Amplificatoare cu Tuburi Electronice un moft ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amplificatoare cu Tuburi Electronice un moft ?

    Daca la Jenti exista un thread de genul asta m-am gandit sa supun atentiei voastre si partea de amplificare pentru masina.
    Asa ca, ce parere aveti de amplificatoarele cu tuburi Electronice pentru masina?
    Panasonic.jpg DLS_ultimate-ta2.jpg DLS.jpg

    Pe mine m-a shocat acest aspect, sa pui in masina astfel de amplificatoare (nu numai din cauza pretului). Cred ca sunt facute pentru maniacii sunetului (sa se inteleaga in sens bun).

  • #2
    calitea sunetului amplificat de o statie cu tuburi e net superioara celei cu tranzistoare(indiferent de care sunt) .Asa ca un maniac al calitatii sunetului care are in casa un amplificator pe tuburi cred ca va investi banii si intr-o statie de masina tot cu tuburi
    Timpanele fine cu cheltuiala se tin
    Captain of the black pearl

    Comment


    • #3
      nu exista reguli !
      dls ta2 (cel din poza) este un amplif hibrid , nu este unul "pur sange"
      recomandarea mea este sa ascultati inainte de a cumpara , in masina foarte mult conteaza instalarea si reglajele (cam 60%)
      eu am pe logan un amplif cu lampi helix de care sunt foarte multumit controleaza foarte bine difuzoarele ,separatiile pe canal sunt excelente si nu costa nici o caruta de bani dar...pot sa spun ca sunt ampuri si mai bune , dar si mai scumpe ;)
      in orice amplificator conteaza calitatea componentelor , implementarea si modul de imperechere al acestora (caz intalnit la seriile de varf) dar toate acestea se regasesc in pret .
      calitatea amplificatorului nu se stabileste dupa specificatii , putere ,aspect ci dupa ce a fost montat corect si ascultat .

      Comment


      • #4
        Sunt amplificatoare de calsa AB parca si pot compensa calitatea difurilor din incintele sonore.

        "Class AB (sursa)

        To reduce the crossing distorsion, the class AB was invented. Both tubes are conducting at low levels but alone, in class B, when the level rises. It's a class used very often because of its good compromise between acceptable efficiency and sonic qualities.
        It becomes nearly compulsory with the low-efficiency speakers we can see to often nowadays."

        Comment


        • #5
          ampurile se impart im mai multe clase cum ar fi : A,AB,B,D,C,H,G .
          fiecare dintre acestea au avantaje si deezavantaje de ex un amp in clasa A are un randament scazut, este foarte mare dar in schimb ofera un raspuns liniar si putine distorsiuni ...toate astea la un pret urias.
          la clasa D lucrurile stau exact invers ...randament mare,distorsiuni mari pret mic.
          cele mai folosite ampuri sunt cele in clasa AB ce ofera un raport bun pret calitate.

          Comment


          • #6
            Ca tot s-a facut acest thread vreau sa imi recomandati si mie daca puteti un amplificator pt niste boxe de 8 ohm. Nu prea am gasit pe net si ce am gasit a fost la niste preturi nu prea mici. Pana acum am asa:
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Chiar nu e nimeni pe aici care se pricepe la lucrurile astea?

              Comment


              • #8
                daca ai doua difuri le legi in paralel si ai 4 ohmi.... cel mai simplu! Doar ca nu ai stereo!

                Comment


                • #9
                  ok. in concluzie pot sa-mi iau un amplificator de 4 ohm pe care leg cele 2 difuri de 8 in paralel. Ms bbszilveszter

                  Comment


                  • #10
                    Nu le lega in punte ! In loc sa scoti ce-i mai bun din difuri, vei avea o claritate slaba (doar ca vor urla mai tare...).
                    Orice amplificator suporta 2-8 ohmi.
                    Cu cat impedanta la difuri e mai mare cu atat statia e mai putin solicitata .
                    Dezavantajul ar fi ca ai putere mai mica, in loc de 50W in 4 ohmi, vei avea 25W (cred) in 8 ohmi.
                    Avantajul este ca in 8 ohmi ai o claritate a sunetului mai buna, presupunem ca statia/HU stie sa scoata frecventele suportate de difuzor.
                    Nu degeaba boxele mai profi sunt in 8 ohmi.
                    Am doua boxe de camera de 8 ohmi, le-am pus difuri de 4 ohmi, nici nu se compara la caritate (alea de 8 ohm se aude mult mai frumos).

                    Deci eu as lega normal la statie difurile de 8 ohmi, chiar daca pe ea scrie 2-4 ohmi.

                    Pe HU la majoritatea scrie a se folosi difuri 4-8 ohmi.
                    HU tau e o jucarie faina.
                    Last edited by Octavian; 9 June 2011, 09:46.

                    Comment


                    • #11
                      Nu recomand legarea difuzoarelor in punte.
                      Din punctul meu de vedere cea mai mare pierdere va fi din faptul ca nu vei mai avea efect stereo. Multe melodii, in special cele care nu au fost gandite pentru cluburi/discoteci, sunt gandite sa foloseasca din plin efectul stereo, si este posibil sa pierzi instrumente cu totul, sau chiar linia melodica la unele melodii.
                      Diferenta de calitate intre doua difuzoare identice legate in 4 sau 8 ohmi, ar trebui sa fie aproape inexistenta (din experienta personala pot sa spun ca pentru aplicatii auto, cu amplificatoare gandite pentru 4 ohmi, prefer sunetul de la 4 ohmi).
                      Oricum exista efectul psihoacustic care ne face sa credem ca atunci cand se aude mai tare se aude si mai bine.
                      De amplificator, orice amplificator care tine 4 ohmi, o sa tina fara probleme si 8 ohmi, doar ca se va injumatati puterea pe care poate sa o furnizeze fara distorsiuni. Eu m-as orienta totusi la un amplificator cu ceva mai multa putere in 4 ohmi, pentru a compensa pierderea de putere de la 8 ohmi.

                      Eu recomand sa nu le legi in punte, din motiv de stereofonie.

                      Comment


                      • #12
                        Faza e ca am 2 difuri de 8 ohm (inainte le-am folosit in casa si scoteau foarte bine; pe ele scrie 350W bucata) si inca 4 de 4 ohm la 45W RMS care sunt deja pe masina. Acum tre sa ma gandesc bine ce amplific sa iau ca sa poata sa le duca pe toate sau daca nu macar pe cele de 8 ohm care sunt pt bass.
                        Ce e HU?
                        Eventual daca puteti sa-mi recomandati un amplificator pt ce am eu m-ar ajuta foarte mult. Multumesc
                        Last edited by vishuveve; 10 June 2011, 00:08.

                        Comment


                        • #13
                          HU se refera la mp3-ul tau de masina , iar referitor la dif tale : cele 4 le legi la HU tau de masina , iar pentru cele 2 de bass ( 8 ohmi ) ati iei o statie de masina . HU tau ar trebui sa aiba o iesire preamplificata pentru folosi un amplif . Cele 2 dif de bass le legi la amplif . Acuma nu stiu nici unde pui cele 2 difuzoare si nici daca acel 350 W cat scrie pe difuzoare este cel real ( 350 W RMS , desi ma indoiesc )...
                          deviza Logan Club - Aici toti suntem prieteni !

                          Comment


                          • #14
                            Am mai facut ceva cercetari in legatura cu difuzorul respectiv.
                            Se pare ca nimeni nu stie parametrii exacti pentru el (T/S), dar din ce am gasit se pare ca difuzoarele au 150W RMS.
                            Legat de partea de stereofonie, poti sa ignori ce am scris, traiam cu impresia ca sunt difuzoare de medii, nu de bass (subwoofere). In cazul asta poti sa le legi fara probleme in paralel la 4 ohmi, pentru a obtine maximul din ce poate amplificatorul.
                            Deci in principiu, orice amplificator care tine 300 WRMS (sau mai mult, ar fi preferabil sa aiba macar 10-15% in plus pentru o rezerva de putere) la 4 ohmi ar fi ok pentru ce ai tu nevoie. Mai complicat o sa fie cu incinta pentru ele, ca nu prea vad pe nimeni care sa stii paramentrii pentru calculul ei.

                            Comment


                            • #15
                              Nu stiu exact cat scot insa stiu ca am dat party cu ele si m-a tinut toata noaptea pe muzica de trebuia sa cam tipam unul la celalalt ca sa ne auzim. Cat despre incinte pot folosi incintele pe care le-am avut si in casa chiar daca au si twitere pe ele. Tot ce a ramas e sa-mi iau un amplificator calumea. Incintele arata cam asa. O sa va anunt imediat ce ma hotarasc la ce amplificator sa raman. Multumesc pentru ajutor
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google