Alegere Difuzoare Pentru HU Alpine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alegere Difuzoare Pentru HU Alpine

    Masina : Dacai Logan berlina 1.5 DCI ( 2006 )

    Achizitionat inele MDF : LINK
    Achizitionat HU Alpine 178BT : LINK

    Difuzoare spate / Subwoofer / Amp : Nu, nu am de gand.

    Am ramas la alegerea unor difuzoare pe fata tip sistem, midbass + tweetere.
    O insonorizare a usilor din fata va urma si ea, desi nu stiu cat de mult conteaza tinand cont ca nu o sa cumpar amp.

    Urmatoarele modele sunt in discutie :
    HERTZ Dieci DSK 165.3 - multi spun ca sunt grozave, ca sunt facute pentru amplificare direct din player etc. sunt un pic sceptic, suna a zvon mai mult.
    HERTZ Dieci DSK 170.3 - nu stiu daca, fiind de 17 cm, vor fi compatibile cu inelele mele de 16.5 !?
    Focal Access A1 SG - discutii cum ca tweeterele ar fi un pic deranjante si ca la partea de joase nu stau asa bine ca si hertz ( zvonuri ? )
    DLS Classic C6A - nu am gasit prea multe review-uri

    Cam astea le-am gasit mai cunoscute care mi s-ar fi parut mie ca s-ar auzi bine amplificate direct pe HU. Acel Alpine este totusi un model bun, produs 2013 cu 4x30 W RMS si DAC 24 bit etc.
    Ca si sunet urmaresc claritatea, fidelitatea dar parca as avea nevoie si de putintel bass si medii bine definite. Sunet de cristal, vorba aia

    Deci, care din modelele de mai sus sa le aleg ?
    Sau, aveti alte sugestii de difuzoare ? Daca da va rog sa spuneti si de ce.
    Mersi.

  • #2
    Nimeni nimic ?

    Comment


    • #3
      Focal sunt bune eu am avut acelasi model pe masina doar ca pe 13 si au rezistat super bine avand in vedere ca au fost amplificate
      Legat de tweetere nu inteleg ce sa fie deranjant ... ai crossover si poti sa ajustezi de acolo puterea lor.
      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
      sigpic

      Comment


      • #4
        Zilele astea am ascultat setul asta : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo.../Esprit/E_62c/ , intr-un Duster cu usile insonorizate, puse pe un dvd Alpine (nu stiu exact modelul) si chiar suna foarte bine, bas ok, medii destul de definite iar tweeter-ele mi-au placut in mod special...
        Parerea mea, daca poti sa mai cresti bugetul, poti sa mergi pe astea dar orice ai face pentru a avea bas si medii ok trebuie facuta o insonorizare a usilor ca altfel poti sa pui orice difuzor si tot ca din "oala" o sa sune!
        Focalurile din link-ul de mai sus mie unul mi-au placut, mediile nu m-au impresionat foarte tare dar in schimb mi-au placut tweeter-ele pentru ca erau putin mai stridente si se potriveau pe urechile mele destul de afone...
        Orice ai alege, incearca totusi sa le asculti intai!

        Comment


        • #5
          subsciu si eu pentru Helix....am asa ceva pe masina de vreo 5 ani si se aud incredibil de bine....amplificate doar de HU. Inaltele sunt bine definite si nu streseaza urechile

          Comment


          • #6
            subwoofer fara amplificator?
            explica asta...
            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

            Comment


            • #7
              Omul pune difuzoare doar pe fata si nu vrea sa le amplifice . Nu vrea difuzoare spate , subwoofer si statie
              In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by me_catalin View Post
                subwoofer fara amplificator?
                explica asta...
                Originally posted by saintjimmy View Post
                Masina : Difuzoare spate / Subwoofer / Amp : Nu, nu am de gand.
                Cred ca nu ai inteles tu bine, a specificat ca vrea doar difuzoare fata...

                Comment


                • #9
                  Originally posted by me_catalin View Post
                  subwoofer fara amplificator?
                  explica asta...
                  si, daca chiar vrei sa ne dam in barci, da.
                  SE POATE sub fara amplif. la pioneer se poate treaba asta.

                  Comment


                  • #10
                    am inteles eu gresit, clar, scuze

                    spor in ce ti-ai propus si arata-ne ce ti-ai luat si daca esti multumit.
                    Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                    Comment


                    • #11
                      E destul de greu sa fac o alegere.
                      In primul rand nu am unde sa le ascult, deci iese din discutie treaba cu incercarile "live".
                      Oscilez intre Hertz, DLS si acum ma gandesc si la Helix.
                      Cele mai multe review-uri pozitive pe net sunt legate de Hertz Dieci..

                      Comment


                      • #12
                        Ce am vazut si auzit sunt Hertz DSK 165.3 (sper ca astea sunt) la colegu Miky48, puse pe un HU tot Hertz.
                        Am spus si la celalalt subiect ca suna inuman de frumos.

                        Comment


                        • #13
                          Eu inca nu am auzit ca Hertz-ul sa produca playere, dar poate ma insel...

                          Comment


                          • #14
                            HU e pioneer DEH 80 MP, iar hertz-urile sunt din gama energy nu dieci esk 165 iar in spate tot hertz energy ovale care le folosesc pe post de sub, direct din player.

                            Comment


                            • #15
                              Deci ar merge Dieci direct pe HU ?
                              La ce volum apar distorsiuni ? Esti multumit de partea de bass/inalte ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google