Batalie Finala Difuzoare Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Batalie Finala Difuzoare Logan

    Salut tuturor. Dupa multe nopti pierdute pe tot felul de forumuri si discutand cu multe persoane am facut o selectie de cateva difuzoare intre care se da batalia finala. Inainte de a face achizitia, cer ajutorul vostru cu mentiunea ca poate le va fi si altora de ajutor in a face alegerea potrivita pentru un sunet placut in Logan . Dupa cum urmeaza voi prezenta difuzoarele intre care se da "batalia" iar rugamintea este ca voi din experienta sau daca ati ascultat vreodata cum suna un anumit difuzor sa dati un reply cu parerea personala.

    Difuzoare fata :

    Hertz Energy ESK 165.4 versus Focal Performance PS 165 versus Helix Esprit E62c

    Difuzoare spate:

    Hertz Energy ECX 690.4 versus Alpine SPR 69C


    Precizez ca cel mai probabil difuzoarele vor fi legate fie la un Focal Solid 4 fie la un JL Audio G4500 dar pe viitor deoarece bugetul nu permite momentan avand in vedere investitia initiala pentru player + difuzoare (ambele amplificatoare pe 4 canale).

    Playerul va fi Alpine CDE-123R (aici nu ma mai intorc orice ar fi, m-am hotarat pe acesta).

    P.S: Daca a ascultat cineva sau stie cum suna vreun difuzor de la dB Audio sa-mi spuna va rog, as mai fi vrut sa le iau si acestea in calcul dar m-am limitat la ce am scris sus.

    Astept cu nerabdare raspunsuri, pareri, impresii etc.

  • #2
    Frumoase configuratii , eu as merge pe Focal Performance pe fata si pe spate cu Hertz.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru raspunsul tau . Fac un fel de sondaj si difuzoarele care primesc cele mai multe voturi acelea le voi monta. Am facut acest post pentru ca este vorba de o investitie de aproximativ 2000 RON si nu-mi permit sa alcatuiesc un sistem care nu face banii, ca sa zic asa. Asteptam sa vedem ce zic si userii ceilalti !

      Comment


      • #4
        Ti-as sugera totusi sa incerci sa asculti respectivele difuzoare inainte de a le cumpara;aici ma refer sa le asculti pe masina ta,nu pe stand,indiferent de modelele alese.Vorbim de difuzoare,vorbim de sunet iar aici nu este vorba de ce-mi place mie ,lui X sau lui Y,ci de ceea ce-ti place tie.
        Personal nu stiu ce sa-ti recomand din modelele enumerate de tine mai sus,intrucat nu le-am ascultat,dar repet,daca este posibil,asculta-le inaine de a le cumpara;asta daca este posibil.Bafta.

        Comment


        • #5
          Eu am hertz energy si in fata si in spate, doar ca am modelul vechi, vad ca a aparut ceva mai nou la ei pe site, la fel ca si ce vrei tu am in fata sistemul de 16 si in spate coax. ovale, nu sunt legate pe amplif separat pe ca am deh 80 mp de la pioneer si sunt multumit cu 4 x 36 w din player.
          Neaparat iti trebuie insonorizate usile din fata (ext si int) cu ceva dedicat (dynamat, stp si altele), si cel putin polita din spate unde pui ovalale, daca nu iti permiti si portbagajul.
          Bugetul e cam mic pt ce ai vrea tu, pe mine m-a costat 200 eur doar insonorizarea, un bulk de dynamat extreme si 3 role de aluband unde nu a mai ajuns dynamatul.

          Comment


          • #6
            Originally posted by neox1x View Post
            .........................

            Playerul va fi Alpine CDE-123R (aici nu ma mai intorc orice ar fi, m-am hotarat pe acesta).

            P.S: Daca a ascultat cineva sau stie cum suna vreun difuzor de la dB Audio sa-mi spuna va rog, as mai fi vrut sa le iau si acestea in calcul dar m-am limitat la ce am scris sus.
            Astept cu nerabdare raspunsuri, pareri, impresii etc.
            Playerul e OK.

            Difurile Hertz am ascultat in masina la colegu Miky48, se aud foarte bine, sunat curat cum la putine Loganuri am auzit.
            De celelalte cu comentez ca nu le-am auzit, dar Hertzurile se aud beton (nu trebuie subwoofer).

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru pareri, @Miky48 : insonorizarea o voi face separat, nu intra in bugetul specificat acolo Daca imi poti recomanda alte Hertzuri inafara de cele postat de mine ca si modele sus, ar fi ideal. @Octavian : mersi pentru parerea in legatura cu sistemul Hertz din Loganul lui Miky. Mai vedem, poate mai raspunde cineva astazi/maine, asta daca nu e plecata lumea la iarba verde.

              Comment


              • #8
                Dupa mine gama energy e cel mai ok din prisma calitate pret, gama dieci sunt concepute sa mearga bine cu playerul fara amplif, gama hi-energy sunt concepute sa mearga bine doar cu amplif, dar sunt mult mai scumpe, le-am auzit la cel care mi-a montat sistemul si am ramas mut cum se pot auzi 4 difuri fara sub si alte chestii, dar avea un pioneer rs si amplif audison ( doar ampliful sare de bugetul tau).
                Daca ai de gand sa-ti iei si sub atunci pune in spate tot sistem pe 16 cm sau chiar pe 13, daca vrei un pic de bass din difuri mergi pe ovale in spate

                Comment


                • #9
                  Gama Hi-Energy

                  Hehehe, in gama Hi-Energy o pereche de difuzoare costa cam 1200 RON adica un salariu intr-un caz FOAAARTE bun sa zicem ca ai un loc de munca acceptabil. M-am orientat spre un amplificator Audison SR 4 e in jur de 1100 RON pare acceptabil, am mai auzit pareri bune despre ei . Mai astept niste pareri si cred ca voi merge pe Hertz si pe fata si pe spate pana la urma si ca HU Alpine CDE-123R si 1 % sanse poate un Pioneer daca imi recomanda cineva ceva pana in 750 RON care sa faca ce face si Alpine-ul.

                  Comment


                  • #10
                    Din pacate o sa fac dublu-post deoarece am nevoie cu adevarat de inca cateva pareri, pana acum toata lumea m-a indrumat spre Hertz si pe fata si pe spate, mai astept si alte propuneri ... mersi si scuze dublu-post chiar nu e cu intentie !

                    Comment


                    • #11
                      Ce pareri sa mai auzi? ) Au postat aici persoane care au Hertz si care au auzit Hertz.
                      Mai bine asa decat sa vezi 30 de posturi cu povesti.

                      Mai cauta si pe alte forumuri (dedicate).

                      Comment


                      • #12
                        Focalurile nu le-am auzit deci nu mi pot da cu parerea in schimb hertz-urile nu m-au dat pe spate deloc . Tin sa mentionez ca acest domeniu este unu foarte variabil ...urechea mea percepe altfel sunetul si in mod sigur eu am alte gusturi , pe scurt ce mi place mie s-ar putea sa nu ti placa tie si invers . Eu am momentan in masina DLS MS6S de care ma declar super incantat , amplificarea este activa facuta de un Hertz HDP4 si evident usile insonorizate cu stp . Daca esti din buc te invit la o auditie ca sa ti poti forma o parere . Pe spate nu pune nimic sau lasa boxele stock , banii pe care ii dai pe dif-urile de pe spate mai bine completezi la antifonare , amplificare si de ce nu la niste dif-uri mai bune pe fata . Am facut aceeasi greseala pe cand aveam ford sa mi pun difuri fata-spate , apa de ploaie , cele din spate nici nu le auzeam macar . Intra pe forumuri dedicate si cere si acolo pareri . Jl audio nu stiu daca mai gasesti , chiar azi am cautat un jl g1700 pentru un prieten si din cate am aflat numai exista pe stoc nicaieri si nici nu se mai importa caci a dat faliment ( importatorul nostru ) . Despre focal : habar n-am ce sa ti zic , nu m au atras niciodata amplificatoarele lor . Cum a mai zis cineva cel mai important aspect este sa le asculti chiar tu , sunt destui de multi bani si e pacat sa ii pierzi , pe forumurile dedicate sunt destui care se plang ca au dat banii de pomana caci se aude mai rau ca inainte ( fiecare meserie cu secretul ei si fiecare magazin cu procentul lui , adica daca suni la anumite magazine de profil iti vor recomanda cu insistenta anumite produse care sincer sunt sub orice critica , nu conteaza doar sa ai scule bune caci daca nu le instalezi corespunzator sunetul va fii iarasi grav afectat ) . Ai rabdare si dute la cateva intalniri car audio si o sa asculti acolo tot ce ti pofteste sufletelul si poti sa tragi cu adevarat o concluzie , baietii de la acele intalniri sunt mai mult decat draguti si ti vor explica tot ce este de stiut . Salutare si iti doresc sa faci cea mai buna alegere .

                        Comment


                        • #13
                          Salut, iti multumesc pentru toate detaliile din pacate eu sunt din Botosani si e foarte mult de mers pana la Bucuresti avand in vedere ca sunt cam 550km. As dori totusi daca vrei, sa argumentezi de ce nu e bine sa pun boxe pe spate, cum as putea sa obtin ceva bass daca nu pun boxe pe spate? Nu stiu daca am scris dar subwoofer nu prea am cum sa pun deoarece imi ocupa prea mult loc in portbagaj si familia mea iese des la iarba verde, gratare, pescuit etc. Astept propuneri si eventual nu stiu poate o sa merg maxim pana la Iasi sa vad daca se face vreo competitie audio.

                          Comment


                          • #14
                            Pt ca profesionistii asa zice ei, ca sunetul trebuie sa vine din fata si nu din spate.
                            Am mai auzit chestia asta la cativa impatimiti ai sunetului.

                            Cu difuri competente de 16-17 cm pe fata si usile insonorizate bine, ai bass bun si de pe fata.

                            Eu am de 16 pe fata si ovale (90W) pe spate, ar fi culmea sa nu le aud si pe alea de pe spate, balansul e o idee mai pe spate, doar cat la urechile mele sa se auda in mod egal toate cele 4 difuri, asa sa se auda din toata masina.
                            Mie imi place mai mult asa decat sa aud sunetul doar din fata, vreau sa vina din tot habitaclul.

                            Comment


                            • #15
                              Da, audiofilii vor ca sunetul să vină din faţă, mie îmi place să am sunet şi în spate, aşa am şi în casă, 4 boxe vintage, 2 faţă, 2 spate şi sub activ. Aşa îmi place mult.
                              Basul de joasă frecvenţa, nu ştiu exact cât să zic, sub aprox. 75 Hz, nu simţi de unde vine, el se propagă diferit faţă de sunetele mai ridicate şi nu îl simţi de unde vine, poţi monta subwooferul oriunde în cameră că nu îţi dai seama de unde vine. La maşină bassul jos se "adună" oricum în faţă chiar dacă vine din spate, eu am sub în maşină şi în spate se aude chiar aiurea basul, adică nu e aşa jos ca în faţă.
                              Octavian, dar dacă dai difuzoarele pe spate mai tare îi zăpăceşti pe ce care stau în spate, adică ei nu mai aud absolut nimic ce vorbiţi cei din faţă.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google