Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce difuzoare coaxiale de 13 cm sau de 16,5 cm stiti ca ar avea sensibilitatea cat mai mare(ma intereseaza magnet cat mai mic, putere cat mai mica) pentru a avea un raspuns bun pe un player mai slab(cel de pe Duster)? M-ar interesa sa le pun pe spate, caci Blaupunkturile de fabrica am senzatia ca incep sa cedeze(la acelasi volum, fader pe 0, cele de pa fata se aud foarte ok, cele de pe spate bruiaza). Ma gandesc daca playerul asta ar misca niste ovale mici ca putere dar cu sensibilitate buna, nu vreau sa renunt la el din cauza controalelor pe/langa volan.
    Last edited by andreyi; 1 November 2012, 09:38.

    Comment


    • cauta difuzoare cu sensibilitate mai mare de 90. gasesti de 91, 92 dB la multe modele entry de la multi producatori.
      daca vrei 2 de 13 bune te pot ajuta eu....am o pereche de HELIX ESPRIT E105.

      Comment


      • Intrebare

        Originally posted by andreyi View Post
        Ce difuzoare coaxiale de 13 cm sau de 16,5 cm stiti ca ar avea sensibilitatea cat mai mare(ma intereseaza magnet cat mai mic, putere cat mai mica) pentru a avea un raspuns bun pe un player mai slab(cel de pe Duster)? M-ar interesa sa le pun pe spate, caci Blaupunkturile de fabrica am senzatia ca incep sa cedeze(la acelasi volum, fader pe 0, cele de pa fata se aud foarte ok, cele de pe spate bruiaza). Ma gandesc daca playerul asta ar misca niste ovale mici ca putere dar cu sensibilitate buna, nu vreau sa renunt la el din cauza controalelor pe/langa volan.
        E chiar ata de importanta sensibilitatea difuzoarelor? E diferenta intre 1-2dB in plus?

        Comment


        • conteaza....mai ales daca sunt amplificate doar de player, acesta avand puteri intre 20- 30 w RMS maxim. Un difuzor cu un SPL de 86-89 dB este mult mai dur pentru a putea face fata amplificarii.

          Comment


          • ha???
            adica spl-ul mai mic e mai bun daca ai amplificare?

            Comment


            • nu...inversul nu e valabil.
              vorbeam de randament...dar cred ca nu m-am facut inteles.
              Last edited by mike26ro; 2 November 2012, 13:13.

              Comment


              • ok.
                spl mare e bun oricand, parerea mea

                Comment


                • da, daca asculti muzica la volum decent

                  Comment


                  • Daca ai un sistem de difuri 4x60 sau 4x80W numai cu HU e investitie irosita fara o statie de amplificare.
                    Multi spun ca nu conteaza, cat poate HU tot asa se aude la difuri indiferent ca sunt de 30 sau de 60W dar e gresit.
                    La acelasi nivel de volum cu difuri de 30W se aude mai tare decat cu difuri de 60W.

                    Comment


                    • Partial adevarat, Octavian. Insa din experienta iti zic ca am intalnit si difuzoare puternice si cu eficienta foarte buna(niste JBL GTo de 60 W) care "sunau" direct pe player mai tare decat niste Blaupunkt de 35 W la acelasi volum si mult mai fidel.

                      Comment


                      • Sa intepenesc pe scaun in momentul asta daca mint, a fost prima schimbare pe partea audio la Loganul fratelui, pe fata am pus niste GTO (acum 5 ani) atacate direct de HU (Blaupunkt) diferenta clara de sunet (parca era alt HU) dar cu volumul indubital a trebuit sa lucrez mai sus pt aceiasi decibeli scosi de difurile de uzina (care sunt de 20W).

                        Nu mai stiu daca erau de 45 sau 60W, cert e ca trebuia lucrat cu volumul mai sus.

                        Apoi am schimbat si HU cu ceva care la noi nu prea se gaseste (PlanetAudio) suna super ok.

                        Comment


                        • E din cauza sensibilităţii, nu are nicio treabă cu puterea în w. Acea putere în w e puterea maximă la care producătorul recomandă să fie folosit difuzorul. Sensibilitatea, denumită SPL - sound pressure level, se măsoară în db - decibeli, şi se măsoară standard în condiţii de laborator în timp ce difuzorul cântă la 1 w şi se măsoară de la 1 m de difuzor. Nu este piatră de temelie pt că unii producători trişează. De exemplu această valoare spl se aproximează pt că nu are acelaşi spl pe toată gama de frecvenţe, unii măsoară la frecvenţa cea mai favorabilă. De obicei acest spl este luat mai în serios la difuzoarele profesionale de sonorizări (cluburi, concerte etc.), la difuzoarele de casă sau auto e cam la mişto, adică se exagerează destul de mult, deşi totul depinde de preţul produsului.
                          Nu spl-ul e totul la difuzoare, teoretic un difuzor cu spl ridicat nu produce un sunet la fel de bun ca unul cu spl mai redus. Dar sunt mulţi factori ce intră în ecuaţie.
                          SPL ul este ca un randament. Dfizuoarele balupunkt cu care vine loganul dotat au spl măricel pt că au suspensia de cauciuc de pe margine scurtă şi rigidă, fapt pt care nu redau frecvenţele joase prea bine, pt că nu au tweetere şi sunt un compromis ca să redea mediile şi înaltele acceptabil. Tocmai de-asta pe medii sunt ok şi au şi sensibilitate mare. Un difuzor de joase o să aibe un spl mai mic de obicei, dar depinde, pt că nu e măsurat pe joase, e măsurat spre medii ca să dea o valoare mai mare. În fine...
                          Last edited by ionescu liviu; 3 November 2012, 16:06.
                          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                          Comment


                          • Du-te pe alt principiu. Cauta difuzor cu Fs si THD cat mai mic. Alimenteaza-l corect si o sa fie bine.

                            Comment


                            • Da nu-i vorba de vreun mare proiect sau investitie, pur si simplu cautam niste exemple de difuzoare cu eficienta mare si putere mica pe care sa le achizitionez cat de curand, dar vad ca in afara de teorii nu da nimeni nici un exemplu doua de difuzoare cu cerintele de mai sus(in afara de colegul cu Focal, care de altfel sunt cam scumpe). Ex.: JBL X, sau Magnat Y, etc, legate la playerul stock, pac pac. Acum ceva timp erau laudate boxele Coustic ca ar fi la un raport pret/calitate foarte bun.
                              Last edited by andreyi; 4 November 2012, 13:38.

                              Comment


                              • Uite, astea au si crossovere si nici nu costa o avere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google