es404/
                      Interesant ce zici si la pretul asta pare ok. Mi se pare mie sau seamana cu Smailo?

                      Comment


                      • #12
                        Uite mai e unu dar are display de 3.5 la fel fara soft de navigare

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cconstantin View Post
                          Ideal e un PDA - nu PNA. Eu am un Mio P360.

                          La PDA nu platesti softul de navigatie si poti pune ce vrei tu.
                          PDA-ul poate fi finut (il poti duce in buzunar) ... desigur e ceva mai scump, dar are multe alte capabilitati pe langa ce ofera un PNA (bluetooth, wireless, microfon etc.)

                          PNA-ul este mai bulky, uneori are antena mare externa - performanta.
                          PNA-ul de obicei il cumperi cu un soft de navigatie preinstalat (dar e o varianta neperformanta, depasita sau neactualizata) si e destul de greu sa-i pui harti noi (nu prea le accepta pe cele de pe net - caz in care trebuie sa-i pui soft nou = alti bani.. sau gratis daca e crackuit)

                          PDA-ul e ok daca ii folosesti si celelalte facilitati, altfel dai banii degeaba.
                          PNA-ul este dedicat pentru navigatie si sunt modele cu bluetooth, camera, etc. Softul este foarte usor de instalat daca este versiunea pentru PNA. In maxim 5 minute, ii incarci softul pe card si si apoi Go unde vrei


                          PS: Softul de navigatie se plateste in orice caz. Nici o firma nu lucreaza moca...a daca e vorba de softurile piratate, aia e ealtceva, dar nu o sa intram in subiectul asta. A nu se confunda un soft luat cu licenta si care faciliteaza upgrade-urile gratuit.
                          Last edited by darksid3; 23 February 2010, 10:08. Reason: Automerged Doublepost
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Cauta WayteQ, am vazut ca sunt laudate pe forumuri si vindea cineva chiar aici pe forum.
                            Eu am ochit unul de ceva vreme, dar no money
                            Attached Files
                            Zambeste, maine poate fi mai rau!

                            Comment


                            • #15
                              Eu am avut un PNA - care avea ceva soft de navigare preinstalat (MioMaps parca)... apoi am vrut sa-i pun Igo si Igo8... n-am reusit pentru ca avea un amarat de Windows CE versiune veche caruia ii lipsea un fel de DirectX.

                              De asta mi-am luat PDA-ul Mio - pe care pot pune orice (are Windows Mobile 6.0)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google