Insonorizare Cu Aluband

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Insonorizare Cu Aluband

    Salut,
    Stiu ca s-a mai folosit aluband la insonorizare, dar probleme - ce probleme au aparut? Am vazut ca la unii s-a dezlipit de pe usi, s-a lipit de geamuri si a iesit in sus ...etc, etc.
    Unele cad de la caldura, altele cica nu au fost bine lipite, vreau sa imi spuneti aici ce probleme ati intampinat atat la montaj cat mai ales ce a aparut in timp.
    Am gasit la Hornbach militari ceva asemanator - doar ca e cu foaie de plumb si e de aproape doua ori mai grea o rola de aia decat una de aluband.
    Am luat doua role cate una din fiecare deocamdata si o sa incerc sa gasesc o combinatie cat mai buna.
    Ma gandeam sa pun in usi in dublu strat - una cu aluminiu si una cu plumb dar...ma gandesc din greu pe care sa o pun la mijloc, lipita de tabla usii.
    Plus intre tabla si fata de plastic lipite cateva bucati de astea de smoala si pusa lipita o foaie de burete de ala ca la parchetul laminat - vezi la masinile straine care au asa ceva lipit cu mastic pe tabla usii.

  • #2
    incredibil....
    sa inteleg ca nu a folosit nimeni sau totul e bine spre foarte bine cu materialul asta?

    Comment


    • #3
      Materialul s-a folost, insa a dat atat rezultate pozitive cat si negative cu toate ca s-a montat cu un anumit grad de cunostinte.

      Rata de succes( sa nu se dezlipeasca) depinde atat de dimensiunile puse, suprafetele unde au fost puse, cantitatea, anotimpul in care au fost puse samd. Sunt persoane care au vrut un insonorizant ieftin si au ajuns la concluzia ca mai bine puneau inca 10-20 de lei si luau unul dedicat pentru asa ceva in genul Standarplast( STP) sau Silentcoat. Sunt unele persoane care au fost multumite si carora nu li s-a dezlipit insonorizantul, doar ca la montaj au frecat de au facut febra musculara.

      Parerea generala pentru acest produs este ca si cum ti-ai face o scobitoare dintr-un pai, isi face treaba dar nu la fel de bine ca o scobitoare ... din comert.

      Sa-ti zica cineva ca e un lucru fff bun si ai facut o treaba buna.... poate sa-ti zica numai din propria experienta, fara o baza reala, eu unul sunt numai pentru materiale dedicate, ca cele mentionate mai sus, insa la randul meu am recomandat cuiva sa-si puna asa ceva pe usi si dupa un an sta foarte bine, insa treaba/insonorizarea nu este la fel de buna ca atunci cand folosesti un material dedicat cat si rezultatul final( aici includem si pretul platit in mod normal nu legat de vreo oferta) a fost ca mai bine dadea un ban si folosea STP.
      Last edited by Canto; 14 March 2012, 18:21.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • #4
        Eu zic ca mai bine insonorizezi cu material profesional, nu se compara calitatea. Cauta vezi ca sunt baieti care vand la bucata si iese un pret mai bun decat in magazin.

        Comment


        • #5
          Rola pentru presat insonorizantul - 100 RON la be-loud si 95 RON in drumul sarii, asa ca am oprit la praktiker sa iau un trafalet, ceva sa intind bine insonorizantul. Dar am gasit ceva si mai bun - la raionul roti de scaune si alte mobile am gasit o roata de trusa de scule perfecta la numai 12 ron...economia o calculati voi.
          am mai luat si trei foi de insonorizante de podea de masina de la magazinul de piese auto... 39 ron toate trei. mai mari ca suprafata decat dynamat sau STP si la fel de grele.
          la pret, iarasi, faceti voi socoteala
          dynamat - 2 buc de 25*25 cm - 70 RON
          STP - 2 buc de 26*37,5 cm - 51 RON
          insonorizant pentru planseu auto - 3 buc de aproximativ 26* 40cm - 39 ron.
          alubandul il voi folosi la podea si prin diferite zone unde sunt necesare fasii. momentan sunt tinut in loc de lipsa inelelor de mdf de pe paiata.

          Comment


          • #6
            Eu mi am pus cu aluband din dedeman prin portiere si aripile spate ,le am lipit vara trecuta si nu s a dezlipit inca.Inainte sa le lipesc am sters bine cu alcool tehnic

            Comment


            • #7
              Originally posted by vallio View Post
              Eu zic ca mai bine insonorizezi cu material profesional, nu se compara calitatea. Cauta vezi ca sunt baieti care vand la bucata si iese un pret mai bun decat in magazin.
              Nu stiu cum e cel profesional, dar eu am folosit Aluband din Praktiker si e foarte bun.Diferenta de pret este foarte mare.
              Eu am folosit 3 role pentru podea si 3 pentru usile fata.M-ar fi costat foarte mult un material profesional la o asemenea cantitate.

              Per total sunt super multumit.In iulie se implinesc 3 ani si nu am avut probleme de genul: miros urat in masina sau bucati desprinse de pe usi.

              Comment


              • #8
                Vezi mesajul nr.5.
                Intre timp am folosit in usile spate si in portbagaj insonorizant de podea, foarte bun doar ca greu de manevrat. Tot timpul vrea sa se lipeasca de ceva. Dar efectul este maxim - spatele masinii a devenit linistit. Oricum nici nu prea mi-am dat silinta si am pus bucati, asa ca tabla nu e complet acoperita ci intr-un procent de maxim 50%. nu am stat sa dau jos nici mocheta de pe laterale ci doar am ridicat-o. Dar urmeaza sa bag si al doilea strat care sper sa am timp si sa il pun mai mare. Am descoperit o mare sursa de zgomot in spate - tabla dintre bancheta si rezervor. Acolo am pus o coala intreaga plus cateva bucatele si cred ca mare marte din zgomote pe acolo se transmiteau.

                Comment


                • #9
                  ai niste poze ceva, o denumire exacta a isonorizantului ala de podea?
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Poze, maine.
                    De chemat asa ii zice : insonorizant podea. Se foloseste la interior. Pe o parte e autocolant si pe cealalta are o folie de palstic. La mijloc un compus pe baza de bitum. Mai rezistent termic decat alubandul. Aproape la fel de rigid ca dynamat si stp. Pe de alta parte, astea doua s-ar putea sa fie mai rigide de la foaia de Al.

                    Comment


                    • #11
                      Dynamit e butyl, un cauciuc vascoelastic. Aluband si porcaria cumparata de tine sunt asfalturi, care sunt doar grele. Cu dynamat acoperi 25% dn centrul panoului iar cu bitum 2 straturi pe tot panoul si tot nu e la fel.
                      "That depends on whether it is asphalt or butyl. Butyl has a material property called viscoelasticity. That means that when it is deformed, it slowly rebounds to its original position. It isn't fully elastic and it isn't fully liquid. It is this deformation/rebound cycle through which some vibration is converted to minute quantities of heat. Asphalt doesn't share this property, so all you are doing is making the panel heavier. You may also get some stiffening and some locking together of adjacent panels, but you are also losing one of the fundamental mechanisms of vibration damping along with durability and reliability."
                      Detalii mai multe despre diferenta intre bitum si un insonorizant facut pentru asta aici: http://www.d-series.org/forums/diy-f...ml#post1614708
                      Asfaltul gen aluband cica ar cadea cam dupa 3 ani.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #12
                        In vara asta si eu as vrea sa insonorizez masina,macar in usi.Initial ma gandeam la aluband,dar citind si pe alte forumuri am inteles ca nu-i grozav.Sunt curios sa vad si eu pozele cu insonorizantul "minune" pentru podea.Poate are si un nume mai precis.
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • #13
                          @ einstein - de unde stii tu ce am eu? pe bune, ai capacitati extra-senzoriale care iti permit sa faci de la distanta o analiza molecularo-structurala a materialului respectiv?
                          pe baza de bitum nu inseamna ca e smoala. ci doar ca contine si asa ceva.

                          sincer iti spun ca am taiat si foaia de dynamat si am taiat si foaia din insonorizantul ala.
                          nu am folosit un cutter ci un cutit. pe lama cutitului raman fix aceleasi urme maronii-negricioase, foarte greu de indepartat.
                          si am taiat si alubandul - smoala curata.
                          iar atat dynamat cat si "chestia" asta sunt la fel de plasticoase.
                          nu stiu cum arata butilul ca nu sunt de formare chimist dar mirosul celor doua este identic.
                          si nu stiu daca ai citit pe ambalajul de la dynamat unde scrie parca (zic eu din amintire) e un strat de butil/unul de bitum/unul de aluminiu.
                          deci fara sa te superi pe mine pentru ce am scris mai sus, de unde ai tras concluzia ca e o porcarie?

                          MAI ALES ca nu am spus / sustinut niciodata ca ar fi mai bun decat solutia profi ci DOAR NET SUPERIOR alubandului pe care am renuntat sa il mai folosesc deoarece am pus o bucata mica de proba si in cateva minute de contact cu tabla calda deja aluneca si lasa dare.
                          "Asfaltul gen aluband cica ar cadea cam dupa 3 ani" - perfect de acord, de asta am si deschis acest topic, doar ca intre timp am experimentat si am descoperit pe propria-mi piele asta si acum nu pot decat sa ma bucur ca nu am luat mai mult aluband din prima miscare.
                          uite si poze, sa nu zici ca vorbesc din carti sau de pe net...

                          @d-fens
                          mai bine iti iei incet-incet cate un set de insonorizant dedicat decat aluband si cand il pui, il pui pe tot o data.
                          oricum pentru bagat in usi la logan o sa ii injuri pe proiectanti de o sa te saturi (eu asa am facut ca nu imi incapea nici macar o mana intreaga).

                          nu e "minune", nu stiu de unde ideea asta, e doar mai usor de lucrat cu el.
                          in lipsa colii de aluminiu se vad mai usor locurile unde sunt prinse bule de aer si se modeleaza mult mai usor pe formele tablelor.

                          pentru toata lumea: ma repet - nu are nume vizibil, e un produs oarecare. se vinde la coli. nu stiu daca exista si in pachete de alta forma.
                          o sa ma interesez si va dau mai multe detalii.
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            revin cu unele detalii:
                            - vine ambalat la pachete de 10 coli,
                            - se gaseste si la dealerii dacia, si cel mai important se poate cumpara la liber (ca orice alta piesa adica)
                            - conditia esentiala este ca trebuie platit in avans deoarece daca nu il mai ridicati de la ei, nu prea au ce sa faca cu el si ramane in stoc.
                            nu de alta dar nu stiu cati din clientii de dacia aplica solutii din acestea pe masinile lor si ei il folosesc destul de putin.
                            daca sunteti in continuare interesati, mai am pe acasa din stocul personal, inca nefolosit si vin cu o foaie de asa ceva la una din intalniri si una se STP pentru comparatie la fata locului.
                            dupa aia, daca mai sunteti interesati, vad cum fac sa aflu toate detaliile(cod de piesa, pret la dealeri, etc).

                            Comment


                            • #15
                              insonorizant din ala no name am folosit si eu acum 2 ani
                              am lipit in compartimentul motor atat pe peretele antifoc cat si pe capota motorului
                              dc cureti bine suprafata pe care il lipesti, nu are moarte
                              eu din neatentie am lipit peste seria de caroseria si sa vezi show la itp cand a trebuit sa-l curat
                              in schimb alubandul lipit pe unde am zis ca e mai putin important, gen fata exterioara a usilor, s-a dezlipit
                              skd_ozenel poti sa-mi spui de la ce dealer l-ai luat?
                              ce dimensiune au foile si la ce pret?

                              mersi

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google