Boxe Pe Usile Spate La Berlina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Salut
    Nu ma pricep la detalii tehnici, dar imi place sa fie totul comod, axat pe pasageri la o calatorie de orice durata.
    Ideea difuzoarelor in portierele spate este buna, asta ca sa elimini difuzoarele din spatele tetierelor (in special coaxialele ieftine) ca sa:
    1) la volum mai mare este foarte deranjant fiindca iti bubuie exact in ureche si este foarte incomod
    2) daca ai si un sub in portbagaj, e bine pt sub daca portbagajul nu are scapari (preferabil insonorizat total), inteles ca suna mai frumos.
    Daca ai un sub mai performant, acesta poate afecta sunetul scos de acele difuzoare de sus, vor distorsiona.
    Cate o pereche de sistem mai bunicel in usi, cu woofer in portbagajul bine izolat si va fi ok
    (desigur si portierele sa fie bine insonorizate si daca permite bugetul si restul masinii se poate insonoriza )
    Gandesc bine sau am zis mare prostie?

    Comment


    • #32
      gandesti foarte bine dar iti scapa II lucuri ...

      tw + media se aseaza la nivelul capului ... si in genere indreptate spre el
      si 2
      cum realizezi prinderea difuzorului ?
      ( si ma refer la o prindere rigida ... nu un difuzor aruncat in usa spate )
      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
      LOCUL1 143.9dB (nCID)

      Comment


      • #33
        decat sa te chinui sa faci modificari prin portiere...mai bine bagi banii in difuzoare si statie si le schimbi pe cele stoc...daca mai faci si o insonorizare acolo...iese super.nu are rost sa te apuci sa omori fetele de usi de pe spate...doar daca vrei sa faci un demo car...parerea mea.....

        Comment


        • #34
          De tweeterele din sistemul de difuzoare de care am vb, inca nu stiu cum sa le pozitionez.
          Ar trebuii puse in asa fel incat sa umple spatiul din interior, dar nici nu chiar la nivelul urechilor fiindca la unele melodii poat fi "surzitor". Ma gandeam la 3 perechi de tweetere, ar fi cel mai ok, montate nu chiar la extremitatile interiorului. Asta inca nu stiu.
          Mi-ar placea sa obtin un sunet apropiat celui de 5.1.
          Poate pot obtine asta macar din tweetere, daca mai adaug inca o pereche, din care unu sa-l montez undeva bord in mijloc, sub parbriz si celalalt sub luneta spate tot in mijloc. Nu stiu cum ar iesi, dar s-a putea sa aibe efect
          Un sunet suround perfect oricum nu se poate obtine cu bubuitura din portbagaj.
          Astept pareri.
          Daca voi avea banii necesari in mod sigur voi incerca configuratia asta
          adrianixx: ma gandeam la reproducerea panoului de pe usile din spate, din fibra de sticla cu locas special pt difuzoare (este doar ideea inca nu m-am interesat de pret si detalii)

          Comment


          • #35
            Nu cred ca trebuiesc refacute panourile de pe usile din spate la sedan ca sa se poate monta difuzor pe ele.
            Nu cred ca trebuie facute modificari in structura portierei pentru a adapta un difuzor acolo(MCV-ul are dif de 13cm).
            Nu cred ca nu se poate face un inel adaptor din lemn, mdf(sau chiar din fier, bronz, aluminiu, etc) pentru prinderea rigida a unui kickbass de 16,5cm peste structura de tabla a usii din spate.
            Nu cred ca nu este posibil o rigidizare si insonorizare prealabila a portierelor spate.
            Cum ajuta muzica ascultata de sofer(si pasager fatza) kickbasii prinse cu inele adaptoare in portiere spate insonorizate? Poate ne spune cineva cine are deja facuta!
            Oricum sunet 5.1 greu se face din inregistrare stereo(merita?).
            Daca ai nevoie de portbagaj, decit difuzoare coaxiale sau ovale puse pe polita, mai bine faci incinta din portiere spate pentru woofere de 16,5cm fara sa pui tweetere.

            Comment


            • #36
              Se poate face inel adaptor, dar nu sunt sigur ca in tabla exista loc pentru difuzor.
              Am intrebat la dealer si mi-au zis ca usa spate de la MCV difera fata de usa de pe sedan
              E mai mare!
              Nu am vazut inca desfacut usa din spate, ma gandeam ca va posta cineva poze aici

              Comment


              • #37
                Eu am montat difuzoare pe usile spate la masina mea. Oricat de mici ar fi difuzoarele daca nu taiati si tabla nu o sa incapa. In rest nu afecteaza nimic, geamurile si inchiderea functioneaza, numai ca eu am scos manerele.
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  ai difuzoare si sus pe polita, sau ai eliminat alea?
                  chiar daca e pus si levierul, nu afecteaza? nu se atinge de inelul de la difuzor? ai cumva si mai multe poze? usa desfacuta de ex.

                  Comment


                  • #39
                    Daca pui levierul atinge putin dar se poate opera geamul. Nu am renuntat la celelalte boxe. O sa revin cu poze .

                    Comment


                    • #40
                      se poate modifica levierul geamului ... il scurtezi putin si il folosesti mult si bine
                      am vazut modalitati de montaj al difului putin mai jos de locul unde sprijini cotul ... un loc "bun" care nu afecteaza alte functii
                      LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
                      LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
                      LOCUL1 143.9dB (nCID)

                      Comment


                      • #41
                        da, el-am gasit si eu pe alea, nu stiu ca sa zic...

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google