Sfaturi Linie Audio ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Linie Audio ?

    De ceva vreme tot ma gandesc sa achizitionez 4 boxe, cat mai bune, dar nu la preturi exagerate, ceva care sa se auda cat de cat bine. Am avut pe masina difuzoare Sony Xplod pe fata 16,5 (170W) pe spate ovale (300) + tweetere si era un sunet bunicel, apoi am zis sa schimb si sa treb pe JBL, pe spate ovale tot de 300W pe fata 16,5 200 w. Am Izolat usile cu ceva gen "aluband" + antifon dat pe interiorul usii, si am obtinut un sunet incomparabil cu ce aveam de la Sony. Acum Timpul a trecut, si vreau mai mult, ca asa suntem toti.
    Acum vreau sa trec pe Mac Audio si vorbind cu agentii care vand marfa, le-am spus ce casetofon am, un Xplod, usb, aux 4x50w (4x27), mi-au spus ca pot sa pun fara amplificator urmatoarele Boxe: pe fata diametru mid-bas : 16.5 cm
    diametru tweeter : 40 mm
    tip sistem : 2 cai
    putere RMS : 100 W
    putere max : 400 W
    impedanta : 4 ohmi
    raspuns in frecventa : 32 - 26000 Hz
    frecventa crossover : 3800 Hz
    ---si pe spate boxe auto triaxiale
    diametru : 6 x 9 " (ovale)
    constructie : 3 cai
    putere RMS : 120 W
    putere max : 480 W
    impedanta : 4 ohmi
    raspuns in frecventa : 32 - 26000 Hz
    frecventa crossover : 2200 / 3800 Hz
    Acum eu nu stiu daca e ok sa pun boxele astea amplificate de casetofon sau sa mai adaug o statie pentru ele. Multumesc.
    Attached Files

  • #2
    Adaugă o stație e păcat de ele

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
    sigpic

    Comment


    • #3
      Am o statie Blaupunkt GTA 4100 , 4x100 W sau 2x320 W.
      Dar vreau sa stiu daca ar merge si pe casetofon...
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Merge pus, în schimb personal as schimba player-ul cu un alpine, se merita diferenta

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
        sigpic

        Comment


        • #5
          Am boxe 4 mac audio apm fire de 16.5 cm pe masina(culmea si nr de inmatriculare tot MAC il am)+doua tweetere si pot spune ca se aud BESTIAL,legate la un pineer mv 150ui(parca-i zice) dar boxele puse de tine neamplificate nu cred ca se vor auzi pe masura capabilitatii lor.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #6
            Schimba playerul in prima faza cu un Alpine, Kenwood sau Pioneer.
            Alege difuzoare cu putere mica daca vrei direct pe player, unele cu putere mare puse direct pe player se vor auzi mai slab ca unele de putere mica.
            Difuzoarele de le-ai ales tu trebuiesc neaparat amplificate ca sa le poti asculta la capacitatea lor.
            Last edited by al!n; 7 May 2014, 19:32.
            AG 16 Y M A

            Comment


            • #7
              [QUOTE=surender;1582419]De ceva vreme tot ma gandesc sa achizitionez 4 boxe, cat mai bune, dar nu la preturi exagerate, ceva care sa se auda cat de cat bine.



              daca vrei sunet bun, curat , incearca sitem de boxe nu coaxiale ;
              pe langa sistem de boxe treci pe filtre active daca vrei si putere pui si amplificator asta daca tot cauti boxe cat mai bune care sa se auda cat de cat bine
              cand zici linie audio te gandesti la ceva mai profi
              Last edited by romeo-alex; 7 May 2014, 20:48.

              Comment


              • #8
                bun, deci o sa aleg sa amplific difuzoarele cu statia pe care o am, "vedem" cum se aude, apoi voi schimba si playerul. o sa revin cu rezultate si sper sa fiu multumit, avand in vedere ca am un subwoofer cu 2 difuzoare JBL (2x500) amplificat de o statie Mangnat Pantera Two putere RMS:
                2 x 100W (4 Ohmi)
                1 x 300W (4 Ohmi, punte)
                2 x 150W (2 Ohmi)
                putere Max:
                2 x 225W (4 Ohmi)
                1 x 700W (4 Ohmi, punte)
                2 x 350W (2 Ohmi) o sa incerc sa pun statia asta pe subwoofer si cea lalta pe boxe. Este de munca. dar trebuie sa fac portbagajul cu PAL(OSB) si apoi sa vedem.
                Last edited by surender; 7 May 2014, 20:48.

                Comment


                • #9
                  daca ai amplificare dupa player clar ca se aude mai bine ca si de ai aici mai castigi la fidelitate (cu cat mai multe amplificatoare conectate unul dupa altul cu atat creste fidelitatea sunetului )
                  Last edited by romeo-alex; 7 May 2014, 21:03.

                  Comment


                  • #10
                    Am inteles, nu prea o pot numi "linie" dar sper sa se auda bine cu ce o sa pun, nu doresc competitii.
                    O sa am de lucru deoarece vreau sa fac podeaua portbagajului, dreapta, si spatarul din spate de la bancheta dinspre portbagaj + mocheta. Abia apoi sa reusesc sa schimb firele si sa montez boxele. Va multumesc pentru ajutor.

                    Comment


                    • #11
                      am gasit la un baiat Dvd Playerul asta, este nou, dar multe detalii despre el nu cunosc, deoarece nu stiu seria... nici poza nu e cea mai buna... poate il recunoaste cineva..
                      Attached Files

                      Comment


                      • #12
                        Decat sa dai banii pe o chinezarie mai bine iti iei un cd player de la o firma buna, chiar daca modelul este entry level. Pioneer, Alpine, Kenwood.
                        MY CLA

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by surender View Post
                          am gasit la un baiat Dvd Playerul asta, este nou, dar multe detalii despre el nu cunosc, deoarece nu stiu seria... nici poza nu e cea mai buna... poate il recunoaste cineva..
                          in ce bani sta dvd ul ala?

                          Comment


                          • #14
                            cica e pioneer in jur la 300 ron.. dar mi se pare cam ieftin...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google