Putin Ajutor -=- Sistem Audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Putin Ajutor -=- Sistem Audio Logan

    Salutare , sunt nou pe aici....am nevoie de putin ajutor in alc sistemului audio ptr masina mea.Doresc ceva moderat in calitatea sunetului...dispun de 1500 ron.
    La ce m-am gandit eu :
    Head-Unit Pioneer Deh-2000mp
    La difuzoare nu ma pot hotarii intre pioneer si magnat...
    Pioneer G-1349 - pentru usi fata
    [b]Pioneer G1749[b] - pentru spate

    Magnat PP 213 - usi fata
    Magnat PP 216 - pentru spate

    Astept opinii , sugetii ... poate alte modele.
    Corectati-ma daca gresesc va rog , daca nu se potrivesc , etc !

    Statie , m-am gandit la Magnat rock 6000 doresc 4 canale ptr ca in viitor o sa revin cu 2 difuzoare ovale amplif prin statie.
    Subwoofer Magnat 3000 xxl sper sa fie suficient de puternica statia ca sa-l miste.
    Difuzoarele vreau sa le amplif din casetofon , mai vreau si un Condensator si Kit cabl ... wooferul amplif din statie , pastrez 2 canale pentru viitoare difuzoare si cam atat deocamdata.
    Precizez ca nu ma pricep in domeniul acesta , rog seriozitate

    Multumesc anticipat !

  • #2
    Imi cer scuze pentru dublu-topic. Rog stergerea unuia dintre ele.
    Multumesc.

    Comment


    • #3
      Pai in primul rand insonorizeaza caci altfel nu rezolvi nimic...iti zic din experienta...ca si mp3 iti recomand ALPINE CDE-9870R / RM cred ca este cea mai buna alegere calitate-pret(il am eu si nu am avut nici cea mai mica problema cu el)....iar ca difuzoare Alpine Type-S SPS-13C2 sunt ok si nici pretul nu este piperat

      Comment


      • #4
        Insonorizarea o sa vina prin mijlocul verii ... acum nu dispun de mai multi bani.
        Statie / woofer ce parere ai ? Se potrivesc ? Ajunge puterea acestuia ?

        Comment


        • #5
          Salutare ... dupa ce ai prezentat aici ... am impresia ca noi doi am mai vb !

          1) ampul este prea mic pentru sub ul ales ... ampul are in punte 170W , subul necesita 300W ...

          2) tinand cont ca 1500RON ... nu este o suma cu ajutorul careia sa faci sistem cap coada intr-o masina ( mai ales in logan care este o masina dificila din punctul asta de vedere ) ... eu iti recomand un HU bun ... pio/clarion/alpine .... in ce ordine vrei tu ...

          in cazul in care achizitionezi un HU bun ... cu reglaj pe eq ... scapi de achizitionarea unui amplificator pentru difuri

          3) eu te sfatuiesc sa cumperi numai difuri pe fata ... componente 17 in usi si tw ... pe spate e bine sa lasi gaurile alea libere pentru a comunica portbagajul cu interiorul masinii ... din cel putin 2 considerente :
          - materialul din care e facuta bancheta insonorizeaza f mult , iar sunetul nu-ti va intra in masina foarte usor ... acele gauri ar prezenta "singura" portita ... ;
          - se vede de la inceput ca nu dispui de o suma mare pentru sistemul audio , in speta sub+amp ... asa ca ajuta-le pe astea mai ieftine sa-si faca treaba ... lasa spatiul de comunicare ... .

          cred ca mai sunt multe de vorbit ... cred ca era bine pentru inceput sa folosesti functia cautare ... sau spus multe pe acest forum ... ai fi avut cate ceva de invatat !
          Last edited by valeriuciprian; 24 April 2008, 10:43.
          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
          LOCUL1 143.9dB (nCID)

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google