Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @usr1
    daca ai difuri de 13 ,in cochilia originala,vezi sa n-ai joc
    daca ti se aude in portiera,atunci izolare(fete,sirme)...........daca le ai izolate...difurile
    stai la pasager si vezi daca se aude si in partea cealalta
    acelasi aparat il am si eu si fata de celalalt aparat(sony CDX-S2250S)se simte altfel basul,inaltele si volumul pe subwoofer
    Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

    Comment


    • @boly76 am dif de 13 in cochilia originala plus capacul original pe fata portierei. Se aude ca o vibratie de plastice iar daca apas pe fata portierei dispare.... deci nu cred ca e de la sirmele de la clante.

      Cit despre cdx-gt25 nu ma asteptam sa aiba o calitatea a sunetului asa de buna sincer. Daca setez egalizatorul pe xploud virbreaza in draci totul de prin masina si nu am sub.

      Comment


      • asa e si la mine(eu am de 16).........eu ma pregatesc de o antifonare.
        sper sa dispara vibratile din plastic
        Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

        Comment


        • problema asta cu vibratul am avut-o si eu se rezolva cu o izolare

          Comment


          • Ai cum sa faci cd playerul sa isi scada intensitatea la lumini cand aprinzi pozitiile asa cum facea ala din fabrica ?
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Habar nu am. Insa abia acum citesc topicul si constat ca la difuzoare am avut aceiasi alegere cu Shakar, asta in prima faza. Pentru spate ti-as recomanda sa inchizi difuzorul intr-o incinta mica din PAL, portbagajul Loganului este mult prea mare pentru difuzoarele de 16.5 cm. Cele ovale am ''auzit'' ca fac casa mult mai buna cu incinta imensa a portbagajului.

              Izolatia usilor iese excelent cu un strat de aluband +/- pasla peste. In plus o sa se simta si iarna, panoul de plastic nemaifiind atat de rece. Un patrat sanatos de aluband trebuie lipit si pe tabla fetei de usa in dreptul difuzorului pentru atenuarea vibratiilor.

              Acum 2 saptamani am facut upgrade: Pineer DEH 600BT, in fata o pereche de Pioneer TS-A171CI iar pe spate TS-A1713i, coaxiale. Candva este posibil sa montez o pereche de tweetere in panourile portierelor din spate. Cele 4 difuzoare sunt ajutate de un subwoofer mic Blaupunkt EMB 800A. Subwooferul este reglat sa nu urce peste 90 Hz, iar restul incintelor se opresc la 80Hz.
              Attached Files
              Last edited by dr_mke; 17 July 2011, 13:37.
              sigpic

              Comment


              • Eu am un player sony cdx gt410u si de ceva vreme nu mai tine exact ceasul. Uneori o ia inainte iar alte ori il vad in urma. De putina vreme am schimbat bateria de la masina cu una data de unchiul meu, nu stiu ce amperaj are, si daca sunt cu motorul oprit la volum mai mare incepe sa ia din lumina display-ului ceea ce inainte nu se intampla. Boxe am pe fata cele stock si pe spate am Infinity REF5022I.

                O fi din cauza bateriei care are un amperaj mai mic decat fosta baterie? Ce amperaj are bateria pusa de fabica sa stiu si eu .

                Comment


                • Salutare tuturor!
                  am un player Sony Xplod CDX-GT620U (52wx4) cu difuzoare stock.
                  vreau sa schimb difuzoarele, dar nu stiu ce sa aleg (totusi as vrea ceva de la Pioneer)
                  sa raman pe 13? sa trec pe 16.5?
                  caut ceva compatibil cu player-ul.
                  Buget: maxim 500 lei, multumesc.

                  Comment


                  • Eu am totul sony pe masina, iar difuzoarele din usi si plansa de luneta sunt de 16.5 parca. Initial am avut de 13 tot sony dar am trecut pe 16.5 si asa se aude mai bine! Oricum as fi tentat sa pun ovale si fata si spate dar daca vrea Octavian_32 sa posteze niste poze cu ovalele lui sa vad cum vin ca apoi ma ocup eu de taiat si aranjat!

                    Comment


                    • Pe spate (din cauza celei de-a treia centuri) la mine nu vin bine, adica una e pusa ''hai''/cat se poate de stramb, montaj de urgenta in service cand mi-a pus a treia centura.

                      Pe 16 fata-spate eu zic ca e super OK.
                      Daca nu esti multumit de bass, mai bine suplinesti cu un subwoofer (vezi dr_mke ).

                      Cele ovale scot bine joasele, dar tot nu se compara cu un subwoofer, oricat de rapciugos ar fi )

                      PS: in momentul de fata la difurile spate am renuntat (dar sunt in masina), am combinatie 2x60W fata (sistem pe doua componente 16,5 cm) si 1x120W subwooferul.
                      Se aude frumos, dar pierd din cauza HU Panasonic...

                      Cand ma apuca zbenga de liniute si forje, iar dau wooferu jos (si ce ai gasesc prin portbagaj) ))))

                      LE: n-am nimic cu Sony, dar la difuzoare nu e punctul forte al lor.
                      Incearca niste DLS, Hertz, GZ, d-astea care in primul rand fac difuzoare, ai sa ramai uimit cum se shimba sunetul.
                      Personal am ramas prost cand am auzit niste Hertzuri de 16,5 (fata-spate) la un coleg in Logan, amplificate direct din HU.
                      Parca avea subwoofer.
                      Last edited by Octavian; 26 July 2011, 17:47.

                      Comment


                      • Salut....nu cred ca am postat tocmai bine dar.....as dori sa achizitionez niste inele din MDF,dar nu stiu de unde.Am intrbat un prieten ,care se ocupa cu fabricarea mobilei si mi-a spus ca MDF este foarte scump si nu prea lucreaza cu el....asa ca nu imi ramne decat sa le iau direct facute...dar nu stiu de unde...ma poate ajuta cineva?si de montat mai trbuie sa dau vreo gaura ceva...sau cum se procedeaza?(poate vi se pare aiurea intrebarea dar nu am vazut si folosit niciodata ,deci nu stiu cu ce se manaca).... ....

                        Multumesc mult!!si astept raspuns

                        Comment


                        • pritenul tau le poate face si din pal! eu le am facut singur, dar ma rog fiecare cum vrea mdf sau altceva!

                          Comment


                          • ce spuneti de :astea pe fata http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...iale/GZTF_20T/ , aici cu inele mdf
                            si astea pe spate http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...iale/GZTF_69T/
                            cd player-ul e sony 4*5ow
                            vreau sfaturi de la voi

                            Comment


                            • Salut ,ca tot a venit vorba de sistem audio ,mi-a zis cineva ca daca leg la boxe 2 twiterre se va auzi mult mai clar si mai accentuat e adevarat?

                              Comment


                              • mai ales daca folosesti filtre
                                Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google