Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare: In masina am un HU Alpine 4x45W, pe spate am 2 boxe de 35W RMS, si vreau sa pun pe fatza niste difuzoare de 13, tot de la Alpine, dar au 90W RMS....in aceasta situatie....avand in vedere ca puterea dif-urilor este mai mare de cat cea a casetofonului, pot aparea probleme ulterior? Imi recomandati alte difuzoare, de putere mai mica? Sau merg si aceste difuzoare mai puternice?

    Merci frumos!!

    sigpic

    Comment


    • desi sunt incepator... uite si la mine: cd-mp3 clarion, boxe pe spate alpine 3 -way speakers(sps-69c3)50 watts si alpine 2-way 50 watts pe usi...bine ca se tin zdravan fetel de usi.

      Comment


      • Originally posted by gionik View Post
        Intrebare: In masina am un HU Alpine 4x45W, pe spate am 2 boxe de 35W RMS, si vreau sa pun pe fatza niste difuzoare de 13, tot de la Alpine, dar au 90W RMS....in aceasta situatie....avand in vedere ca puterea dif-urilor este mai mare de cat cea a casetofonului, pot aparea probleme ulterior? Imi recomandati alte difuzoare, de putere mai mica? Sau merg si aceste difuzoare mai puternice?

        Merci frumos!!

        Nu se intampla mare lucru, in sensul ca nu se va arde sau sa afecteze altceva.
        Singura problema este ca nu le vei putea misca cum trebuie. Adica vei simti ca poti sa maresti volumul fara probleme dar cele din spate vor gafai iar pe cele din fata le vei folosi la 1/3 din ce pot da.

        Faptic la 20W pe canal vei incerca sa misti unele de 90W RMS = nu vei scoate basul pe care aceste il pot da iar la volumul HU de peste 3/4 vor aparea distorsiunile.

        Deci daca vrei sa treci la cele de 90W RMS pune in spate de ~100W RMS, caz in care vei trece la achizitionarea unui amplif ceea ce te duce clar catre antifonarea usilor din fata si a portbagajului.

        Cam asta este socoteala, tu decizi ce vrei sa faci mai departe.

        Exista la Pioneer (negre, galbene sau gri) si Magnat, difuri de 13 care au RMS pina in 50-60 RMS, care sunt mai ieftine, altfel exista si mai scumpe (mai fiabile).

        Comment


        • Cd-player pioneer p 88rs
          Statie_dls ra50 pe 5 canale
          Boxe fata:pe 16.5 dls up6 150w rms cu crossovers
          Boxe spate: Jbl t595 150w rms
          Subwoofer:Hertz Hi Energy 450 rms
          Condensator: Dietz
          http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

          Comment


          • Da, o configuratie buna dar cu antifonarea cum stai ?

            Comment


            • Originally posted by Adriann View Post

              Deci daca vrei sa treci la cele de 90W RMS pune in spate de ~100W RMS, caz in care vei trece la achizitionarea unui amplif ceea ce te duce clar catre antifonarea usilor din fata si a portbagajului.

              Cam asta este socoteala, tu decizi ce vrei sa faci mai departe.

              Exista la Pioneer (negre, galbene sau gri) si Magnat, difuri de 13 care au RMS pina in 50-60 RMS, care sunt mai ieftine, altfel exista si mai scumpe (mai fiabile).
              Merci frumos de raspunsul promt....chiar nu stiu ce sa fac....mai ales ca acele difuzoare nu m-ar costa nimic, dar daca le-as lua, cu gandul ca o sa schimb si boxele pe spate, ar fi ok, dar avand in vedere ca in acel moment mi-ar trebui un amplif....ie cam dificil, si nitzel costisitor.....sa iau unele mai slabe....este si asta o idee....numai ca mi s-a cam, pus pata pe acele dif-uri, care par foarte bune.....ce sa fac....ce sa fac ;))

              sigpic

              Comment


              • Adriann ce inele ai folosit tu ... pentru preluarea formelor tablei !?
                tianand cont cas de MDF sau PAL .. nu cred ca s-au "mulat" ... si explicami si mie ... tapiseria o folosesti pe post de "garnitura" !? eu nu cred ca izoleaza cum trebe ... si revin la vorba mea ... ce castigi din dimensiuni .. pierzi prin montaj ... tai si masina degeaba .. si in cele mai multe cazuri difurile de 20cm si 35W ( ex ) is mai scumpe decat unele de 17cm si 35W ... recomand cu cea mai mare caldura 17 pe spate ... pentru ca este nevoie doar sa indoi putin tabla ... se aseaza perfect .. si "eranseaza" indeajuns !

                gionik in primul rand ... zine exact despre ce difuri este vorba ... ca sunt difuri a caror putere este mult exagerata ... difuri gen 70RON 150W si RMS pe deasupra !

                HU tau are 18W ... ceea ce este intradevar putin si in cazul unor difuri de 50W ... RMS ! problema asta in felul urmator ... poti lua difurile amintite de tine fara nisi o problema ... dar intradevar le vei folosi la o jumatate din ce pot ele ... nu vei simti ca cele din spate nu mai pot pentru ca difurile pe care le auzi tu sunt cele din fata ... pe ele le auzi cel mai mult ... vor acoperi sunetul din spate ... difurile din spate sunt pentru completare .. si pentru cei de pe bancheta din spate !

                Adriann Adica vei simti ca poti sa maresti volumul fara probleme dar cele din spate vor gafai iar pe cele din fata le vei folosi la 1/3 din ce pot da. ... pana unde sa mareasca volumul ?! poate da la maxim !?
                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                Comment


                • Mai pe scurt sub rama difului de 20cm (pioneer) se afla, de jos in sus, tabla, folie dynamat, pâsla/carton care este deasupra pe polita.

                  In momentul in care se strang cele 6 suruburi ale fiecarui dif se preseaza si se muleaza pe ce trebuie si este OK pentru puteri cam pana pe la 70W pe canal (cu amplif), dupa care mai apar zgomote pe la curelele de siguranta si acolo unde pasla/cartonul de pe polita atinge luneta sau plasticele laterale de la suporti.

                  Mi-am propus sa schimb suruburile de tabla cu unele cu piulita si contrapiulita piulita ca m-am plictisit sa tot le strang pe celelalte si atunci am sa mai bag si ceva in completare pentru a prelua mai bine toate denivelarile si sa le intepenesc bine.
                  Cam asa functioneaza ele acum (incearca sa urmaresti servetelul din finalul filmului):

                  Comment


                  • Originally posted by shokaliptiku View Post

                    HU tau are 18W ... ceea ce este intradevar putin si in cazul unor difuri de 50W ... RMS ! problema asta in felul urmator ... poti lua difurile amintite de tine fara nisi o problema ... dar intradevar le vei folosi la o jumatate din ce pot ele ... nu vei simti ca cele din spate nu mai pot pentru ca difurile pe care le auzi tu sunt cele din fata ... pe ele le auzi cel mai mult ... vor acoperi sunetul din spate ... difurile din spate sunt pentru completare .. si pentru cei de pe bancheta din spate !

                    Adriann Adica vei simti ca poti sa maresti volumul fara probleme dar cele din spate vor gafai iar pe cele din fata le vei folosi la 1/3 din ce pot da. ... pana unde sa mareasca volumul ?! poate da la maxim !?
                    Ai raspuns singur.

                    Daca scoti din context textul meu si nu citesti si la ce am raspuns atunci nu se intelege.

                    Eu nu as avea incredere in "... difuri gen 70RON 150W si RMS pe deasupra !", mi se par umflate caracteristicile fata de pret !

                    Comment


                    • [QUOTE=shokaliptiku;64834]Adriann ce inele ai folosit tu ... pentru preluarea formelor tablei !?
                      tianand cont cas de MDF sau PAL .. nu cred ca s-au "mulat" ... si explicami si mie ... tapiseria o folosesti pe post de "garnitura" !? eu nu cred ca izoleaza cum trebe ... si revin la vorba mea ... ce castigi din dimensiuni .. pierzi prin montaj ... tai si masina degeaba .. si in cele mai multe cazuri difurile de 20cm si 35W ( ex ) is mai scumpe decat unele de 17cm si 35W ... recomand cu cea mai mare caldura 17 pe spate ... pentru ca este nevoie doar sa indoi putin tabla ... se aseaza perfect .. si "eranseaza" indeajuns !

                      gionik in primul rand ... zine exact despre ce difuri este vorba ... ca sunt difuri a caror putere este mult exagerata ... difuri gen 70RON 150W si RMS pe deasupra !

                      Eu am pus pe spate difuri de la Alpine, ovale, http://www.alpineshop.ro/difuzoare/t...-69c2-183.html si a meritat sa tai din tabla, nu ff mult, dar am taiat, si se aud chiar bine.
                      Pe fata, ma gandeam prima data tot la niste Alpine-uri, http://www.alpineshop.ro/difuzoare/t...r-13c-166.html care au 90W RMS...asa zice producatorul. In urma mai multor discutzii, pareri, si avand in vedere ca in perioada imediat urmatoare NU vreau sa imi iau si amplif, m-am hotarat assupra altor Alpine-uri de 50W RMS http://emag.ro/boxe_auto/difuzoare-a...rms--pSXS-1357
                      care cred ca sunt cele mai potrivite pt un sunet bun, un bass OK, si fidelitate...inca nu vreu discoteca in masina ;)

                      Totusi, ar mai fi o intrebare, la oricare din cele 2 tipur de difuzoare de 13 cm, oare trebuie sa mai tai ceva din cochilia aia din plastic, sau or sa intre la fix?

                      Oricum, va multumesc pt raspunsurile promte!!

                      sigpic

                      Comment


                      • @gionik
                        La difurile de 13cm vei taia doar fundul oalei de plastic stock si vei folosi capacul stock pentru a le acoperi (daca nu tii la designul original al difurilor Alpine).

                        Si in general solutia audio cea mai buna este cea care iti place tie cum se aude, celelalte sunt doar de orientare pentru a face o alegere cum am mai zis-o in cunostinta de cauza. De exemplu daca eu am de 20cm pe spate nu insemna ca nu se poate auzi bine si cu niste ovale, etc.

                        SuCCes la Lautari.

                        Comment


                        • gionik pe fata te sfatuiesc sa pui 17 cm ... cu modificari minime ... doar cu aplicarea unui inel MDF !

                          in alta ordine de idei nu este neaparat obligatoriu sa dai din cochilie pentru difuri de 13 cm ... sunt difuri care intra ... saun difuri care nu intra din cauza magnetului sau a sasiului !!!

                          ca exemplu ... MTX de 13 nu intra , ampyne type r sistem nu intra ...
                          pio de 13 intra si sistem si coax si duble con ... etc !
                          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                          LOCUL1 143.9dB (nCID)

                          Comment


                          • Originally posted by Adriann View Post
                            Da, o configuratie buna dar cu antifonarea cum stai ?
                            Recomanda-mi un loc unde sa imi fac antifonarea , dar sa fie meseriasi nu carpaci.......
                            http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                            Comment


                            • @felixb

                              Ti-as recomanda unde mi-am facut eu dar sunt cam lenesi si nu se baga unde este mai greu , spunandu-ti ca se aude bine si asa.

                              De exemplu eu am ramas fara atifonare pe tabla exteriora a usilor din fata.

                              Deci nu stiu pe cine sa iti recomand din pacate.
                              Poate aflam inpreuna.

                              Ce pot sa iti recomand, totusi, este sa astepti cu antifonarea pentru o vreme mai calda pentru a nu avea probleme.

                              Comment


                              • poze cu difuri de 20cm pe spate !

                                si putem bate si un pariu in in spatele difuzorului e la fel !?
                                Attached Files
                                LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                                LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                                LOCUL1 143.9dB (nCID)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google