Sistemele voastre audio?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Difurile merita daca sunt amplificate cum trebuie altfel vei simti ca ele pot duce in volum dar doar cu "casul" nu le poti misca cum trebuie (am patit-o eu).
    Iar sa folosesti "casul" in putere maxima nu este recomandat pentru ca va reda cu distorsiunui (pe ultimul sfert de cursa a volumului).

    Comment


    • Uitati-va aici daca vreti un sistem de boxe http://linie.ro/?p=87

      Comment


      • Acel sistem este facut numai pt SPL, nu pt auditie normala, si ar trebui ransforsat tavanul pt ca se pierd multi dB prin ondularea lui.
        La asa sisteme sa va uitati :http://www.dls.se/econtent/171/submarine_001.html.
        Tipul asta a cistigat cam tot ce se poate cistiga in materie de calitate a sunetului (SQ)
        Last edited by Miky 48; 20 November 2007, 13:10.

        Comment


        • Astea sunt pentru saloane de tuning audio si in mod normal se cam sacrifica masina (adica masina va avea o cu totul alta utilitate). Nu cred ca cei de aici asta urmaresc.
          Cred ca se urmareste obtinerea unui sound bun cu minim de investitie si modificari (ceea ce este destul de greu de obtinut daca stii cum trebuie sa se auda)

          Comment


          • Originally posted by Adriann
            Difurile merita daca sunt amplificate cum trebuie altfel vei simti ca ele pot duce in volum dar doar cu "casul" nu le poti misca cum trebuie (am patit-o eu).
            Iar sa folosesti "casul" in putere maxima nu este recomandat pentru ca va reda cu distorsiunui (pe ultimul sfert de cursa a volumului).
            pai vreau sa investesc progresiv... sa le iau asa acum sa fie cat de cat ok configuratia hu+boxe (adica sa se auda cat de cat bine) iar mai incolo ... poate de craciun, cine stie, sa-mi iau statie si sub, si sa leg boxele pe statie (si poate, desi nu-mi prea vine, sa pun boxe in usile spate)

            la 350 hu + 250 boxe sunt 100000 de variante ...

            cine e mai priceput poate imi da un id de mess/nr de tel sa discutam mai pe larg.

            Comment


            • alternativ:

              Boxe

              HU

              Comment


              • Subscriu la alternativa de mai sus pentru varianta fara amplificare.
                Deci este de dorit sa stiti de la inceput pe ce cale apuci, cu amplificare suplimentara sau nu, si nu neglija antifonarea din usi si portbagaj (celputin).
                Este de dorit a se evita achizitionarea de difuri cu RMS de ~30W combinate cu altele cu RMS de ~100W , vor suna naspa impreuna, cu amplificare suplimentara sau fara.
                Iar ca sfat daca pleci pe amplificare suplimentara ar fi suficient sa pui in fata difuri pe doua cai separate si pe spate altele coaxiale. Nu cred ca mai este necesara dotarea usilor din spate cu difuri, oricul spatiul/volumul este destul de mic in masina.
                Last edited by Adriann; 20 November 2007, 15:25.

                Comment


                • Daca tot vin sarbatorile am innoit si eu masina. SONY GT710
                  Attached Files
                  LOGAN--> <--TOYOTA

                  Comment


                  • Sa-l stapanesti sanatos foarte bine ca ai schimbat ceva sunet ,cat a fot asta ca pret ?
                    "cromul este placerea mea"
                    "cui nu-i place , valea"

                    Comment


                    • 480 roni adus la usa,la banii astia scoate bine si are si design frumos.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • Aha bravo si felicitari ,dar tare as vrea sa-l vad si eu
                        off topic : poate il vad la brasov pe 1 decembie ce zici ?
                        "cromul este placerea mea"
                        "cui nu-i place , valea"

                        Comment


                        • ce spuneti daca schimb difurile cu Pioneer tsg 1309 sau 1349 se schimba ceva? face fata cd playerul stock?

                          Comment


                          • @pownee, daca vrei sa schimbi ceva in sisitemul audio, atunci trebuie sa schimbi tot, pentru ca cel existent a fost gandit pentru sunet optim.
                            Daca pui difurile alea va fi ok dar nu cred ca iti vor da o satisfactei mare.
                            Eu ti-as recomanda TS-C131PRS pentru fata si TS-E1396 sau TS-E1376 sau de 17cm TS-E1776 (dar astea nu se pot misca suficient cu aparatul stock al masinii, reglajele de sunet sunt slabe pentru difurile alese si recomandate).
                            Difurile pe care ti le-am recomandat au o plaja de fregventa mai buna si ar fi bine sa te gandesti şi la un aparat nou pe viitor.
                            Last edited by Adriann; 27 November 2007, 17:04.

                            Comment


                            • Salutare baietzi !!

                              HU - Alpine CDE-9870 R/RM + boxe - Alpine SPE-69C2 pachetul este acum la promotie, eu am dat pe el 490RON..... si cablu de conectare pt iPod - Alpine KCE-422i. Sunt inca "calde"...am stat azi nopte pana la 3 din cauza unor pene de curent , pt a termina montajul, dar a meritat...se aude chiar bine. In curand vor urma si niste boxe pe fata.
                              Attached Files
                              sigpic

                              Comment


                              • Salut... snt nou paici..... pa 17.12.2007 imi vine ji mie masina ABS+.... si nu stiu ce sistem audio sai pun da vreau ceva cu USB sau q Slot de memorie.... Ceva Pareri?? Sugesti
                                ABS+ 1.6

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google