Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • mare atentie cu alarma pe care o ai sa n-o prajesti cu "inventii" nu prea poti pacali intrarile pe care le are setate din fabrica pt a utiliza altceva decat pt ce e destinata acea intrare....

    Comment


    • Ai grija cu aceste modificari. Eu din greseala mi-am prajit älarma tocmai de la ceva legaturi care nu trebuiau facute. Nu prea cred ca are cine stie ce protectie la legaturi gresite...
      GL-22-TOF

      Comment


      • Legi cele 2 fire de iesire ale senzorului impreuna. Sunt alarme care recunosc impulsurile scurte de cele lungi.
        Daca nu merge bizona lasi un singur fir de la senzor..
        ECUFix
        Please don't visit my homepage!

        Comment


        • alarma are mufa separata pentru senzor de perimetru. nu trebuie sa separ cele doua fire, macar cu doua diode? Multumesc, baieti.
          Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by $$ilvviu View Post
            Legi cele 2 fire de iesire ale senzorului impreuna. Sunt alarme care recunosc impulsurile scurte de cele lungi.
            Daca nu merge bizona lasi un singur fir de la senzor..
            daca suprapui cele doua fire o sa ai doua impulsuri scurte si doua lungi o sa zapacesti alarma cu acele legaturi in paralel ..chiar sunt curios daca o sa mearga...

            Comment


            • Salut ,

              @auto100.ro :

              Am si eu o intrebare legata de inchiderea centralizata si alarma . Problema este urmatoarea : Telecomanda de la masina merge pe 433.92 mhz . Exista module de receptie (Adelaida) pe 433.92 mhz . Intrebarea este daca semnalul emis de telecomanda o sa fie receptionat de receptor (ambele fiind pe aceeasi frecventa) . Exista vre-un criteriu ca sa se vada ? Receptorul , receptioneaza orice semnal pe frecventa respectiva sau un anumit tip de semnal de frecventa respectiva ? Vreau sa comand din telecomanda deschiderea porbagaj . Nu vreau sa stau cu mai multe telecomenzi in buzunar . Eu am Opel si centralizata nu executa ceva decat la o singura apasare . Daca apas a doua oara nu da nici un impuls pe firele din centralizata inchis sau deschis . Mai exista posibilitatea sa fac un receptor pt. telecomanda dar am inteles ca e mai complicat si nu inteleg . Cele deja facute sunt mici ca dimensiuni cu microprocesor .

              Multumesc .

              Comment


              • Originally posted by B31AYZ View Post
                Salut ,

                @auto100.ro :

                Am si eu o intrebare legata de inchiderea centralizata si alarma . Problema este urmatoarea : Telecomanda de la masina merge pe 433.92 mhz . Exista module de receptie (Adelaida) pe 433.92 mhz . Intrebarea este daca semnalul emis de telecomanda o sa fie receptionat de receptor (ambele fiind pe aceeasi frecventa) . Exista vre-un criteriu ca sa se vada ? Receptorul , receptioneaza orice semnal pe frecventa respectiva sau un anumit tip de semnal de frecventa respectiva ? Vreau sa comand din telecomanda deschiderea porbagaj . Nu vreau sa stau cu mai multe telecomenzi in buzunar . Eu am Opel si centralizata nu executa ceva decat la o singura apasare . Daca apas a doua oara nu da nici un impuls pe firele din centralizata inchis sau deschis . Mai exista posibilitatea sa fac un receptor pt. telecomanda dar am inteles ca e mai complicat si nu inteleg . Cele deja facute sunt mici ca dimensiuni cu microprocesor .

                Multumesc .
                salut,
                chiar daca frecventa este aceeasi nu se pot imperechea decat daca emitatorul si receptorul sunt perechi, nu o sa poti invata o telecomanda universala la modulul masinii.

                Comment


                • Salut ,

                  Ok .Am inteles . Daca nu sunt perechi , exista posibilitatea ca orice telecomanda pe frecventa mea sa deschida portbagajul . Trebuie sa fie semnale codate intre emitor si receptor .

                  Multumesc .

                  Comment


                  • Salut! Am si eu o problema cu un pager de la alarma.Nu-mi mai indica nimic pe display,l-am desfacut si am observat ca are folia aceea deslipita .Se mai poate repara sau cere altul.Merci.

                    Comment


                    • Salut.Imi puteti spune daca aceasta alarma http://www.alfaromtrans.ro/index.php...product_id=838 se potriveste pe logan?daca din lamele brute se pot face chei de logan? multumesc.

                      Comment


                      • Am primit un e-mail cu urmatorul continut:

                        In data de 10.02.2011, am avut ceva de rezolvat in zona P-ta Cosbuc- Bdul Libertatii ( Bucuresti). Am parcat masina in fata sediului RCS-RDS , am rezolvat ce aveam de rezolvat in 15 min si m-am intors la masina.
                        Nu am reusit sa deschid masina nici din cheie (telecomanda) nici din telecomanda de la alarma. Langa mine un domn se chinuia sa-si inchida masina cu telecomanda si nu reusea. Deci eu nu reuseam sa o deschid pe a mea el nu putea sa o inchida pe a lui.
                        PREA MARE COINCIDENTA!!!!!!!!!!!!!!!!
                        Mi-am adus aminte ca citisem pe net un articol care explica ca masinile care se inchid cu telecomanda nu sunt sigure deoarece se poate bruia semnalul dat de aceasta si masina nu se inchide ( desi tu ai apasat pe buton si esti sigur ca s-a inchis).
                        M-am uitat in jur si.................. o masina micuta cu 2 usi , marca Datsun ,culoare gri deschis, fara numere de inmatriculare era oprita in apropiere in spatele masinilor parcate . M-am dus catre acea masina , in ea erau 4 indivizi ( cum aratau este usor sa ghiciti) , unul din ei avea un dispozitiv care semana cu o telecomnda de tv dar avea si antena. Cand m-au vazut , au plecat .
                        Imediat dupa ne-am putut descuia respectiv incuia masinile din telecomanda.
                        Asadar este o noua metoda de a fura din masina. Verificati-va masina dupa ce ati inchis-o.

                        Cum functioneaza: individul tine permanent apasat pe butonul dispozitivului , care emite un semnal ( frecventa) sau ce o fi, semnal ce nu lasa comanda ta de inchidere sa "ajunga" la masina. Apesi pe buton sa inchizi masina, iar daca nu esti atent sa vezi daca intr-adevar s-a inchis, aceasta ramane deschisa. Pe urma doar asteapta la pleci de langa masina si te usureaza de ce ai lasat prin ea.

                        Nu credeam asta stiind ca alarmele schimba codurile la fiecare activare , si am un sistem de alarma bun, foarte laudat. Se pare ca e pentru fraieri cinstiti.

                        Cei care ati patit asta sau ati vazut , va rog, sustine-ti avertismentul, cei care nu au vazut tineti minte si anuntati-va prietenii si nu numai).
                        Politics wasn't about the right or left side, was about have or have not.
                        sigpic

                        Comment


                        • Decat sa ai si butuc de pus si usa de indreptat si vopsit, mai bine-asa...

                          Comment


                          • Originally posted by Distrat View Post
                            Salut.Imi puteti spune daca aceasta alarma http://www.alfaromtrans.ro/index.php...product_id=838 se potriveste pe logan?daca din lamele brute se pot face chei de logan? multumesc.
                            Se potriveste, dar in lama bruta nu se poate prelucra cea de Logan. La centrele de copiere chei au blancuri care le prelucreaza.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Si cam cat costa prelucratu si lamela?

                              Comment


                              • Originally posted by Distrat View Post
                                Si cam cat costa prelucratu si lamela?
                                20-30 lei la un centru de copiat chei in piata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google