Sfaturi Incinta Subwoofer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Incinta Subwoofer

    Salut , detin un subwoofer alpine SBE-1243BR , modelul difuzorului este SWE-1243E . Problema este ca nu imi place cum se aude din cauza incintei, este prea mica si de tip bass reflex (se aud prea accentuat frecventele 50-80hz) . As vrea sa fac una pe compresie dar nu cunosc parametrii difuzorului si in cazul asta nici dimensiunile ideale ale incintei . Pun pret mare pe calitate, as vrea sa aud si sub 50hz , nu numai peste. Nu ma intereseaza spatiul ocupat in portbagaj , incinta poate sa aibe si 200 de L numai sa se auda bine .Va rog ajutati-ma. Daca se poate astept un raspuns cu masurile ideale pentru o incinta sealed pentru acest difuzor . Tnx
    eventual poate sa fie si bass-reflex daca imi promiteti ca se va auzi mai bine ca oricare alta optiune

    subwooferul este acesta
    Last edited by Pigoo; 8 October 2008, 22:23.
    sigpic

  • #2
    UITE CE SA FACI.......INTRA PE WWW.BE-LOUD.RO si acolo pe forum pe la sectiunea diverse gasesti o gramada de modele de ncinte si daca te loghezi poti primi si ceva sprijin tehnic!!!
    baietii sunt de incredere...........Spunele numai ce tip de dif ai si te rezolva ei!!!

    buna alegere dar parerea mea ca cel mai bine se aude bass reflex.....Iti creaza o impresie proasta din cauza plexicului la tine!!!
    MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

    Comment


    • #3
      Defapt eu am modelul fara plexic :P am uitat sa precizez , in rest incinta si difuzorul sunt identice
      sigpic

      Comment


      • #4
        Ia legature pe be-loud si te lamuresti tu.........Parerea mea e ca mai bine il faci bass reflex!!!
        MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

        Comment


        • #5
          K. Tnx , chiar asta aveam de gand sa fac inainte sa postez aici, ma gandeam la cine sa apelez , uitasem de forumul acela
          sigpic

          Comment


          • #6
            buna alegere dar parerea mea ca cel mai bine se aude bass reflex.....Iti creaza o impresie proasta din cauza plexicului la tine!!! .. Poti detalia putin mai mult ?!
            LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
            LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
            LOCUL1 143.9dB (nCID)

            Comment


            • #7
              El are modelu fara plexiglas... Nu prea ma pricep eu la sunet dar totusi daca difu a venit cu incinta asta inseamna ca asta e incinta calculata ptr el , deci atat poate difu...

              sigpic

              Comment


              • #8
                Toate subwooferele astea de magazin vin cu incinta calculata la minimum recomanded ca sa nu ocupe mult din spatiu...
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Eu ma refeream la faptul ca in general incintele care sunt facute cu plexiglass nu se au la fel de bine ca incintele care sunt facute numai din mdf sau pal!
                  parerea mea!!! ;)
                  MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                  Comment


                  • #10
                    Din pacate nu m-a ajutat nimeni pe beloud , poate ma ajuta cineva de aici .
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Exista acolo pe be-loud un thread la diverse unde scrie ceva de genu...."cum sa ne facem singuri incinte"!!
                      poate te ajuta asta!
                      MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                      Comment


                      • #12
                        Am gasit tot ce imi trebuia aici
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Sfat prietenesc, magnat b30, coboara in frecvente foarte joase, nu are gaura de bass reflex, si urca lafel de bine in frecventa, si e doar 200 RON....Il am pe masina, tot pentru claritate

                          Comment


                          • #14
                            Nu crezi ca ar fi fost o idee buna sa intrebi lucru asta si la intalniri? Eu iti recomand pentru dif ala o incinta sealed de maxim 25 de litri. De ce? Pentru ca vei avea un bass cu adevarat jos (poate sub 30 hz).
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by tomu View Post
                              Sfat prietenesc, magnat b30, coboara in frecvente foarte joase, nu are gaura de bass reflex, si urca lafel de bine in frecventa, si e doar 200 RON....Il am pe masina, tot pentru claritate
                              eu am deja un subwoofer... Si daca l-as vinde pe asta , sunt foarte sigur ca nu as merge pe acel subwoofer magnat .

                              andy, am sa merg pe o incinta bass reflex, ma ajuta deluxe.

                              salut
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google