Criterii De Alegere Ale Unui HU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Criterii De Alegere Ale Unui HU

    Buna seara !

    Am o Dacia Logan ph2 prestige din 2009 si ma intereseaza sa achizitionez un
    hu.
    Am facut niste cautari pe net si intr-un final am ajuns pe Be Loud. Am intrat in vorba cu cineva de acolo pe internet si am cerut niste sfaturi in vederea cumpararii unui cd player mp3.
    Am sa ridic cam aceleasi probleme deoarece raspunsurile domnului mi s-au dat la repezeala si extrem de succint.
    De asemenea mi-a recomandat playerele Alpine din start desi ei au de vanzare vreo 7 firme diferite de playere.

    Primul criteriu este sunetul. Observ ca absolut fiecare hu indiferent ca e 1DIN sau 2 DIN are un amplificator MOSFET de 4x50W. Acel domn mi-a zis ca intre ele nu sunt diferente notabile in materie de sunet, ci mai mult platesti diversele chestii pe care ti le ofera. Luand in considerare faptul ca pretul unui astfel de hu se intinde de la 200 de lei la 4000 de lei inclin sa cred ca lucrurile nu stau chiar asa.
    De asemenea nu ma intereseaza un subwoofer prea curand deci nu cred ca ar fi nevoie de un hu care sa aibe control separat pentru subwoofer.

    Al doilea criteriu este conectica. Pe masina acum am acel sistem Blaupunkt cu mp3 din fabrica. De sunet pot spune ca sunt multumit dar partea cu caratul si schimbatul cd-urilor devine enervanta. Asadar am nevoie de intrare aux, usb, card sd, bluetooth.

    Al treilea criteriu este factorul estetic. As vrea sa fie un player care sa aibe optiuni de modificare ale culorilor ecranului tinand cont ca vreau sa si schimb culoarea intregului bord.

    Al patrulea criteriu ar fi fata detasabila. Tinand cont ca Bucurestiul nu e cel mai bine famat oras din Ro ...pentru momentele in care parchezi undeva e bine sa poti scoate fata (nu stiu sigur daca ajuta atat de tare dar are o influenta acolo)

    Nu am un buget prestabilit, sunt pregatit sa platesc in plus pentru un sunet cat mai bun. Intrebarea ar fi : merita un HU mai scump in genul astuia :http://www.be-loud.ro/produse/CD-Pla...r/DEH-X9500SD/ dar sa am super mare grija sa nu il fure cineva

    sau merita de aceeasi bani sa iau ceva mai ieftin si sa insonorizez usile spre exemplu.

    Am dat un link de pe be loud deoarece nu prea stiu deocamdata alt magazin. Orice sfaturi/recomandari legate de oricare punct ridicat mai sus sunt binevenite .

  • #2
    Și eu tot pe alpine aș merge, am ascultat și alpine și pioneer și nu știu îmi place mai mult cum se aude alpine, plus de asta pe radio e șef.

    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • #3
      ...si daca vrei sa pastrezi comenzile audio (satelitul) cauta un player "compatibil cu comenzi pe volan-necesita adaptor".
      Opinia mea , bazata strict pe experienta personala :
      -Pioneer (MOS-FET, modelele care pot reda si FLAC-uri) : sunet foarte bun, "cald", bas puternic ; conectica destul de buna, "arata" bine (desi nu sunt prea customizabile la partea de coloristica), relativ bune pe partea de receptie radio.
      -Kenwood : sunet OK, culori variabile, conectica buna, mediocre pe parte de receptie radio.
      -JVC : ok sunet si receptie radio, conectica slabuta, culori fixe.
      -Alpine : sunet bun, conectica buna, receptie radio buna, culori variabile ; au un "mic" defect - variatia volumului este cam ... ciudata, in sensul ca ba e prea incet, ba e prea tare, nu poti gasi intotdeauna echilibrul dorit (iar la schimbarea surselor de semnal acest "bug" devine chiar evervant). Atentie la noile modele (2014) : tuner radio "single chip" = receptie slaba fata de modelele anterioare, fata playerului este dintr-un plastic cu aspect "chinezesc", chipset bluetooth care NU este Parrot (deci este mai slab !). Pentru calitate trebuie "urcat" mult in gama de pret : http://www.be-loud.ro/produse/CD-Pla...INE/CDE-177BT/
      Repet, sunt doar opinii personale, referitoare la playere aflate cam in aceeasi gama de pret (un 400 RON, sa zicem). Ca la orice lucru, creste pretul, creste si calitatea. Dar, din pacate, nu este si obligatoriu !!!
      Recomand testarea inainte de achizitie sau achizitia on-line, pentru a putea returna produsul. Daca te hotarasti la un model, cauta-i review-ul pe net ; de obicei pe Amazon opiniile sunt destul de echidistante.
      Bafta !
      Last edited by Fratello; 17 October 2014, 22:14.
      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

      Comment


      • #4
        Imi puteti explica va rog partea cu satelitul si comenzile pe volan? ca nu stiu la logan sa existe asa ceva
        Asta vroiam sa aflu...pe la ce pret trebuie sa ajung ca sa am parte de o calitate buna a sunetului. Sunt dispus sa renunt la culori / bluetooth in favoarea sunetului oricum

        Comment


        • #5
          Daca vrei sunet, pune niste bani deoparte si de boxe(adica player de 400 de lei si nu de 800 poate) EU am player alpine pe logan faza 1 cu boxe din fabrica (mai bune decat loganul 2) insa la volum mai mare distorsioneaza grav.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #6
            Am crezut ca masina a fost echipata si cu satelitul de comanda audio (http://images7.okr.ro/serve/auctions...85-700_700.jpg). Daca nu, montarea este extrem de simpla ; exista -pe coloana volan- locas special pentru fixarea lui. Sunt useri (recomand Axscu) care vand la un pret foarte bun acest satelit ; vezi la bursa.
            Subscriu la ce a spus Einstein : mai bine un raport ponderat intre calitate si pret pentru player si investit si in niste difuzoare mai "potente" ...
            Despre ce si cum exista -totusi !- si un topic dedicat ... http://www.loganclub.ro/forum/sistem...ogan-t558.html
            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

            Comment


            • #7
              sa ști ca pt calitatea sunetului nu și nevoie de Hu. Ai nevoie de boxe, un amplificator și un subwoofer.

              Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
              sigpic

              Comment


              • #8
                Va multumesc mult pentru sfaturi. O sa citesc si acel topic pe de-a intregul.
                Mai am o intrebare legata de difuzoarele din spate. Mie personal mi se par foarte prost puse difuzoarele din spate mai ales pt faptul ca nu au incinta (sau e portbagajul incinta lor?) .
                Intreb asta deoarece distorsioneaza mai devreme decat difuzoarele fata.
                Se merita sa se puna difuzoare mai mari acolo? Tine placa aia din spate toata greutatea?

                De asemenea acel satelit este FOARTE TARE. Dar eu nu am vazut pe logan phase 2 asa ceva... Poate la logan 2 !

                Comment


                • #9
                  PH2 are in dotari acel satelit din fabrica. Gama Laureat o are, cel putin.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am PH2 Prestige si nu am acel satelit. In orice caz planuiesc sa achizitionez unul.
                    Inafara de posibilitatea unei telecomenzi trebuie sa mai existe ceva la un player ca sa accepte acea chestiuta?

                    Comment


                    • #11
                      Playerul sa fie "compatibil cu comenzi pe volan-necesita adaptor" si sa fie in lista de playere pentru care exista adaptoare (din cele pe care le fac eu sau producatori "consacrati" gen UNICOM).
                      Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                      Comment


                      • #12
                        Fratello, recomanda-i ceva compatibil si accesibil la pret Un Alpine bunicel, asa ....Eu i-as recomanda si ceva second, da' omul vrea sa dea bine in bord toata treaba, ori cica alea vechi ( desi sunt bune), arata mai rau....

                        Comment


                        • #13
                          Ririnel: Pot sa iti zic doar ca ai ajuns unde nu trebuie. ( be loud). Sunt niste habarnisti care vorbesc din ce aud de la altii.
                          Poti merge cu incredere pe Pioneer, Alpine, Kenwood.
                          MY CLA

                          Comment


                          • #14
                            ...nu pot recomanda eu ceva-depinde mult de buget ;dar o cautare pe olx/tocmai dupa criteriul "Alpine BT" poate releva lucruri interesante ...
                            Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Fratello View Post
                              ...-Alpine : sunet bun, conectica buna, receptie radio buna, culori variabile ; au un "mic" defect - variatia volumului este cam ... ciudata, in sensul ca ba e prea incet, ba e prea tare, nu poti gasi intotdeauna echilibrul dorit (iar la schimbarea surselor de semnal acest "bug" devine chiar evervant
                              Dupa ce vechiul si originalul "kenuud" o cedat, am zis sa iau si eu un aparat. Musai cu USB. Asa am ajuns la Alpine CDE-180RR
                              Observ ca si acum il au in promotie (acelasi pret precum l-am cumparat eu)
                              Ce am remarcat: sunet f fain (desi am boxele din fabrica).
                              Intotdeauna m-a deranjat la televizor faptul ca nu se respecta la treptele de volum-nivelul sonor ci, la anumite valori, creste progresiv (prea brusc).
                              Ce este f interesant la acest model: intrand in setari poti regla felul in care urce volum sonor.
                              In traducere: daca inainte de setare la treapta 3 era mai tare, dupa acest reglaj, tot la treapta 3 este mai jos volumul (sa zicem: "mai in surdina)

                              Setarile chiar sunt utile, cer in schimb si niste boxe adecvate.
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google