Schimbat Culoare Display?!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbat Culoare Display?!

    Salut! Am si eu o nelamurire legat de cd-playerul meu Sony CDX-GT35U. Cand l-am luat, nu am tinut cont de culoarea displayului (albastru-alb), dar acum vad ca nu prea se potriveste cu interiorul si noaptea este putin deranjanta culoarea aceea albastra:-s....Pot anula sau scoate becul/ledul albastru astfel incat sa ramana fundalul negru si scrisul alb?(ca sony CDX-GT40U)..(daca este posibil)..daca da, cum procedez pentru al anula?

    Sunt multumit de el, deci nu vreau sa schimb cd-plyerul pentru ca este aproape nou si am garantie !

    Multumesc si sper ca m-am facut inteles..
    Attached Files

  • #2
    nu stiu daca are leduri separate pentru fundal si scris, dar daca pui leduri albe cred ca o sa se vada fundalul negru (negativ) si scrisul alb!
    Daca erai din pitesti te ajutam...iar daca ai garantie si umblii in el sti ca nu mai este valabila....
    Last edited by firiss; 27 August 2012, 17:32.

    Comment


    • #3
      Normal, daca umbli in el pierzi garantia.
      Oricum umbli degeaba, display-ul este iluminat de leduri albe. Daca scoti lumina de la el nu o sa se mai vada nimic, nici fundal bleu nici scris alb.
      Cel mult poti sa mai inseriezi o rezistenta sa mai scazi putin luminozitatea lui.
      Nu cumva are si un fir unde se leaga si firul de la pozitii pentru a micsora luminozitatea cand aprinzi pozitia?

      LE: m-am uitat in manualul de instalare si nu are fir pentru pozitii.
      Deci varinata ar fi sa inseriezi o rezistenta cu ledurile sa le mai scazi luminozitatea.

      Sau sa schimbi celelalte leduri ale masinii in alb/albastru
      GL-22-TOF

      Comment


      • #4
        are dimmer incorporat pt iluminarea displayului dintr-un sub meniu
        parca tii apasat pe butonasul ''mode'' si iti va aparea dimmer off/on

        Comment


        • #5
          danielliviu : de schimbat celelealte leduri nu se pune problema ..mai bine schimb plyerul... nu ma incomodeaza atat de mult incat sa il schimb ...dar aveam eu un pitic pe creier(arata mult mai bine si elegant pe negativ)

          romeo-alex : o sa incerc chestia asta sa vad daca da vreun rezultat...

          Comment


          • #6
            Eu am un player d-asta . deh-1500ub_hero_detailpage.jpg. I-as putea schimba culoarea displayului din alb in rosu?

            Comment


            • #7
              Teoretic da ! Backlight-ul este, in general, tot cu leduri, smd. Din cele mici, ca pentru telefoane ; s-ar putea sa fie 0402, nu mai stiu sigur. Arunca un ochi aici : http://www.tme.eu/ro/katalog/#id_cat...ul&s_order=ASC
              Dar nu comanda pana nu vezi ce ai tu in player ...
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • #8
                Vă mulțumesc din nou pentru amabilitate. Îl desfac și vad prima data. Urmează.....

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google