TV LED Versus TV LCD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ai facut o alegere foarte buna in privinta TV-ului. oferta aceasta nu ti se pare mai avantajoasa? http://www.emag.ro/televizoare/telev...UE32D5000PWXBT fara costuri de curierat. oferta include cadou un an garantie in plus si un prelungitor
    sigpic

    Comment


    • #17
      Salut.
      Eu am gasit aici +40 de lei curierat.
      Stiu de oferta emag............dar nu am mai avut pina la 1950lei.....
      Numai bine.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #18
        Voi ziceti gresit acolo televizor LCD si televizor LED, ambele sunt LCD, diferenta de care vorbiti voi e data de faptul ca televizoarele LCD "clasice" au iluminarea spate cu becuri incandescente iar cele cu LED au iluminarea spate cu LED. De aici si consumul redus.
        Ca avantaje si dezavantaje habar n-am, fiabilitatea e discutabila, depinde de calitatea de constructie, nici LED-urile nu-s usor de facut sa fie fiabile, au un driver ce regleaza curentul si nu e asa simplu si se incalzesc si ele si sunt destul de sensibile la asta, deci depinde de calitatea constructiei, la bec se regleaza voltajul, e mai simplu, plus ca sunt becuri de putere mica, nu comparati cu becul de 100 de w din casa care tine 2-3 ani.
        Au introdus televizoarele cu LED ca sa incante cumparatorii, chestie de marketing, singurul avantaj fiind consumul, dar initial erau mult mai scumpe si se amortiza consumul la pastele cailor, in rest nu vezi nici o diferenta, calitatea redarii e data de alte detalii mult mai tehnice si tin de seriozitatea fabricantului.
        Cele de la Samsung sunt bunicele, acum mai toate televizoarele LCD se vad destul de bine cu diferente mici intre ele, singurul indiciu pt calitate ar fi pretul sau.
        Daca e sa o iei la bani marunti LCD "clasic" cu bec vs. LCD cu LED eu zic ca un bec produce o lumina mai apropiata de cea naturala decat LED-ul, de-asta inca se mai foloseste la iluminat in case, desi este mult mai ineficient, dar nu prea o sa dispara pt ca reda o lumina apropiata de cea naturala, asa ca eu tot LCD-ul cu bec il prefer, la fel ca si iluminatul in camera.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • #19
          Contrastul mai bun, refresh-ul mai mare (rezolutia in miscare), si consumul redus sunt atuuri de luat in seama. Iluminatul din casa e alta poveste si oricum, lumina de neon are o frecventa care, pentru ochiul uman, nu e deloc sanatoasa.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #20
            Originally posted by ionescu liviu View Post
            Voi ziceti gresit acolo televizor LCD si televizor LED, ambele sunt LCD, diferenta de care vorbiti voi e data de faptul ca televizoarele LCD "clasice" au iluminarea spate cu becuri incandescente iar cele cu LED au iluminarea spate cu LED. De aici si consumul redus.
            Ca avantaje si dezavantaje habar n-am, fiabilitatea e discutabila, depinde de calitatea de constructie, nici LED-urile nu-s usor de facut sa fie fiabile, au un driver ce regleaza curentul si nu e asa simplu si se incalzesc si ele si sunt destul de sensibile la asta, deci depinde de calitatea constructiei, la bec se regleaza voltajul, e mai simplu, plus ca sunt becuri de putere mica, nu comparati cu becul de 100 de w din casa care tine 2-3 ani.
            Au introdus televizoarele cu LED ca sa incante cumparatorii, chestie de marketing, singurul avantaj fiind consumul, dar initial erau mult mai scumpe si se amortiza consumul la pastele cailor, in rest nu vezi nici o diferenta, calitatea redarii e data de alte detalii mult mai tehnice si tin de seriozitatea fabricantului.
            Cele de la Samsung sunt bunicele, acum mai toate televizoarele LCD se vad destul de bine cu diferente mici intre ele, singurul indiciu pt calitate ar fi pretul sau.
            Daca e sa o iei la bani marunti LCD "clasic" cu bec vs. LCD cu LED eu zic ca un bec produce o lumina mai apropiata de cea naturala decat LED-ul, de-asta inca se mai foloseste la iluminat in case, desi este mult mai ineficient, dar nu prea o sa dispara pt ca reda o lumina apropiata de cea naturala, asa ca eu tot LCD-ul cu bec il prefer, la fel ca si iluminatul in camera.
            Ceea ce zici tu este adevarat, dar doar partial. Televizoarele cu LED de acum sunt cu iluminare LED in loc de tuburi cu catod rece (mici tuburi similare cu neonul...). Avantaje sunt multe...toate fiind prezentate mai sus...Per total, merita, mai ales ca acum pretul este aproape la fel ca la un LCD cu iluminare pe tub (cele clasice). Iluminare cu bec cu incandescenta...nu a fost niciodata la LCD-uri...poate doar la rapciugile de casetofoane auto de acum 20 de ani...sau ceasurile de mana, de cand eram eu mic...


            On-Topic: Augustin...ai facut o alegere buna :-)
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #21
              Salut.
              Multumesc,tuturor care m-au ajutat sa ma decid,desi,sincer si eu tot inspre samsung inclinam undeva la peste 80%.......dar nu stiam exact daca sa iau lcd sau led
              Adevarul e ca e o piata vasta de lcd,led-uri pe piata.Unele mai scumpe,altele mai ieftine.Ce e bine,e ca ai de unde alege.Si cand ai de unde alege,macar alege bine.
              Samsung este o firma buna,poate nu cea mai buna......dar printre cele de top.
              Acum am sa vad in timp,fiabilitate,si calitatea redarii.
              Adevarul este ca ma uit la acest model de cand a aparut in aprilie.Atunci,avea un pret mult mai mare,undeva la peste 2500lei.deci,cred ca mai pe la anul,vor fi mult mai ieftine.
              Numai bine.
              Un Logan----YNG-----
              Numai bine.

              Comment


              • #22
                Salut.
                Revin cu cateva impresii...este superb acest tv led........ma bucur ca am facut aceasta alegere.
                Vad filmele de pe stick..........in viitorul apropiat trebuie sa mai iau un hard extern........
                Numai bine.
                Un Logan----YNG-----
                Numai bine.

                Comment


                • #23
                  Pentru cei care mai doresc.. pana pe 30 e la cora o oferta cu -30%. Samsung 32d5000 ~1900 RON si primesti un cupon pe care poti sa il folosesti peste o saptamana la cumparaturi de 30% (~6 mil)

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google